Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde gorjeanul » 17 Mar 2017, 20:39

daffid mihailov scrie:Mellis, daca stau putin si ma gandesc face sens ce zici tu. Noile proiecte conditioneaza accesarea fondurilor de vanzarea mierii in valoare de 20-30%% din suma proiectului. Oare banii astia nu se intorc inapoi prin faptul ca se exporta mai ieftin? Cine contribuie cu cei mai multi bani la fondurile UE si cine cumpara miere ieftina INAPOI? Poate, zic doar poate, totul a fost gandit cu premeditare. ;)

Ce machiavelici domne. Ne dau bani ,ca apoi sa ne fure mierea. Sunt vorbiti. Moldova ,Ucraina nu mai face miere. Numai mierea mai ramasese nefurata de nenorocitii astia de la Brusseles. :D
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde daffid mihailov » 17 Mar 2017, 20:54

Gorjeanu, ai si tu dreptate:) suna a teoria conspiratiei. De-aia am zis, poate. ca nu am dovezi. Insa un lucru pare destul de evident si asta nu tine de sentimente, ci de pragmatismul schimburilor economice. Daca iti vand masini trebuie sa primesti si tu ceva la schimb. Iar Ucraina, Moldova sunt mici copii pe langa China. Ca bursa mierii nu se afla in Ucraina. Daca as fi neamt, pentru ca eu nu produc miere, eu produc masini, as da liber la importul de materii prime, apoi pot importa si miere la pret mai mic. Cine vrea sa reziste va trebuie sa acceseze fonduri. Ca de-aia sunt facute.

p.s. Cu Brazilia si Argentina s-a negociat cam in acesti termeni. Iar aici intra mai ales importul de animale sacrficate. De-aia am indraznit sa fac o paralela cu modelul China vs UE.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde gorjeanul » 17 Mar 2017, 21:45

Acceseaza domne fonduri si nu mai avea grija conspiratiilor.E mult mai simplu si o sa-ti mearga si mai bine.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde gorjeanul » 17 Mar 2017, 21:50

Vad ca esti tanar , ai la dispozitie 40.000 de euro. Sa nu te plangi de birocratie sau ca nu ai ude-rile necesare. Stiu ca e mai simplu sa scrii pe aici de Brazilia,U.E, SUA, masoni etc. Lupta-te ,si nu mai avea grija celor care ne vor raul.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde daffid mihailov » 17 Mar 2017, 22:01

Vad ca esti putin cam... agresiv. Sper sa ramai pe topic, pretul mierii. Ceea ce ma priveste pe mine personal, ambitiile, planurile mele, nu fac subiectul acestui topic. Argumentele si parerile trebuie sa fie pe subiect ci nu centrate pe persoana.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde gorjeanul » 17 Mar 2017, 22:36

Tu ai fost off topic. Neputintele voastre si frustrarile vi le varsati pe altii,niciodata pe voi. Si voi sunteti o generatie pierduta, dar asta din cauza voastra,nu a timpurilor,cum am trait-o unii dintre noi mai in varsta.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde gorjeanul » 17 Mar 2017, 22:39

Da sunt un pic agresiv, pentru ca aveti la dispozitie toate parghiile de a va realiza in viata si voi intotdeauna gasiti scuze.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde mellis » 19 Mar 2017, 01:39

Gorjeanul-e,
Nu a spus nimeni ca proiectele-s rele..dar cine le implementeaza si cum??
Ai facut proiect? Ce scrie in proiect - cu cat este planificat sa vinzi Kg de miere?
Era pretul pietei - sau a fost pus ceva sa fie de un nene ce si-a luat banii sa "treaca" proiectul?
Intrebari:
1 - de ce suntem codasi la fonduri? Ai raspuns??cine poae fi de vina? (daca nu iese banul la cine trebuie ..)
2 - de ce sa fiu fortat sa dau 30% din miere prin asociatie la pretul fixat de ei? Poate am pe piata o oferta mai buna?!?
esti de acord?
Nu este conspiratie - este aplicarea unor "legi" ca pe vremuri:
"
Pristanda: Şi la mine, coane Fănică, să trăiţi! Greu de tot... Ce să zici? Famelie mare, renumeraţie mică, după buget, coane Fănică. Încă d-aia nevastă-mea zice: "Mai roagă-te şi tu de domnul prefectul să-ţi mai mărească leafa, că te prăpădeşti de tot!..." Nouă copii, coane Fănică, să trăiţi! nu mai puţin... Statul n-are idee de ce face omul acasă, ne cere numai datoria; dar de! Nouă copii şi optzeci de lei pe lună: famelie mare, renumeraţie mică, după buget.
Tipătescu: (zâmbind) Nu-i vorbă, după buget e mică, aşa e... decât tu nu eşti băiat prost; o mai cârpeşti, de ici, de colo; dacă nu curge, pică... Las' că ştim noi!
Pristanda: Ştiţi! Cum să nu ştiţi, coane Fănică, să trăiţi! Tocma' dumneavoastră să nu ştiţi...
Tipătescu: Şi nu-mi pare rău, dacă ştii să faci lucrurile cuminte: mie-mi place să mă servească funcţionarul cu tragere de inimă... Când e om de credinţă...
Pristanda: De credinţă, coane Fănică, să trăiţi!
Tipătescu: Nu mă uit dacă se foloseşte şi el cu o para, două... mai ales un om cu o familie grea.
Pristanda: Nouă suflete, coane Fănică, nouă, şi renumeraţie...
Tipătescu: După buget!...
Pristanda: Mică, sărut mâna, coane Fănică.
Tipătescu: Lasă, Ghiţă, cu steagurile de alaltăieri ţi-a ieşit bine; ai tras frumuşel
condeiul.
"
Sa fii sanatos.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde MIHAEE'E » 19 Mar 2017, 09:36

gorjeanul scrie:Tu ai fost off topic. Neputintele voastre si frustrarile vi le varsati pe altii,niciodata pe voi. Si voi sunteti o generatie pierduta, dar asta din cauza voastra,nu a timpurilor,cum am trait-o unii dintre noi mai in varsta.


Auzi bai gorjanule !
Noi nu facem parte din generatia ta ( de revolutionari ) .voi ati fost primii care, ati devenit mai presus de lege ! ...... voi ati fost primii care, au beneficiat de legi speciale ( primind nenumarate beneficii ) .....
Voi ati dat startul la ce se numeste "special" in tara asta. .......si dupa toate astea, vi si acuzi o generatie ca e frustrata si neputincioasa !
Generatia asta, pe care o vezi tu pierduta! nu are nici o parghie , pana nu cotizeaza la generatia voastra (a celor care ati ramas prin diferite structuri ale statului) sau la copiii generatiei voastre ! :mrgreen:
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde gorjeanul » 19 Mar 2017, 10:14

mellis scrie:Gorjeanul-e,
Nu a spus nimeni ca proiectele-s rele..dar cine le implementeaza si cum??
Ai facut proiect? Ce scrie in proiect - cu cat este planificat sa vinzi Kg de miere?
Era pretul pietei - sau a fost pus ceva sa fie de un nene ce si-a luat banii sa "treaca" proiectul?
Intrebari:
1 - de ce suntem codasi la fonduri? Ai raspuns??cine poae fi de vina? (daca nu iese banul la cine trebuie ..)
2 - de ce sa fiu fortat sa dau 30% din miere prin asociatie la pretul fixat de ei? Poate am pe piata o oferta mai buna?!?
esti de acord?
Nu este conspiratie - este aplicarea unor "legi" ca pe vremuri:
"
Pristanda: Şi la mine, coane Fănică, să trăiţi! Greu de tot... Ce să zici? Famelie mare, renumeraţie mică, după buget, coane Fănică. Încă d-aia nevastă-mea zice: "Mai roagă-te şi tu de domnul prefectul să-ţi mai mărească leafa, că te prăpădeşti de tot!..." Nouă copii, coane Fănică, să trăiţi! nu mai puţin... Statul n-are idee de ce face omul acasă, ne cere numai datoria; dar de! Nouă copii şi optzeci de lei pe lună: famelie mare, renumeraţie mică, după buget.
Tipătescu: (zâmbind) Nu-i vorbă, după buget e mică, aşa e... decât tu nu eşti băiat prost; o mai cârpeşti, de ici, de colo; dacă nu curge, pică... Las' că ştim noi!
Pristanda: Ştiţi! Cum să nu ştiţi, coane Fănică, să trăiţi! Tocma' dumneavoastră să nu ştiţi...
Tipătescu: Şi nu-mi pare rău, dacă ştii să faci lucrurile cuminte: mie-mi place să mă servească funcţionarul cu tragere de inimă... Când e om de credinţă...
Pristanda: De credinţă, coane Fănică, să trăiţi!
Tipătescu: Nu mă uit dacă se foloseşte şi el cu o para, două... mai ales un om cu o familie grea.
Pristanda: Nouă suflete, coane Fănică, nouă, şi renumeraţie...
Tipătescu: După buget!...
Pristanda: Mică, sărut mâna, coane Fănică.
Tipătescu: Lasă, Ghiţă, cu steagurile de alaltăieri ţi-a ieşit bine; ai tras frumuşel
condeiul.
"
Sa fii sanatos.

Vezi ca nu stii nimic.Eu urmeaza sa primesc banii pe al doilea proiect. 1. Nu iti impune nimeni sa dai mierea cu un anumit pret.2. Nu te obliga nimeni sa dai mierea intr-un amumit loc, o poti vinde unde vrei(piata libera). Vezi de ce nu se acceseaza fonduri? Pentru ca habar nu aveti . Nici macar nu ati citit ghidurile. Nici macar nu intrebati (la rubrica bani pentru apicultori).
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde gorjeanul » 19 Mar 2017, 10:23

MIHAEE'E scrie:
gorjeanul scrie:Tu ai fost off topic. Neputintele voastre si frustrarile vi le varsati pe altii,niciodata pe voi. Si voi sunteti o generatie pierduta, dar asta din cauza voastra,nu a timpurilor,cum am trait-o unii dintre noi mai in varsta.


Auzi bai gorjanule !
Noi nu facem parte din generatia ta ( de revolutionari ) .voi ati fost primii care, ati devenit mai presus de lege ! ...... voi ati fost primii care, au beneficiat de legi speciale ( primind nenumarate beneficii ) .....
Voi ati dat startul la ce se numeste "special" in tara asta. .......si dupa toate astea, vi si acuzi o generatie ca e frustrata si neputincioasa !
Generatia asta, pe care o vezi tu pierduta! nu are nici o parghie , pana nu cotizeaza la generatia voastra (a celor care ati ramas prin diferite structuri ale statului) sau la copiii generatiei voastre ! :mrgreen:

Tocmai, ca nu faceti parte. Si nu adevaratii revolutionari sunt cei care au creeat aceasta tara de asistati socilali. Cei pe care ii sustineti voi astazi au furat tara asta. Iar eu nu nu am profitat cu 1 leu niciodata. Jumatate din banii pe masura 6.3 au ramas necheltuiti. Si ca sa o stii si tu, nimeni nu iti cere nimic si nu iti trebuie relatii ca sa accesezi fonduri europene. Trebuie sa ai un proiect bun si ude-rile respective. Dar asta e greu, pentru unii. Sunt acrii strugurii cand nu ajunge vulpea la ei. Vulpea din padure ,nu vulpea comunista.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde alt stupar » 19 Mar 2017, 21:44

Proiectele vin si trec.
La actualul pret al mierii (si asta e o constanta, nu-l schimb nici tone de văicăreli ) te apuci de apicultura, te amăgesti ca ti-e bine cat timp ai speranta ca-ti mai intra ceva parale de la stat si UE si apoi, dand piept cu piata libera, te gandesti cati ani din viata sa-ti mai irosesti fugarind fete morgane...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Puffy » 19 Mar 2017, 22:08

Aha! Ati pus degetul pe i ,sau punctul pe rana cum sar zice da cine sa asculte ? A cerut cineva ceva de la Stat inainte de fonduri ? Nu.Si statul ce a facut ? Te obliga sa fii pfa intr-o piata in care pretul mierii a scazut la 6 lei pentru ca importatorii aduc masiv dar pe unii nu-i intereseaza ca ale lor sint acele firme care cupajeaza mierea 1 gr de miere romaneasca la o tona de miere chinezeasca adica amestec ue si.non ue dar in ce procent ?
Puffy
 
Mesaje: 96
Membru din: 05 Ian 2017, 16:19

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Catalin Rotaru » 20 Mar 2017, 08:12

Singura solutie pentru pretul mierii este sa ne facem piata interna (cu borcanelul).Teoretic avem piata dar ACA are alte treburi.
Masuristii stiu mai bine ca mine cum se ia un program COTIZATIE (10-20%)... paradoxul este ca dupa aia se bat cu pumnii in piept ,,,ce tari sunt...si ei nici nu stiu cate picioare are albina...nu mai vorbim de alte fineturi tehnologice.
Catalin Rotaru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Mar 2016, 09:29

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Puffy » 20 Mar 2017, 08:52

Cineva zicea odata ca ACA anul trecut nu a luat decat 40 tone de miere, ca a scazut cererea ,bla bla.Nu cumva unii indivizi vor sa bage ACA in faliment si sa puna mana pe patrimoniu ,bre domnilor cum sar zice ?
Puffy
 
Mesaje: 96
Membru din: 05 Ian 2017, 16:19

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde alt stupar » 20 Mar 2017, 09:22

Catalin Rotaru scrie:Singura solutie pentru pretul mierii este sa ne facem piata interna (cu borcanelul).Teoretic avem piata dar ACA are alte treburi.
Masuristii stiu mai bine ca mine cum se ia un program COTIZATIE (10-20%)... paradoxul este ca dupa aia se bat cu pumnii in piept ,,,ce tari sunt...si ei nici nu stiu cate picioare are albina...nu mai vorbim de alte fineturi tehnologice.

Faci pe dracu piață interna pentru sute de tone...
Raționament tipic pentru apicultorul de hobby care produce si el suta de kile intrun an, vinde 5-10 borcane pe luna la vecini-rude-colocatari din scara blocului, are timp liber berechet sa explice oricui ca mierea lui e cea mai grozava din lumea asta si desigur... are si idei despre cum/cu cat si unde ar trebui sa vanda si cei cu de la 10 tone in sus productie...
Filip typology !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori