Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde florind » 05 Mar 2015, 15:57

da , apicultura facuta cu peste 150 familii (pastoral) este profitabila - dar s-o sti s-o faci.

si exemple sunt pe forum destule
Avatar utilizator
florind
 
Mesaje: 90
Membru din: 12 Aug 2011, 10:11
Localitate: Urlati

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde Bee Happy » 05 Mar 2015, 16:33

Da. Eu.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde gabimihai » 05 Mar 2015, 20:49

D-le Mihai, stai linistit ca sunt apicultori care au facut bani si fac din apicultura. Eu stiu cativa, dar nu-ti spun cine. Atat pot sa-ti zic, personal 4 ani nu am scos profit din apicultura, nu m-am realizat cu banii din apicultura, dar acei bani care au venit i-am folosit unde am avut nevoie. Nu poti spune ca intr-un an soate bani sa ridice o casa, exclus, dar daca e serios si are peste 150 familii pe productie, poate scoate bani frumusei din miere, mai vinde ceva roiuri, produse, etc. Deci se poate, numai sa nu fii lacom, mai precis imi iau stupi si vreau sa ma imbogatesc in 2-3 ani. Daca ar depinde de noi ar fi altceva, dar mai e si D-zeu.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde luci » 05 Mar 2015, 21:10

Apicultura nu are a face cu realizarile sau nerealizarile noastre; e o meserie ca oricare alta; unii se "realizeaza" altii mai putin. Cred ca intelegeti ideea; cati medici sunt "realizati", cati soferi, fotbalisti sau deputati?
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde mellis » 06 Mar 2015, 00:13

Cei realizati in apicultura, ca si in alte domenii, sunt cei ce cumpara ieftin de la unii, si vand scump la altii...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde varza » 06 Mar 2015, 00:41

Salutari tuturor! Chestia cu ,,realizat,, din apicultura e relativa asa ca sar peste ea. Ce am observat la unii e faptul ca nu iau in considerare costul de intretinere a unui stup..... iau doar costul de achizitie.... de parca stupi ar fi doar apa,paie si bataie.Undeva pe forum citisem faptul ca cheltuielile unui stup in stationar se ridica la minim 200 lei. De asemenea nu a amintit nimeni de pericolul pesticidelor care chiar daca nu intra aici te poate lasa fara toata albina.... deci si toata ,,realizarea,, . Am scris acestea intrucat am considerat ca intrebarea se referea la ,,realizari,, materiale si nu sufletesti. Ca daca ne referim la cele sufletesti ..... am tolba plina de ele :D . Acum eu mi-am spus parerea .... asa ca nu va suparati pe mine. Sanatate tuturor! ;)
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde Donbazil » 06 Mar 2015, 02:01

mircea_tm scrie:Domnule "Bals", personal nu va cunosc, decat de aici de pe forum si de pe profilul d-voastra unde, aveti o poza cu "fizicul" d-voastra...
Parerea mea ii ca astfel de discutii aici pe forum, nu au rostul...cine stie ce "entitate" din "fruntea" tarii mai umbla pe aici si apoi, din nou, ne miram de marirea impozitului. Daca doriti sa aflati un raspuns la topicul deschis, invitati pe cineva la un "citro" si vorbiti fata in fata despre chestiunea asta, nu pe un forum unde sunt mii de ochi... Eu asa cred, ca acest impozit a fost introdus tot din vina noastra caci, sunt colegi ce se lauda cu productii record de miere pe tot internetul...realizarile lor din apicultura, ca si-au facut un gard cu banii de pe miere, ca si-a cumparat o caruta de lemne cu banii de pe miere....sa nu ne mai miram ca de ce avem impozit. DE AIA!!!

asta ii parerea mea... . Scuze ca m-am bagat ca musca in lapte! :)



Sal'tare!

Mircea, daca esti din Timisoara mergi pana pe bv. Coposu colt cu strada Delfinului ( peste drum de strandul termal). Ai sa vezi o vila care are intr-o firida un bust. Pe fronton scrie numele de familie. Intereseaza-te cine a construit-o si din ce bani....
Sal'tare!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde a_costy » 06 Mar 2015, 08:26

Vila Gheorghe Magda - Apicultor. Am sesizat, pe vremea când aveam tangenta cu Timisoara.
Este o casa mare si frumoasa, contruita intr-o zona f buna, inainte de 90, atunci când puteai face avere din apicultura.
In vremurile astea e mai greu sa-ti cumperi/construiesti o casa de 2-300.000 E din apicultura.

P.S Donbazil, bustul seamana perfect cu dumneavoastra.
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde CRISTI M » 06 Mar 2015, 11:22

yulian scrie:
MIHAI BALS scrie:e...de poveste!
un forum in care nimeni...nu s-a realizat?
e...un proiect pierdut.
sau...ma insel?
curaj!

Prof. Ursu...da nu' e printre noi :D :D .
Restul...sufleteste si trupeste( o raceala, un reumatism). ;)



Cum sa nu castigi din apicultura ?
Pe langa alte raceli si insolatii am mai "castigat " si o hernie de disc . Acum trebuie sa angajez pe cineva sa-mi faca treaba si nu sunt singurul in situatia asta .
Cred ca sunt foarte putini care au avere din albine .
Doi oameni privesc acelas lucru dar vad doua lucruri diferite
CRISTI M
 
Mesaje: 28
Membru din: 04 Oct 2011, 10:07
Localitate: Slatina

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde MIHAI BALS » 06 Mar 2015, 15:02

ghitacusman scrie:
berlogea scrie:mihai bals ...........bubui ma de ........

de ce ma ? :lol:

chiar dn berlogea,ti-as fi recunoscator daca ne-ai invata cum se castiga bani din apicultura,ca am inteles ca mai ai DOI stupi,nu?
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde gigibecalul » 06 Mar 2015, 16:35

MIHAI BALS scrie:cine e PERSOANA(prietenu nostru) care s-a realizat din apicultura?
eu vreau sa-l facem cunoscut.



PERSOANA (persoanele)...câțiva mari procesatori din România. Cunosc numele unuia dintre ei.
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde MIHAI BALS » 07 Mar 2015, 22:47

e ca si cum cineva ar descoperi o afacere in care sa muncesti(albina) 2 luni,sa traiesti inca 10 luni,sa faci profit,sa platesti impozit pe acel profit,sa mai dai comisioane si la banca si...toate cele.
Edison,daca ar mai traii, sigur ar renunta,desi stiti ca nu renunta la nicio idee care avea o mica sansa.
Ei bine,APICULTURA,in SISTEMUL actual,nu are nicio sansa!
TRADE MARK Bals.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde Adi Hodis » 09 Mar 2015, 04:34

Salut Mihai !.
Realizarea de care intrebi, exista. O vezi si tu dar nu ajungi la ea, ca multi altii. Adica noi. :lol:
Ia vezi, aia care iti cumpara mierea ... ce fac cu ea. Fa ca ei. Poate devii realizat mai repede.

S-a ignorat asociatia STUPARITUL. Asa ca ... tot acelasi sistem aveti. Va dati realizarile ... altora. :mrgreen:

By happy !. :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde vasilefi » 09 Mar 2015, 11:26

multi il stiti pe Chilom
ce stiu e ca a tras de tanar , de pe la 16 ani daca nu ma insel
acum la 40+ inca mai trage din greu, cat ii permite spatele, dar ii merge treaba
acu el e de toate, si apicultor si procesator si distribuitor...
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde mirel » 09 Mar 2015, 19:29

Nu am citit toate paginile, insa imi expun opinia si experienta raportata la titlul topicului.....de aproape doi ani am renuntat la servici, era ok , munca de birou, program de gravide si libere cand doream,( in limita bunului simt) .....insa consideram ca as avea de castigat mai mult daca as lucra doar pt mine.....fara sef , sa fac ce mi place si sa mai castig si bani din asta.....ce castig din albine imi permite un salariu mediu lunar pe care nu l as fi primit niciodata in piata muncii care axista azi ....eu unul ma consider realizat si implinit....acum depinde si ce dorinte ai....eu unul prefer sa ma bucur intens de ce am decat sa ma mi doresc lucruri care mi ar face viata de ocnas pt a le realiza....incetunel, ca dolanescu, ce se poate se poate ...ce nu...sper la mai bine...
Merg pe diversificare nu doar miere....polen, propolis,venin, material biologic ....se aduna de la fiecare...
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: exista printre noi cineva "realizat" din apicultura?

Mesajde peterneamt » 09 Mar 2015, 19:55

Din ciclul ......nu dai, nu ai !!! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori