Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: fermentare miere

Mesajde alt stupar » 04 Oct 2015, 17:38

hint:
Penrtu a preveni unele modificari organoleptice in cazul mierii de rapita se recomanda ca la doua zile dupa extractie din recipientul in care ati depozitat mierea sa fie indepartat stratul superior. dat fiind continutul ridicat de poen, levuri, samd. acest strat este predispus la fermentare inclusiv in cazul unei mieri cu un continut scazut de umiditate :!:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: fermentare miere

Mesajde cristi_vidican » 17 Oct 2015, 14:08

Ce am observat la mierea mea de rapiță care s-a umflat.
Cea care a stat la răcoare, n-a avut probleme (din același lot).
în august au fost diferențe mari de temperatură care se pare că au influențat asta.

Un client a abordat-o pe mama că s-a umflat mierea de rapiță în borcan.
Clientul cu mult bun-simț.

I-am zis mamei să facă un buy back fără buy :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: fermentare miere

Mesajde atty_AR » 19 Oct 2015, 15:52

Si eu tot in luna august am observat unfalrea mierii...degeaba am tinut-o in camera racoroasa, temperaturile pe care le-am avut s-a incalzit si in camera racoroasa. Mi s-a mai spus in primavara ce a scris alt_stupar mai sus si am ignorat, ( ce ca mierea am extras-o 60%-70% capacita ca nu are cum sa se acreasca) si uite asa am invatat din gresala mea.

Acuma am o alta nelamurire. Mierea pastrata in botoaie de 200 L, tinuta afara peste iarna unde poate ingheta, se poate umfla sau deteriora din cauza inghetului stiind ca mai contine apa?
atty_AR
 
Mesaje: 73
Membru din: 13 Iun 2012, 09:39
Localitate: socodor jud. Arad

Re: fermentare miere

Mesajde alt stupar » 19 Oct 2015, 19:00

Atty... zaharurile coboara muuult punctul de inghet al unui lichid (mierea, in spatza, chiar daca intre timp a trecut in forma solida - cristalizata adica )
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: fermentare miere

Mesajde lucky5strike » 20 Oct 2015, 00:23

Cam la 45 de grade mierea cristalizata incepe sa se topeasca. Cristalizarea se produce ideal la temp de 15 grade si nu are loc sub 5 grade. Ca sa o ingheti, adica sa aiba aspectul acela sticlos daca imi aduc bine aminte, trebuie adusa la temperaturi triple fata de congelator.

Intr-un recipient curat, etans, plin si nederanjat... fara mari fluctuatii, mierea tine.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: fermentare miere

Mesajde cristi_vidican » 23 Sep 2017, 13:55

Mierea de rapiță am extras-o anul acesta la 19% umiditate.
Puteam să o țin mult și bine în stupi, nu rezolvam prea mult.
Au stat 1 săptămână fără cules, iar umiditatea nu a scăzut sub 19%

Am scos-o că venea salcâmul și îmi trebuia corpurile.

În fine, discuția e despre fermentare.
Oricine a avut rapiță s-a confruntat cu fenomenul acesta. Prin august, sau mai devreme, când dă de căldură, această miere care este pe 18% umiditate, se umflă.

Mierea care am ținut-o în pivniță, nu avut deloc probleme de umflare.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: fermentare miere

Mesajde yuonyuon » 23 Sep 2017, 14:24

mierea in butoaie se separa in cateva zile de la extractie : adica cea cu umiditate scazuta se duce la fund fiind mai densa (mai grea) iar cea "cu apa " se ridica sus +ceara etc. rezolvarea e simpla : iei stratul ala de deasupra care contine apa "in exces" . si inca ceva puneti tifon dupaia capac dar sa circule aerul.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: fermentare miere

Mesajde gica.mosu » 23 Sep 2017, 17:39

Fff simplu si la obiect....cand extrageti la rapita=FS,stratul de sus 2-3kg(uneori mai mult) o ei si o folosesiti la stimulare roi s-au la facut tuica(doar) in caz ca a trecut 1-2 sapt si are iz de fermentatie 8-) Da,au patit-o ff multi apicultori,uneori nevoiea s-au graba strica treaba si da ta't noi pierdem din "pecateeee" :x
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori