Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde gica.mosu » 17 Dec 2016, 23:53

....Cine vrea "pomana"...v-a primiiiiii=la colt de strada...cu mana'ntinsa,din apicultura-agricultura precum 141,122( mai rauuuu au facut =au fos gandite,de cei din UE)... si cate vor mai aprea ,la fel,fac rau tuuuturora,subventiile la fel,indiferent de cine, ce si cum sunt aplicate :mrgreen: P.S- nu le dau...nu le cer=sanatos sa fiu ;)
Ultima oară modificat de gica.mosu pe 17 Dec 2016, 23:59, modificat 1 dată în total.
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde filip » 17 Dec 2016, 23:56

kovacslg scrie:
tinumaftei scrie:Dl. Filip nu citește postările doar scrie. Orizontul domniei sale este un punct. Punctul lui de vedere!!!!


Dovada ca Dl nu citeste postarile, este ca eu in nenumarate randuri am sustinut reducerea bugetului pt achizitii de familii de albine, postand pna ul maghiar, unde sunt subventionate doar matcile, dar Dl Filip insinueaza altceva...
Insa, inteleg si impartasesc nemultumirea si in multe aspecte sunt de acord cu Dl Filip.
Nu pot intelege inversunarea, si pozitionarea conflictuala permanenta, de multe ori, chiar fara rost.

Eu unul nu-mi permit sa-mi bat joc de banii investiti in apicultura,bani munciti.
Pe cand altii se gandesc cum sa obtina ceva bani sa-si bata joc de ei,fara o finalizare precisa de viitor......
Asa ca eu ma gandesc la viitorul meu in apicultura si ce sanse am sa pastrez rasa de albina cu care lucrez,nealterata.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde kovacslg » 18 Dec 2016, 00:07

Pana nu era subventia pe suprafata, jumatate din tara era parloaga.
Agricultura s-a dezvoltat, cum s-a dezvoltat prin aceste masuri.

A nu confunda o finantare, o subventie cu ajutorul social. Mare greseala.
Doar in apicultura va fi mai greu, in agricultura subventia si diferitele masuri produc efecte vizibile, utilaje, dotari, productii etc, si sunt apreciate de agricultori.
Noi nu reusim din mandrie si invidie sa ne sustinem binele...
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Donbazil » 18 Dec 2016, 00:39

Salut!

Soarta!..... :lol: :lol: :lol: Teinegru m-a trimis la dex..... :lol:

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini
Mesajde teinegru64 » 09 Dec 2016, 20:05

Donbazil scrie:
Salut!

Cu domnul Filip degeaba incercati!....Doar el are dreptate!...Doar ideile dumnealui sunt valabile!.....Restul..... :cry: .
Intamplator cunosc personal cateva persoane de pe-acolo si stiu ca apicultura este mai bine organizata decat in alte parti. Am si exemple.....
http://www.melidava.ro/reflector/de-la- ... un-om.html

http://agapis.ro/index.php?cmd=categorie

Personal am vizitat stupina unui preot de pe vale si mi-a placut ce-am vazut. Asa ca.....

Mda...spre disperarea multora....domnul Filip este imuabil.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde kovacslg » 18 Dec 2016, 01:02

Nu Dl Filip, majoritatea celor care primesc subventii in agricultura (ca in apicultura nu primim), nu si bat joc de ei, il investesc in infiintarea de culturi, cumpara tractoare, utilaje.
Am investit ceva ani in apicultura si tot ce am primit, tot ce am avut si n-am avut am investit... in apicultura.
Erau ani grei la inceput, ne-am uitat si la o sticla de apa, dar foitele aveau prioritate.
Asa ca ma simt jignit ca insinuati cum ca as bate joc de banii (inexistenti) din ''subventia apicola''.

Ca sunt multi care nu au investit banii primiti in aceasta activitate, e adevarat, dar sa ne puneti pe toti in aceeasi oala... Nu-i corect.
Ultima oară modificat de kovacslg pe 18 Dec 2016, 01:22, modificat de 2 ori în total.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde tinumaftei » 18 Dec 2016, 01:09

@DonBazil: "Așa că....." ?
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde filip » 18 Dec 2016, 01:27

kovacslg scrie:Nu Dl Filip, majoritatea celor care primesc subventii in agricultura (ca in apicultura nu primim), nu si bat joc de ei, il investesc in infiintarea de culturi, cumpara tractoare, utilaje.
Am investit multi ani in apicultura si tot ce am primit, tot ce am avut si n-am avut am investit... in apicultura.
Erau ani grei la inceput, ne-am uitat si la o sticla de apa, dar foitele aveau prioritate.
Asa ca ma simt jignit ca insinuati cum ca as bate joc de banii (inexistenti) din ''subventia apicola''.

Ca sunt multi care nu au investit banii primiti in aceasta activitate, e adevarat, dar sa ne puneti pe toti in aceeasi oala... Nu-i corect.


Si atunci e corecta gandirea ca doar unii sa beneficieze?
Si doar profesionistii sa primeasca ca amatorii nu sunt tot apicultori.
Impartirea apicultorilor in doua tabere a fost facuta de cei care au dorit o noua Lege a Apiculturii.
Apicultori ce practica stuparitul pastoral versus Apicultori ce practica stuparitul local.
Cei ce practica stuparitul pastoral trebuie sa aibe mai multe drepturi financiare si in plus sa se poata aseza acolo unde le doreste sufletelul.
Asa ca o reconciliere nu e posibila atat timp cat se gandesc facilitati doar pentru unii si obligatii pentru toti.........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde kovacslg » 18 Dec 2016, 01:34

Am vorbit azi cu cineva care a primit banii de la procesator dupa sapte luni, cu circ. Adica mierea predata in vara 2015 a fost platita in primavara 2016.
Anul acesta nu a mai preluat salcamul deloc.
Floarea soarelui se plateste cu cca 8 lei. Poliflora, adica flora spontana tot la fel, parca ar fi aceeasi miere.
Nu preda nimeni asa ceva la acest pret, asa ca exportam fs si rapita.

Romania a exportat mai demult poliflora, cu ea a facut renume, dar acum cumparatorii externi au observat ca poliflora romaneasca s-a transformat in fs.
Nu este si asta un motiv pt problemele la export a mierii din Romania?
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde kovacslg » 18 Dec 2016, 01:37

filip scrie:
kovacslg scrie:Nu Dl Filip, majoritatea celor care primesc subventii in agricultura (ca in apicultura nu primim), nu si bat joc de ei, il investesc in infiintarea de culturi, cumpara tractoare, utilaje.
Am investit multi ani in apicultura si tot ce am primit, tot ce am avut si n-am avut am investit... in apicultura.
Erau ani grei la inceput, ne-am uitat si la o sticla de apa, dar foitele aveau prioritate.
Asa ca ma simt jignit ca insinuati cum ca as bate joc de banii (inexistenti) din ''subventia apicola''.

Ca sunt multi care nu au investit banii primiti in aceasta activitate, e adevarat, dar sa ne puneti pe toti in aceeasi oala... Nu-i corect.


Si atunci e corecta gandirea ca doar unii sa beneficieze?
Si doar profesionistii sa primeasca ca amatorii nu sunt tot apicultori.
Impartirea apicultorilor in doua tabere a fost facuta de cei care au dorit o noua Lege a Apiculturii.
Apicultori ce practica stuparitul pastoral versus Apicultori ce practica stuparitul local.
Cei ce practica stuparitul pastoral trebuie sa aibe mai multe drepturi financiare si in plus sa se poata aseza acolo unde le doreste sufletelul.
Asa ca o reconciliere nu e posibila atat timp cat se gandesc facilitati doar pentru unii si obligatii pentru toti.........


Eu tocmai am sustinut o abordare mai echitabila.
Cititi postarile mele va rog.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde kiloz » 18 Dec 2016, 04:33

Cine are capul patrat si oul vede la patrat.Din pacate nu numai pentru ei dar si pentru altii ,ca au de suferit din cauza lor!Multi nu vad mai departe de virful nasului dar se cred mai destepti ca media anuala.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde maravela » 18 Dec 2016, 16:32

Imi pare rau ,dar daca nu vom fi uniti nu vom face nimic,s-au poate asta se urmareste de unii...sa moara capra vecinului...sa mai dispara o stupina...am simtit-o eu, aici pe blog.Nu mi-a murit pana la urma nici o matca ,nici o familie.Unii vor o lege favorabila doar pentru ei ,ca sunt profesionisti , fac pastoral, celalti care sunt "stationar", sunt amatori,hobbysti, oaia neagra a apiculturii.S-au unit oierii si au mai obtinut cate ceva de la guvern dar apicultorii profesionisti nu sunt in stare sa faca un sindicat unic , puternic ,care sa aiba un cuvant de spus-sunt multe interese.Sunt multe de spus dar ,daca apicultorii vor fi impartiti in apicultori profesionisti si apicultori amatori ,nu vom face nimic.Nu am auzit de crescatori de animale profesionisti si amatori , de legumicultori profesionisti si amatori-(hobbysti)- ei nu s-au diferentiat asa.Mai este o problema care nu o inteleg -analiza mierii,ca sa o poti vinde.
Aveti idee cate substante chimice, otravuri, se baga in legume, fructe?Nimeni nu solicita si analiza lotului de legume si fructe puse in vanzare pe tarabe ,din magazine...nu ar trebui inceput de aici cu analiza?
Va rog sa ma scuzati daca am cam sarit calul .Va doresc o seara buna.
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde kovacslg » 18 Dec 2016, 17:35

In alte ramuri s-au unit toti si au sustinut aceeasi discurs: SUNTEM PE PIERDERE, AVEM NEVIOE DE SUBVENTIE!
La noi parerile sunt impartite. Unii sustin ca apicultura nu are nevoie de subventie, altii exact invers.
Deci nu altii ne separa, ci noi insine, prin opiniile divergente pe care le avem.

Legat de dimensiunea fermelor, crescatori de animale, legumicultori...
Legea nr. 37/2015 privind clasificarea fermelor si exploatatiilor agricole, reglementeaza realizarea unui cadru unitar pentru implementarea programelor cu finantare din bugetul national si din fonduri comunitare.
In functie de dimensiunea economica, fermele si exploatatiile agricole se clasifica si se definesc dupa cum urmeaza:
sub 1.999 euro – ferme de subzistenta care produc in totalitate pentru consumul propriu;
2.000 – 7.999 euro – ferme de semi-subzistenta care isi asigura consumul propriu si o mica parte din productia agricola ce o comercializeaza;
8.000 – 49.999 euro – ferme comerciale mici care comercializeaza mai mult de 50% din productia agricola pe care o realizeaza;
50.000 – 999.999 euro – ferme comerciale/exploatatii agricole mijlocii care isi comercializeaza intreaga productie agricola pe care o realizeaza;
peste 1.000.000 euro – ferme comerciale/exploatatii agricole mari care isi comercializeaza intreaga productie agricola pe care o realizeaza.

COEFICIENŢ PRODUCŢIE STANDARD C_7 Familii de albine 52,26 euro
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde kovacslg » 19 Dec 2016, 10:36

Scurt istoric al Asociatiei Crescatorilor de Albine din Romania.

"""Dupa 2000, pe masura ce economia de piata a evoluat, s-a inregistrat din nou o crestere a numarului de familii de albine, la ora actuala inregistrandu-se cca 1.200.000 familii de albine, un fapt notabil fiind si cresterea numarului de familii de albine per apicultor si productia per familia de albine prin rentabilizarea stupinelor si inregistrarea unui numar din ce in ce mai mare de stupine profesioniste (cu peste 150 familii de albine)."""

http://www.aca.org.ro/despre-noi/scurt- ... atiei.html
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde kovacslg » 19 Dec 2016, 12:52

Nici eu.

Insa termenele nu se refera la priceperea profesionala, modul de lucru particularizat pe apicultori individuali.
Ele sunt termene conventionale utilizate de mult timp, chiar daca nu am auzit de ele, insasi de ACA, madr, normativele UE, si sunt larg acceptate in toate madiile apicole din lume, nu sint niste inventii deplasate, nascocite de cineva, ca o parere personala.

Classifications of beekeepers https://en.wikipedia.org/wiki/Beekeeper ... beekeepers
hobby beekeepers - Their main attraction is an interest in ecology and natural science
sideline beekeeper - attempts to make a profit keeping bees, but relies on another source of income.
commercial beekeepers - Worldwide, commercial beekeepers number about 5% of the individuals with bees but produce about 60% of the world's honey crop

The European Professional Beekeepers Association (EPBA) http://www.professional-beekeepers.eu/index.php/epba
The present and pending member organisations represent most of the professional and semi-professional beekeepers in Europe.

The Bee Farmers’ Association. The voice of professional beekeeping in the United Kingdom (UK) http://beefarmers.co.uk/about-the-bee-f ... sociation/
It represents around 450 bee farming businesses.

Professional association Dutch beekeepers. http://beroepsimkers.nl/en/11-english/g ... epers.html
The professional association Dutch beekeepers represents the interests of its members, beekeepers who professionally conduct a professional beekeeper beekeeping or are self-employed .

Association of Professional Beekeepers of Serbia http://agris.fao.org/agris-search/searc ... 2008000936
The goals and tasks of the Association of Professional Beekeepers of Serbia are to gather all the professional beekeepers in Serbia in order to develop and promote beekeeping as economic activity, promote honey and other bee products

Description of the different types of beekeeper activities and sizes of the apiaries in Europe in 2010 (percentage).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl ... 9018-t002/

Definition of professional beekeeper according to the different countries in Europe in 2010.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl ... 9018-t003/
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Hunbee » 19 Dec 2016, 19:19

Kovacs. De apreciat ca te documentezi si vi cu argumente.
Dar lasa-i pe TOTI sa se fie profesionisti. :) Vezi ca se oftica daca ii diferentiezi pe categorii.
Asa e limba romana, toti suntem meseriasi, profesionisti, nu amatori ce naiba. :)
Important sa priceapa sefii aca/apisrom diferenta dintre profesie si hobby si diferenta dintre nevoile fiecarei categorii.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Shrek » 19 Dec 2016, 20:09

Ciuciu! Piața de gross se va stabiliza in jurul a 1,5 euro/kg afara de salcam! Cam fo' 5-6 ani!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori