Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde nicu has » 10 Mai 2012, 20:30

buna stie cineva cu aproximatie cat va costa anul acesta pretul merii engross??
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: pretul mierii

Mesajde Ioan Guist » 10 Mai 2012, 21:41

tineti de miere ca in acest an creste bine.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: pretul mierii

Mesajde danut » 10 Mai 2012, 23:03

Astazi am discutat cu 2 firme din Teleorman ,platesc 8,5 lei pe rapita!
LIBERTATEA ESTE BUNUL CEL MAI DE PRET AL OMULUI!
Avatar utilizator
danut
 
Mesaje: 92
Membru din: 23 Feb 2011, 21:45
Localitate: Teleorman

Re: pretul mierii

Mesajde nicu has » 11 Mai 2012, 18:46

asa este dle Ioan Guist tre tinut de ia dar multi nu o sa faca asa cum o au in butoi repede o si vand ce sa faci saracia
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: pretul mierii

Mesajde nicu has » 13 Mai 2012, 20:59

pe pag. de anunturi a aprut un anunt miere de salcam la 15 kg.
are de vanzare 1500kg salcam 2012
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: pretul mierii

Mesajde FLORINELU » 09 Iun 2012, 21:58

dupa parerea mea pretul la miere nu ar trebui lasat sa scada sub 20lei/kg. cei ce o dau mai ieftin se pagubesc singuri.vorbesc la vanzarea de acasa,cei ce dau en gros e o alta poveste. :?:
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: pretul mierii

Mesajde vali79 » 10 Iun 2012, 21:54

Salcimul conventional en_gros a ajuns la 15 lei si cu siguranta nu se va opri aici.PRETUL en detail de acasa la salcim cred ca un minim de 25 lei pe kg ar fi corect
Sanatosi sa fim ca boala...vine!
vali79
 
Mesaje: 87
Membru din: 05 Mar 2011, 20:49
Localitate: Teius/Alba

Re: pretul mierii

Mesajde iulyan_milo » 17 Iun 2012, 12:25

Stiti cumva ce pret ofera ACA, la mierea de salcam?
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: pretul mierii

Mesajde teinegru64 » 17 Iun 2012, 12:42

Depinde de ce oferi ,11,5....15.... , .....
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: pretul mierii

Mesajde jonny_it » 04 Iul 2012, 22:36

Din informatiile mele salcamul trece sigur de 18 Ron pana in toamna deoarece nu este.
In rest .. probabil poliflora o sa se mentina tot pe acolo, eventual o crestere usoara deoarece cam toata lumea are destul de multa poliflora prin butoaie.

Oricum ideea este sa nu vindem la primul care intreaba :)

... parerea mea
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: pretul mierii

Mesajde cristi_vidican » 06 Iul 2012, 15:30

[quote="TatăDeAlbine"]Am postat aici anunțul de mai jos, carea dispărut. A fost încălcată vreo regulă a forumului?


Da! Va rog sa cititi aici viewtopic.php?f=60&t=1808
Pentru anunturi apicole vedeti aici http://anunturiapicole.stuparitul.com/
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: pretul mierii

Mesajde TatăDeAlbine » 06 Iul 2012, 15:44

Mulțumesc. Destul de greu pentru că trebuie să navighezi de pe un forum pe altul, cu noi înregistrări.. În sfârșit...
Toate cele bune.
TatăDeAlbine
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Iul 2012, 00:55

Re: pretul mierii

Mesajde cristi_vidican » 06 Iul 2012, 16:22

TatăDeAlbine scrie:Mulțumesc. Destul de greu pentru că trebuie să navighezi de pe un forum pe altul, cu noi înregistrări.. În sfârșit...
Toate cele bune.

Pentru ca sunteti mai nou printre noi, si nu ati luat parte la luptele din trecut, va spun ca acest forum si-a pastrat destul de bine neutralitatea fata de comercianti. Din totdeauna comerciantii au vrut sa-si puna anunturile pe forumul stuparitul, datorita numarului mare de apicultori etc. Daca s-ar fi lasat anunturile aici acest forum, el n-ar mai exista azi, asa ca exista un loc foarte bun pentru anunturi, site-ul care vi l-am recomandat, unde se fac contracte substantiale.
Ar fi interesant de stiut cati bani s-au invartit in economia romaneasca si nu numai datorita facilitatilor puse la dispozitie de anunturiapicole.stuparitul.com si varianta lui pe 3xforum?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: pretul mierii

Mesajde TatăDeAlbine » 06 Iul 2012, 20:39

cristi_vidican scrie:
TatăDeAlbine scrie:Mulțumesc. Destul de greu pentru că trebuie să navighezi de pe un forum pe altul, cu noi înregistrări.. În sfârșit...
Toate cele bune.

Pentru ca sunteti mai nou printre noi, si nu ati luat parte la luptele din trecut, va spun ca acest forum si-a pastrat destul de bine neutralitatea fata de comercianti. Din totdeauna comerciantii au vrut sa-si puna anunturile pe forumul stuparitul, datorita numarului mare de apicultori etc. Daca s-ar fi lasat anunturile aici acest forum, el n-ar mai exista azi, asa ca exista un loc foarte bun pentru anunturi, site-ul care vi l-am recomandat, unde se fac contracte substantiale.
Ar fi interesant de stiut cati bani s-au invartit in economia romaneasca si nu numai datorita facilitatilor puse la dispozitie de anunturiapicole.stuparitul.com si varianta lui pe 3xforum?

Eu nu prea sunt comerciant. Nu cumpăr miere să vând miere. :)
Am fost doar mirat că există un topic pe acest subiect (prețul mierii) dar nu se postează anunțuri cu vânzări-cumpărări.
Mulțumesc pentru explicații.
Toate cele bune.
TatăDeAlbine
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Iul 2012, 00:55

Re: pretul mierii

Mesajde jonny_it » 31 Oct 2012, 15:06

teinegru64 scrie:Gresit...cand iti permiti sa dai 50 de euro se zice ca esti investitor.Si atunci musai sa mai ai 50 de euro pentru stimulari.....ca asa zice prospectu”...aici e problema. :lol:


Daca aplicam aceeasi schema si la carpatine tot acolo ajungem. :)

Apicultura se face cu investitii(a se citi bani)! Asta daca vrem sa facem ceva cat de cat ok. Nu prea merge sa aduci o rasa straina si tu sa fii tot la centrifuga manuala si opinci :lol:
Cu un mod de intretinere adecvat, investitii si pricepere multi fac bani si la noi.
Eu stiu ca romanii vand miere in Germania si nu invers. Trageti concluziile singuri.

Problema cu apicultura din Romania este alta: apicultorii de pe la noi sunt cam prost informati(ca sa nu le zic altfel); mai pe scurt ei in loc sa se asocieze si sa isi formeze brand-uri proprii(asa cum s-a intamplat in aproape toata Europa) vand mierea la procesatori la un pret de nimic. Miere care este mult superioara fata majoritatea tipurilor de miere de prin Europa.
Anul acesta in Germania/Austria mierea trimisa din Romania ajunge la 4,5 - 5 euro/kg; vorbim de mierea de salcam, poliflora si tei; costurile cu transportul sunt undeva la 0,5 - 0,8 euro/kg in functie de modul de transport/firma.
(Rapita, floarea soarelui - este foarte ieftina si la ei, adica undeva la 1,5 euro/kg la achizitie; poate si pentru ca este supraproductie iar ind alimentara nu poate folosi atat).
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: pretul mierii

Mesajde Dragos2006 » 31 Oct 2012, 16:50

Salcamul la achizitie in Ro este 3 euro , transpost 0.8 euro . Dupa cum spui tu el daca duce miere salcam calitate prima incaseaza 5 euro . rezulta o diferenta de 1,1 euro care reprezinta cheltuieli de achizitie , procesare , remize , dobanzi , utilitati , ambalaje ,etc. plus ceva profit . Eu ca producator nu imi permit luxul sa ma stresez cu atate probleme cat implica procesarea . Eu trebuie sa produc mult , eficient si de cea mai buna calitate . Nu ma incadrez in 3 euro pe kg. care sa includa si cel putin 50% profit pentru mine ma las de meserie , vand stupii si ma apuc de filatelie .
Cand intri intr-o afacere iti calculezi banii pe cel mai mic pret de achizitie . daca tu produci mai scump te lasi de meserie , inseamna ca nu esti bun in acel domeniu . NIMENI NU PLANGE DE MILA UNUI INCOMPETENT CARE PRODUCE SCUMP SI DA VINA PE ALTII PENTRU PROSTIA SA .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori


cron