Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albinele si vaca

Mesajde Closcutz » 20 Mar 2015, 07:10

Intr-un timp aveam stupii linga un grajd cu vaci si n-au fost probleme. La cai si caini insa e problema mare. Anul trecut la rapita la o stupina stationara erau vreo 200 de stupi si au reusit sa rapuna: o iapa gestanta, vreo 7-8 gaste! si au tabarat si pe capre de sareau alea mai ceva ca iepurasul duracell. Ale mele au tabart pe cainele meu baltat(se repezea si clantanea albine)...daca nu eram acolo si sa am si masca langa mine era mort; de durere a facut pe el instant!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Albinele si vaca

Mesajde ioan76 » 20 Mar 2015, 13:05

,,Cum reusesti? Ai mei fac barbi de furie la urdinis, indiferent de vatra."
Sunt si momente cand trebuie sa plec repede de acolo,dar foarte rar.
ioan76
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Mar 2011, 14:40

Re: Albinele si vaca

Mesajde valigorj » 25 Mai 2015, 01:36

1.vitelul unei vecine,acu multi ani,intr-o iarna a intrat in gradina si mi-a dat cu un stup jos.in stup erau 2 roi.a sarit capacul si blanitele de la podisor,dar ramele nu s-au iprastiat,iesind cca 1/3 la unul si 1/2 la celalalt.a doua zi,dimineata roiurile traiau,desi era bruma.l-am pus la loc si au iesit in primavara fara alte probleme.
2.tot in gradina unde tineam stupi,bunicul[fiei tarina usoara],a bagat o purcea sa se ''vitaminizeze''cu iarba frageta ce crescuse in urma ploi ce cazuse dupa coasa.cind am ajuns acasa purceaua se delecta cu iarba din fata stupilor in timp ce 10-15 albine se tineau dupa coada ritoasei fara ca vreuna sa o intepe.iam zis bunicului ca trebuie sa scoatem purceauaca sa nu dam de vreun necaz la care acesta mi-a zis ca de o saptamina o baga in fiecare zi.
3.altadata,tot bunicul,a legat ciinele aproape de stupi si bietul animal a supravietuit intr-un mod foarte interesant.cind o albina ii dadea tircoale se retragea intr-un colt mai umbrit unde statea nemiscat.daca strategia nu reusea schimba tactica si trecea la atac.mai precis prindea albina cu limba,o invelea cu saliva,dupa care la fel de repede o scuipa.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori