Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Parafina

Mesajde mausica » 19 Dec 2014, 16:03

Stie careva daca parafina folosita in cabinetele medicale(pt tratamente sau alte chestii) este buna sau nu pt a parafina stupii si materiale lemnoase ?Multumesc
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Parafina

Mesajde nae » 19 Dec 2014, 16:15

E scumpa rau , daca e buna nu stiu = dar nu-i tot grasime ?
Ma intereseaza subiectul = un PM cu o adresa/tel (serios) pt parafina ordinara + sacaz aveti ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Parafina

Mesajde mausica » 19 Dec 2014, 16:24

Eu am primit de la cineva o cantitate(50 kg)insa ei o foloseau la tratamente medicale(impachetari sau stiu eu ce mai fac ei)si nu stiu daca e indicata pt lemn sau nu.
Nu stiu pe nimeni serios pt parafina ordinara+sacaz ...
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Parafina

Mesajde ves.lucian.zabrani » 19 Dec 2014, 18:04

Lumanarile ???
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Parafina

Mesajde nae » 19 Dec 2014, 19:19

Am primit PM/ C Vidican .
Multumesc .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Parafina

Mesajde mausica » 21 Dec 2014, 14:45

Nu stie nimeni nimic ??
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Parafina

Mesajde proapis13 » 21 Dec 2014, 15:18

mausica scrie:Stie careva daca parafina folosita in cabinetele medicale(pt tratamente sau alte chestii) este buna sau nu pt a parafina stupii si materiale lemnoase ?Multumesc

Cum muma paduriii sa folositi frate parafina din cabinetele medicale??
Ati facut vreodata impachetari cu parafina ??
Pute de mori nu alta,ganditi-va ca dupa fiecare impachetare in parafina aia intra sebumul secretat de pielea umana...
sa mai scriu ca sunt persoane suferinde ce sunt certate cu apa calda din spitale cu toate ca exista si este la discretie ??
brrrr...deja mi se ridica pielea ca de gaina
stiu si scriu asta deoarece mi s-a recomandat...am facut cateva sedinte si am renuntat din cauza asta ...
Daca noi nu suportam asta,credeti ca albina ar trai in mediul asta ???? :shock:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Parafina

Mesajde mausica » 21 Dec 2014, 17:21

Nu am facut impachetari,deci nu stiu.Parafina nu am zis ca e luata din cabinetele medicale ci se poate folosi si in acest domeniu. !!!! E o diferenta enorma,cum pisici sa folosesti parafina folosita brrrr iese din discutie.
Este vb despre parafina opaca,sigilata la sac.
Si interesant este ca nu are miros deloc
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Parafina

Mesajde proapis13 » 21 Dec 2014, 17:32

mausica scrie:Stie careva daca parafina folosita in cabinetele medicale(pt tratamente sau alte chestii) este buna sau nu pt a parafina stupii si materiale lemnoase ?Multumesc

Mausica,am lucrat cu materialul clientului,ce sa-ti fac daca esti zgarcit....la cuvinte ?/ ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Parafina

Mesajde mausica » 21 Dec 2014, 17:57

proapis13 scrie:
mausica scrie:Stie careva daca parafina folosita in cabinetele medicale(pt tratamente sau alte chestii) este buna sau nu pt a parafina stupii si materiale lemnoase ?Multumesc

Mausica,am lucrat cu materialul clientului,ce sa-ti fac daca esti zgarcit....la cuvinte ?/ ;)

Da scuzele mele insa eu tot nedumerit sunt :lol: :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Parafina

Mesajde giovanni » 30 Dec 2014, 10:24

va salut,
daca apelati la logica va dati seama ca este foarte buna,nu poate fii toxica daca se foloseste in tratamente umane,oricum albina nu o consuma ,nu iese din iarna cu parafina de pe peretii stupului,folositi o cu incredere daca nu datimi o mie
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Parafina

Mesajde giovanni » 30 Dec 2014, 10:32

proapis13 scrie:
mausica scrie:Stie careva daca parafina folosita in cabinetele medicale(pt tratamente sau alte chestii) este buna sau nu pt a parafina stupii si materiale lemnoase ?Multumesc

Cum muma paduriii sa folositi frate parafina din cabinetele medicale??
Ati facut vreodata impachetari cu parafina ??
Pute de mori nu alta,ganditi-va ca dupa fiecare impachetare in parafina aia intra sebumul secretat de pielea umana...
sa mai scriu ca sunt persoane suferinde ce sunt certate cu apa calda din spitale cu toate ca exista si este la discretie ??
brrrr...deja mi se ridica pielea ca de gaina
stiu si scriu asta deoarece mi s-a recomandat...am facut cateva sedinte si am renuntat din cauza asta ...
Daca noi nu suportam asta,credeti ca albina ar trai in mediul asta ???? :shock:


bine te am gasit
eu cred ca traieste deoarece gandestete ce temperatura are parafina cand fierbe inainte de a cufunda stupul in ea se sterilizeaza si mama ei si in plus se pot adauga dif compusi chimici sa o sterilizeze,dar eu nu credca este nevoie ,repet nu mai stiu acum exact dar temp de fierbere este f mare ,dupa 5 minute se arde si mama microbului,iar omul cu intrebarea parca zice ca nu i folosita
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Parafina

Mesajde proapis13 » 30 Dec 2014, 11:43

giovanni scrie: bine te am gasit
eu cred ca traieste deoarece gandestete ce temperatura are parafina cand fierbe inainte de a cufunda stupul in ea se sterilizeaza si mama ei si in plus se pot adauga dif compusi chimici sa o sterilizeze,dar eu nu credca este nevoie ,repet nu mai stiu acum exact dar temp de fierbere este f mare ,dupa 5 minute se arde si mama microbului,iar omul cu intrebarea parca zice ca nu i folosita

Bine ai revenit pe forum !!!!
am inteles ca doreste sa parafineze lazile pe interior cu parafina ,, folosita '' in cabinetele medicale :lol:
dupa aceea a venit cu precizarea ca vrea parafina la calup ca si cea folosita in tratamente
parafina este una singura,indiferent unde si la ce este folosita
iar cei mai frumosi stupi parafinati i-am vazut la sarbi,pe piata romaneasca nu am vazut la vanzare
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Parafina

Mesajde lutzz » 30 Dec 2014, 13:50

Buna ziua..sant nou pe forum..am cumparat parafina de pe internet cu 8 lei kg..in primavara am parafinat 50 stupi..efectiv cand a inceput sa fiarba parafina am bagat fiecare latura a stupului in cuva..mentionez ca asa zisa mea cuva..facuta de mine nu-mi permite sa bag tot stupul..si am lasat fiecare latura cam 1minut..la un stup dadant de 12rame cu cat de 1/2 a intrat cam 1 kg de parafina...nu i-am mai vopsit..au ramas asa..pana azi arata remarcabil..cred ca e ce lmai durabil si ieftin in acelasi timp..
lutzz
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Mai 2014, 19:32

Re: Parafina

Mesajde mausica » 30 Dec 2014, 14:56

proapis13 scrie:
giovanni scrie: bine te am gasit
eu cred ca traieste deoarece gandestete ce temperatura are parafina cand fierbe inainte de a cufunda stupul in ea se sterilizeaza si mama ei si in plus se pot adauga dif compusi chimici sa o sterilizeze,dar eu nu credca este nevoie ,repet nu mai stiu acum exact dar temp de fierbere este f mare ,dupa 5 minute se arde si mama microbului,iar omul cu intrebarea parca zice ca nu i folosita

Bine ai revenit pe forum !!!!
am inteles ca doreste sa parafineze lazile pe interior cu parafina ,, folosita '' in cabinetele medicale :lol:
dupa aceea a venit cu precizarea ca vrea parafina la calup ca si cea folosita in tratamente
parafina este una singura,indiferent unde si la ce este folosita
iar cei mai frumosi stupi parafinati i-am vazut la sarbi,pe piata romaneasca nu am vazut la vanzare

Ca sa se inteleaga clar ce doresc :
Am primit vreo 50 kg de parafina opaca sigilata in sac, doar ca cel de la care am primit-o o foloseste in cabinetele medicale pt tratamente (impachetari) si eram curios daca este buna si pt tratarea lemnului. Doresc sa bag de proba cativa stupi in baie de parafina si de aceea am intrebat, insa intre timp am si facut proba si este ok.
Abia am facut rost de ea si tu vrei sa o si dau ? :))
Multumesc
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Parafina

Mesajde mausica » 30 Dec 2014, 14:58

lutzz scrie:Buna ziua..sant nou pe forum..am cumparat parafina de pe internet cu 8 lei kg..in primavara am parafinat 50 stupi..efectiv cand a inceput sa fiarba parafina am bagat fiecare latura a stupului in cuva..mentionez ca asa zisa mea cuva..facuta de mine nu-mi permite sa bag tot stupul..si am lasat fiecare latura cam 1minut..la un stup dadant de 12rame cu cat de 1/2 a intrat cam 1 kg de parafina...nu i-am mai vopsit..au ramas asa..pana azi arata remarcabil..cred ca e ce lmai durabil si ieftin in acelasi timp..

Vezi ca ar trebuii ca parafina sa aiba cam 150 grade C cand bagi corpurile in baie ;)
Cel putin asa am citit pe aici, mai informeazate
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori