Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde jiji » 12 Dec 2016, 21:12

dupa ce am scris cam fiecare ce parere are ar fibine daca ar intra in discutie si cineva pus la punct cu legislatia iar noi ar trebui sa ppropunem idei , gasim cateva solutii pe care sa le aplicam .fara atac la persoana, fara deziderate ce nu pot fi atinse , fara "vezi de treaba ta ca io sant cel mai tare si nu am nevoie de nimeni", discutii cat mai succinte si la obiect sa nufacem zeci de pagini degeaba .
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde maravela » 12 Dec 2016, 21:36

Aviz amatorilor. Miere de tei data la Costache srl pentru 10 lei/kg.Dupa analize ,nu a mai corespuns, cica, si ofera 7,5 lei/kg, daca nu,. esti invitat sa-ti iei mierea inapoi de la ei.Buna metoda .Daca merge asa , la anul iti ofera 5 lei/ kg, daca nu vrei, dute sa-ti iei mierea inapoi...Rau am mai ajuns...(ca apicultori).
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde tinumaftei » 12 Dec 2016, 21:53

filip scrie:
kovacslg scrie:Fara suparare, subventia pe kg de miere nu este fezabil din mai multe considerente.

1 in anii cu productii record s-ar acorda cele mai mari subventii, si invers, in anii fara productii s-ar acorda sume minime
2 mierea este diversa ca sortiment in comparatie cu laptele, sau carnea, graul
daca s-ar da subventie pe productia de miere, toata lumea s-ar orienta la plante melifere ca FS, in detrimentul mierii de mana, padure, flora spontana, si s-ar pierde valoarea din apicultura din tara noastra, care ne diferentiaza de restul tarilor. Floarea soarelui au toti.
3 Nu se poate urmari productia, platim impozite forfetare, deci rulajul nu implica impozite in plus
La persoane fizice productia e ceva declarativ, la PFA uri volumul vandut nu influenteaza impozitul, cu consecintele de rigoare
4 daca s-ar acorda subventie la kg de miere in Romania in doi, trei ani am produce mai multa miere statistic, decat in Ucraina

Nu sunt de acord si explic:
Subventia a fost pentru 10 kg /fam.Pentru a beneficia de subventie trebuie sa vinzi cu documente.......
In anii buni poti pastra mierea de salcam si sa valorifici mierea poliflora,tei,etc
Ideea asta ca nu se poate face nimic,pe mine ma inebuneste.
Si sunt unul din apicultorii care vinde la preturi maxime si nu raman cu mierea pe stoc.Deci pe mine nu ma avantajeaza subventia pe kg miere vanduta la procesator.
Am inteles ideea ,nu se poate face nimic............

Păi dacă dumneavoastră vindeți o producție bună cu preț maxim de ce va Băgați în seamă cu ideea asta fixa de subvenție pe kg?
Cum puteți să susțineți un punct de vedere care nu avantajează pe nimeni si nici măcar pe dumneavoastră? Asta seamănă a bagatul bățului prin gard! Aveți grijă ca uneori mai scapă câinii!!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde tinumaftei » 12 Dec 2016, 22:02

zip2006 scrie:Dlor ,argumentat in 2001 m-a prins "microbul " ,habar nu aveam cu ce se maninca ,am cumparat 4 fam. si pina in 2007 am investit bani in cutii ,rame etc (logistica )in 2007 aveam 64 fam.am dat 800kg miere la procesator ,deci dupa 6 ani am inceput sa scot ceva bani . Am depasit de mult stadiul de profesionist (dupa cum spuneti )sint la probe speciale ,adica ;tot ce am realizat am facut cu banii familiei (am avut si am servici la fel si sotia )ajutati si de cei doi baieti care de mici au carat la rame si dat la centrifuga etc.Nu am luat nici un banut fonduri ,cu mas.141 nu m-am complicat ,iar cu 121 aveam peste 40 de ani .Asadar sint pe banii mei pierd cistig nu dau socoteala la nimeni nu m-am plins niciodata ca pretul e prea mic sau prea mare la miere am stocat si am dat cind a trebuit la pret acceptabil ,la ora actuala mai am 150 kg de miere pentru albine .Nu vreau sa supar pe nimeni sau sa se creada ca sint rau intentionat dar apicultura nu este bagata in seama ca restul ramurilor agricole ,probabil se gideste ca fara miere se poate trai dar fara carne,lapte ,cereale etc nu si apoi vin interesele oamenilor de afaceri (procesatori) care credeti ca dau faliment daca nu le dam miere 2 ani NU ...le aduce in poarta de la ukrainieni si moldoveni cu 5,5-6 lei kg si o dau mai departe .Apicultura se face cu bani multi pe care ii recuperezi greu mai ales cei care traiesc numai din asta, trebuie sa fie tot timpul un fond de rezerva de care nu te atingi de el decit in caz de avarie .Fiecare dintre noi sintem luati de val uneori unii stiu sa se opreasca altii nu .Salutare.

Cred că ați greșit topicul. Topicul în care fiecare își arata mușchii si unde fiecare țigan își lauda ciocanul sunt în altă parte.
Dacă problemele legate de prețul mierii nu va sunt familiare nu ne împărtășiți din înțelepciunea dumneavoastră!
Asta vara in plina campanie pro ajutor de minimis ( care ar fi prins bine tuturor inclusiv celor care au făcut ceva producție, darămite celor care nu au scos nimic) începuseră să apară pe forumuri fotografii care mai de care mai obscene. Si nu pot să numesc decât așa postările de stupi cu multe caturi si laudele - probabil meritate- de producții de 50-150 kg / familie.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde filip » 12 Dec 2016, 22:04

Am crezut in Asociatie,am fost membru dar cand am vazut cum merg lucrurile am preferat sa nu depind de nimeni.
Asta nu ma impiedica sa gandesc global,pentru binele tuturor care practica apicultura in Romania.
Sigur nu pot sa rezonez cu cei care considera ca lor li se cuvine tot si pun stupii acolo unde vrea muschiul lor.
Peste 300 Asociatii care lupta pentru binele apicultorilor e deja prea mult.
Copilul cu multe moase ramane cu buricul netatat..............Apicultorul e copilul de care Asociatiile au uitat,......
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Hunbee » 12 Dec 2016, 23:04

maravela scrie:Aviz amatorilor. Miere de tei data la Costache srl pentru 10 lei/kg.Dupa analize ,nu a mai corespuns, cica, si ofera 7,5 lei/kg, daca nu,. esti invitat sa-ti iei mierea inapoi de la ei.Buna metoda .Daca merge asa , la anul iti ofera 5 lei/ kg, daca nu vrei, dute sa-ti iei mierea inapoi...Rau am mai ajuns...(ca apicultori).


Da. Se practica.
Se iau analize pt fs la 9 lei si dupa o luna cand pretul a scazut la 8-8,5 vine omu si zice ca nu o mai vrea ca e neconforma ca are ceva indice care arata hranire cu sirop de porumb, si poate sa ofere doar 8 ron.
Adevarat, zic, am hranit...zahar...din sfecla... In 2013.
Pai, zice omu, poate fi si de la polenul de porumb care era in perioada de cules.
Bine, zic, si o dau cu 8,5 la altu care nu gaseste nimic in neregula. Deci a fost o tehnica de fortare a pretului.
Na... Acum... Apicultori si apicultori, procesatori si procesatori.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde kovacslg » 12 Dec 2016, 23:51

zip2006 scrie:Dlor ,argumentat in 2001 m-a prins "microbul " ,habar nu aveam cu ce se maninca ,am cumparat 4 fam. si pina in 2007 am investit bani in cutii ,rame etc (logistica )in 2007 aveam 64 fam.am dat 800kg miere la procesator ,deci dupa 6 ani am inceput sa scot ceva bani . Am depasit de mult stadiul de profesionist (dupa cum spuneti )sint la probe speciale ,adica ;tot ce am realizat am facut cu banii familiei (am avut si am servici la fel si sotia )ajutati si de cei doi baieti care de mici au carat la rame si dat la centrifuga etc.Nu am luat nici un banut fonduri ,cu mas.141 nu m-am complicat ,iar cu 121 aveam peste 40 de ani .Asadar sint pe banii mei pierd cistig nu dau socoteala la nimeni nu m-am plins niciodata ca pretul e prea mic sau prea mare la miere am stocat si am dat cind a trebuit la pret acceptabil ,la ora actuala mai am 150 kg de miere pentru albine .Nu vreau sa supar pe nimeni sau sa se creada ca sint rau intentionat dar apicultura nu este bagata in seama ca restul ramurilor agricole ,probabil se gideste ca fara miere se poate trai dar fara carne,lapte ,cereale etc nu si apoi vin interesele oamenilor de afaceri (procesatori) care credeti ca dau faliment daca nu le dam miere 2 ani NU ...le aduce in poarta de la ukrainieni si moldoveni cu 5,5-6 lei kg si o dau mai departe .Apicultura se face cu bani multi pe care ii recuperezi greu mai ales cei care traiesc numai din asta, trebuie sa fie tot timpul un fond de rezerva de care nu te atingi de el decit in caz de avarie .Fiecare dintre noi sintem luati de val uneori unii stiu sa se opreasca altii nu .Salutare.


Pana la urma sunt puncte comune in discutie.
1 apicultura nu este bagat in seama, ca celelalte sectoare agricole, cultura mare, lapte, carne, exact din motivul descris de dvs, poate si din slaba reprezentare.
2 sunt perfect de acord ca, nu numai la procesatori trebuie cautat rezolvarea problemelor din sector.
Pretul mierii la procesator este legat de pretul mierii in lume, care a scazut. Ucraina produce, ieftin.


Spuneti ca, nu va ti plans cand pretul era mic, asta inseamna, ca noi nu cerem sprijin, cand avem nevoie. Celelalte sectoare au cerut fara mandrie.
Cum sa fim "bagati in seama", daca, ne laudam cand ne merge bine si tacem cand ne merge rau.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde kovacslg » 13 Dec 2016, 00:00

Dl Filip

Subventie pe familie - ceva similar cu plata pe suprafata, accesibil tuturor, ar fi mai util decat PNA in forma actuala. Avem aceeasi parere.
Subventie pe exploatatie - sinonim cu prima

Subventie pe miere. Parerea mea ca nu ar fi in regula din motivele enumerate anterior.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde zip2006 » 13 Dec 2016, 09:00

Inca de cind s-a scos subventia pe miere am sustinut ca nu este corect nu se mai stimuleaza productia ...ar fi binevenita o astfel de masura dar ...atunci veti vedea citi stupi sint in Romania cu adevarat .
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde gica.mosu » 13 Dec 2016, 09:08

DAAAA, am fost ieri in piata'n TG-Ocna ,sa vinde si G.M ceva produse apicole....Vax="rahat cu perji uscateee" doar 7 borcani a 500gr si 1/2 polen :mrgreen: Cauza,am mai scriiiiis FOAMEAAAA= nu's bani :mrgreen: si cum vin sarbatorile ;) ...In zona mea sunt "apicultori-comercianti" cari dau poliflora=20lei/kg si salcamul 25lei...ce "miere " or fi avand 8-) ei=cumparatorii stiu ..... Pretul pieti'n rest 25pol si 30-35 salcamul...sanatatiiiiiiii la ta'ti-G.M :!:
Fişiere ataşate
IMG_0258.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde kovacslg » 13 Dec 2016, 10:27

zip2006 scrie:Inca de cind s-a scos subventia pe miere am sustinut ca nu este corect nu se mai stimuleaza productia ...ar fi binevenita o astfel de masura dar ...atunci veti vedea citi stupi sint in Romania cu adevarat .


Adica nu se mai stimuleaza productia - pe hartie...
La persoane fizice productia e ceva declarativ, la pfa impozitul nu este legat de vanzari, asa ca ambele categorii ar produce mult, doar pe hartie...

Am ajunge din urma UCRAINA
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde filip » 13 Dec 2016, 10:41

kovacslg scrie:
zip2006 scrie:Inca de cind s-a scos subventia pe miere am sustinut ca nu este corect nu se mai stimuleaza productia ...ar fi binevenita o astfel de masura dar ...atunci veti vedea citi stupi sint in Romania cu adevarat .


Adica nu se mai stimuleaza productia - pe hartie...
La persoane fizice productia e ceva declarativ, la pfa impozitul nu este legat de vanzari, asa ca ambele categorii ar produce mult, doar pe hartie...

Am ajunge din urma UCRAINA

Procesatorul pentru ati elibera acte pentru subventie ,trebuie sa receptoneze marfa in baza unui document (fila din carnetul de comercializare),etc
Se poate,dar se doreste?
E mai simplu sa ne invartim cu numarul de stupi si cantitati de miere in spatiul virtual.......departe de realitate.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde tiih » 13 Dec 2016, 11:05

filip scrie:
kovacslg scrie:
zip2006 scrie:Inca de cind s-a scos subventia pe miere am sustinut ca nu este corect nu se mai stimuleaza productia ...ar fi binevenita o astfel de masura dar ...atunci veti vedea citi stupi sint in Romania cu adevarat .


Adica nu se mai stimuleaza productia - pe hartie...
La persoane fizice productia e ceva declarativ, la pfa impozitul nu este legat de vanzari, asa ca ambele categorii ar produce mult, doar pe hartie...

Am ajunge din urma UCRAINA

Procesatorul pentru ati elibera acte pentru subventie ,trebuie sa receptoneze marfa in baza unui document (fila din carnetul de comercializare),etc
Se poate,dar se doreste?
E mai simplu sa ne invartim cu numarul de stupi si cantitati de miere in spatiul virtual.......departe de realitate.


Indiferent de tipul de subventie,daca legea nu e respectata, rezultatul final e un fiasco......
Cati din cei care au accesat masura 112,dupa 3 ani au ajuns la numarul de stupi si au predat cantitatea de miere ceruta ptr a primi mai departe subventii?/...Raspunsul e ca in reclama.."putini...foarte putini"
Dar pentru cateva mii de euro,,DNA nu are personal si timp sa intervina...(sa verifice!)..mai ales dupa marele pierderi si depopulari de la sfarsitul iernii 2014-2015.... :idea: ...sau dupa marele depopulari sau pierderi ce vor veni .... la sfarsitul iernii 2016-2017 8-)
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde kovacslg » 13 Dec 2016, 11:54

Dl Filip,

Nu poti subventiona doar mierea predata la procesator, intr-o piata in care, 80 % din miere se vinde catre consumator, aceasta directie fiind sustinut de toate programele, privind integrarea procesarii si comercializarii productiei la nivelul fermei.

Iar daca acceptam sa fie subventionat kg de miere produsa, indiferent unde este vanduta, ajungem la situatia descrisa de trei ori, adica in conditiile unei impozitari forfetare, apicultorii ar produce in 2017 de trei ori mai multa miere, decat in 2016, indiferent de clima.

Productia de miere e mai greu de controlat, decat numarul de familii, asa ca subventia pe familie / exploatatie e mai fezabila.
Efectivele in europa se varifica in sezonul rece, adica familiile pregatite pt iernat, in decembrie, si efectivele iesite din iarna, controlate in februarie / martie.
In aceasta perioada, stupii nu se pot inmulti, nu se pot transporta, si nu sunt deplasate in pastoral.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde filip » 13 Dec 2016, 12:01

OK;
dar.............cine reuseste sa vanda singur mierea,banuiesc ca o face la preturi mai mari decat SUBVENTIE+PRET PROCESATOR.
Daca are un surplus si merge cu mierea la procesator primeste un PRET+Subventie.
Ce se poate obtine?
Rentabilizarea stupinei si nu inmultirea haotica cum e acum cu Fondurile UE.
Eu nu am fost niciodata adeptul sa am multi stupi ca numar,toamna sa fac unificari dupa ce am chinuit roiurile toata vara.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde zip2006 » 13 Dec 2016, 12:36

Daca se vrea stimularea si cresterea productiei de miere sa se dea subventie la miere ,daca se vrea sprijinirea tuturor apicultorilor de la mic la mare si stimularea declararii nr. adevarat de fam. la registru agricol chiar de se va plati impozit pe norma tot ar mai ramine ceva in buzunar si toata lumea ar fi multumita(cu mici exceptii binenteles).
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori