Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde talex » 17 Aug 2017, 21:50

Aca ofera 7 lei.
talex

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Hunbee » 18 Aug 2017, 23:17

Fleacuri. Nu ne intereseaza cu cat o dam.
Noi aici discutam de "funduri" si bucfast.
Ce naiba, doar suntem profesionisti.
Hunbee

Mesajde kiloz » 19 Aug 2017, 19:24

ACA. cumpara totdeauna mai ieftin decit altii. Da maideparte si cu un efort mic baga diferenta in buzunar. Asta face de zeci de ani. Astfel a ajuns un fel de https://www.google.ro/url?sa=t&source=w ... RklPjHKhew al apiculturii!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz

Mesajde Adi Hodis » 19 Aug 2017, 23:04

teinegru64 scrie:Este al doilea an in care nu extrag ...decat necesarul familiei.Multe am invatat in astia doi ani.Si parca nici spatele nu ma mai doare.Frica mare a fost ca voi muri de foame.Nu am murit ... am renuntat la masina.Nici nu va inchipuiti ce misto e sa mergi cu rata ori cu trenu'..

Ce facusi frate de te vad in ... involutie ?. Pai se poate ? ... dupa atitea modele de stupi incercate, nici unul nu a ajuns la scara mare ?. De productie, zic.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Adi Hodis

Mesajde Adi Hodis » 19 Aug 2017, 23:05

N-am dat de mult pe aici dar zic ceva ce am mai zis cu ani in urma ... situatia apiculturii actuale era inevitabila. Noroc cu fondurile coanei Europa ca altfel era jale mare. Nici asa nu este stralucita afacerea, s-au cum sa-i zic ? ... ferma ?. Fugi do-mle ! ... Noi santem departe de adevarata ferma, de industrializare adevarata, de teritorii care sa ofere activitati la acel nivel pentru toata stuparimea samd ...

Realitatea este cam asa.
Fondurile UE au fost si sant doar o gura de oxigen ... adica, pt. o mica ferma este necesar un capital de minim 100 mii de coco. Pe real ar fi de la 150 de mii in sus. UE a dat 25 de mii la inceput, ca sa nu fii nici in car nici in caruta ... asa ca, stupinele cele mai multe nu prea au mai mult de 200 de stupi.
Ce productie poate sa scoata stuparul si la ce pret poate spera ... cand piata europeana are oferte aduse sub nas de la adevaratele ferme apicole din lume ?. La preturi mai mici decat ce primeste stuparul roman.

Asadar, situatia nu este noua.
O nisa ar fi fost asocierea si vanzarea productiei direct afara. Unii au facut-o si castiga mai bine.
Noi am incercat si s-a ales un maaare ... fas.
Pina atunci si de atunci, povestea este cam tot la fel ... care cum poate.
Unii cu evolutia ... altii cu involutia.

Noroc si s-auzim de bine !

PS
Nu zic de sanatate pentru ca ... sanatosi au fost si aia de pe Titanic, dar n-au avut noroc.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Adi Hodis

Mesajde Mircea_63 » 20 Aug 2017, 14:44

Hunbee scrie:Fleacuri. Nu ne intereseaza cu cat o dam.
Noi aici discutam de "funduri" si bucfast.
Ce naiba, doar suntem profesionisti.

Asa da! Cel mai important e pretul. Daca discutam apasat despre asta, pe forumuri si FB, pretul va creste. Da' n-ai cu cine d-le, niste tarani!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde teinegru64 » 20 Aug 2017, 15:11

Adi Hodis scrie:
teinegru64 scrie:Este al doilea an in care nu extrag ...decat necesarul familiei.Multe am invatat in astia doi ani.Si parca nici spatele nu ma mai doare.Frica mare a fost ca voi muri de foame.Nu am murit ... am renuntat la masina.Nici nu va inchipuiti ce misto e sa mergi cu rata ori cu trenu'..

Ce facusi frate de te vad in ... involutie ?. Pai se poate ? ... dupa atitea modele de stupi incercate, nici unul nu a ajuns la scara mare ?. De productie, zic.

Astai viata...dupa vreo 30 ani de apicultura....mi-am luat si eu job.Sa alung plictiseala. :lol:
PS
Nu ai auzit de ME ? :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64

Mesajde Mircea_63 » 20 Aug 2017, 15:22

Cred ca e o confuzie intre a avea albine si a fi apicultor. Eu am albine!
A fi apicultor atatia ani si ...degeaba, asta da perseverenta diabolica. Asta a propos de zicerea: a gresi e omeneste. A persevera in greseala e diabolic. :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde filip » 20 Aug 2017, 15:32

Mircea_63 scrie:Cred ca e o confuzie intre a avea albine si a fi apicultor. Eu am albine!
A fi apicultor atatia ani si ...degeaba, asta da perseverenta diabolica. Asta a propos de zicerea: a gresi e omeneste. A persevera in greseala e diabolic. :(

Apicultorii se impart in doua:
Cei care se bazeaza pe cisterna .
Ceilalti fac apel la Dumnezeu sa dea nectar in floare.
Paradoxal e la mine,cand aveam servici nu stiam cum sa fac libere sa apuc sa storc mierea *(cu tonele)
Acum am tot timpul din lume si nu bifez tona.
Concluzie:
Cred ca trebuie sa-mi caut serviciu pe langa pensie...... :lol: :lol: :lol:
filip

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE