Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

rame lângă cuib

Mesajde worbee » 09 Apr 2015, 12:31

Este greșit dacă având roiuri iernate pe 5-6 r 3/4 le adaug la margine rame crescute pana la 10 r,deci practic sa umplu corpul cu rame (deci lângă r existente)?
Avatar utilizator
worbee
 
Mesaje: 17
Membru din: 04 Aug 2013, 19:53
Localitate: fierbinți de jos

Re: rame lângă cuib

Mesajde Closcutz » 09 Apr 2015, 12:46

Daca in ramele pe care doresti sa le adaugi n-are pic de miere eu zic ca nu-i bine sa te grabesti deocamdata. Daca ai putini stupi cel mai bine este sa-i tii mai strans momentan, pina incepe culesul la rapita. Cel mai bine e sa adaugi cate una in functie de stadiul de dezvoltare al familiilor; adica atunci cand albinele ocupa bine ramele si au ajuns la diafragma sau chiar cladesc pe ea, inseamna ca necesita rama la ouat.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: rame lângă cuib

Mesajde jenica67 » 09 Apr 2015, 13:15

Poti sa le pui pe toate, dar cuibul propriuzis, sa il acoperi cu o folie, care sa coboare pana in josul ramei de delimitare. E un mici artificiu, dar important.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: rame lângă cuib

Mesajde worbee » 09 Apr 2015, 14:41

Practic sa fie separate prin folie?
Avatar utilizator
worbee
 
Mesaje: 17
Membru din: 04 Aug 2013, 19:53
Localitate: fierbinți de jos

Re: rame lângă cuib

Mesajde TDI » 09 Apr 2015, 17:51

worbee scrie:Practic sa fie separate prin folie?

Folia nu inchide etans cuibul prin laterale si pe dedesubt albinele pot trece de folie daca au nevoie, inclusiv matca trece daca intarzii cu reviziile.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: rame lângă cuib

Mesajde Mircea_63 » 09 Apr 2015, 21:05

worbee scrie:Este greșit dacă având roiuri iernate pe 5-6 r 3/4 le adaug la margine rame crescute pana la 10 r,deci practic sa umplu corpul cu rame (deci lângă r existente)?


De ce sa faci asta?

Daca trebuie sa le transporti, n-ai incotro. Eventual prinzi ultima rama in cuie sau suruburi, dar altfel... ce motiv ai avea sa adaugi aceste rame?
Exista un fel de vis al fiecarui incepator -am trecut si eu prin asta- de a spera sa puna coada la pruna si sa faca altfel. Acuma... "eu nu strivesc corola de minuni a lumii", poti incerca daca vrei, insa iti spun din proprie experienta: urmeaza calea batuta, caci e cea mai usoara pentru inceput. Abia dupa ce o stapanesti bine pe aceasta, deviaza si fa ce experimente doresti, dar intai dezvolta-te ca sa ai de unde pierde.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: rame lângă cuib

Mesajde MIHAI BALS » 09 Apr 2015, 21:49

Mircea_63 scrie:
worbee scrie:Este greșit dacă având roiuri iernate pe 5-6 r 3/4 le adaug la margine rame crescute pana la 10 r,deci practic sa umplu corpul cu rame (deci lângă r existente)?


De ce sa faci asta?

Daca trebuie sa le transporti, n-ai incotro. Eventual prinzi ultima rama in cuie sau suruburi, dar altfel... ce motiv ai avea sa adaugi aceste rame?
Exista un fel de vis al fiecarui incepator -am trecut si eu prin asta- de a spera sa puna coada la pruna si sa faca altfel. Acuma... "eu nu strivesc corola de minuni a lumii", poti incerca daca vrei, insa iti spun din proprie experienta: urmeaza calea batuta, caci e cea mai usoara pentru inceput. Abia dupa ce o stapanesti bine pe aceasta, deviaza si fa ce experimente doresti, dar intai dezvolta-te ca sa ai de unde pierde.

este cel mai bun lucru pe care-l poti face primavara.
nu te lua dupa AMATORI.
habar n-au.

ramele sunt linse si curatate de albine si nu le mai faci tratamente anti gaselnita.
trebuie,in schimb,sa le pui dupa diafragma.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: rame lângă cuib

Mesajde TDI » 09 Apr 2015, 22:06

Eu am din toamna, de la restrangerea cuiburilor, de la unificari, cateva sute de rame cu rezerve.
Ce fac cu ele ? Vine caldura, furtisagul, etc. (nu am o locatie etansa si chiar daca am nu-mi e simpatica gaselnita)
Le adaug la stupii care misca dupa diafragma cateva rame, las loc de hranitor evident - ramele suplimentare cu rezerve de la cateva sute de grame pana pe la 1.5 kg... isi gasesc ele locul, ca in fiecare an de altfel.
Dar rame adaugi doar la stupii care au populatie, rame in cuib adaugi doar la stupii la care diafragma e plina de albina, atunci adaugi o rama sau doua.
Ca solutie pentru depozitare, merge, dar trebuie sa faci tot posibilul sa nu racesti cuibul, adica lasi diafragma pui folie de plastic, etc.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: rame lângă cuib

Mesajde MIHAI BALS » 09 Apr 2015, 22:15

TDI scrie:Eu am din toamna, de la restrangerea cuiburilor, de la unificari, cateva sute de rame cu rezerve.
Ce fac cu ele ? Vine caldura, furtisagul, etc. (nu am o locatie etansa si chiar daca am nu-mi e simpatica gaselnita)
Le adaug la stupii care misca dupa diafragma cateva rame, las loc de hranitor evident - ramele suplimentare cu rezerve de la cateva sute de grame pana pe la 1.5 kg... isi gasesc ele locul, ca in fiecare an de altfel.
Dar rame adaugi doar la stupii care au populatie, rame in cuib adaugi doar la stupii la care diafragma e plina de albina, atunci adaugi o rama sau doua.
Ca solutie pentru depozitare, merge, dar trebuie sa faci tot posibilul sa nu racesti cuibul, adica lasi diafragma pui folie de plastic, etc.

ca de obicei...vesnica teorie!

vorbim de STUPI!!!
nu de...pisici...TDI!

poti sa ai 100 de pisici si...de fapt...DOAR 0,3 Balsi.

TDI-ule,acum vad ca nu le ai cu apicultura.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: rame lângă cuib

Mesajde worbee » 09 Apr 2015, 22:27

Mulțumesc Mircea așa am sa fac...mare dreptate ai în a doua parte:((
Avatar utilizator
worbee
 
Mesaje: 17
Membru din: 04 Aug 2013, 19:53
Localitate: fierbinți de jos

Re: rame lângă cuib

Mesajde TDI » 09 Apr 2015, 22:51

MIHAI BALS scrie:ca de obicei...vesnica teorie! vorbim de STUPI!!! nu de...pisici...TDI! poti sa ai 100 de pisici si...de fapt...DOAR 0,3 Balsi. TDI-ule,acum vad ca nu le ai cu apicultura.

Teoria ca teoria... dar baza melifera decreteaza legea.
Ai discutat si matale cam care a fost situatia cu toamna 2014 si iarna 2014-2015 in apicultura stationara in Moldova? Nu de alta dar afirmatiile categorice nu definesc nici o realitate.
La noi pisicile se transforma in dinozauri daca au de unde. E mult mai mult joc de glezne decat la voi... Vina-i lipsa rotilor. Eu fac apicultura cat pot eu de bine, si-mi venea foarte greu sa traduc in cuvinte ce fac eu in practica, acum doar ma repet.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: rame lângă cuib

Mesajde MIHAI BALS » 09 Apr 2015, 23:11

multi oameni se pierd in detalii!

bai...fratilor,bagati rame la lins dupa diafragma,1-2,bune de spart cuibul cu ele primavara.
si mai multe(daca aveti),o sa aveti numai de castigat.
mai bine in siguranta decat la gaselnita.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: rame lângă cuib

Mesajde FLORINELU » 10 Apr 2015, 08:12

eu nu vad nici un incovenient in faptul de a baga rame dupa diafragma fiecare cate vrea dar repet:dupa diafragma si e bine ca diafragma sa nu fie etansa ca albinele sa poata circula pe ele cand vor si se plictisesc de alte treburi prin gospodarie.decat sa fie locul ala gol mai bine lasa niste rame acolo si nu e nici un bai si le ai la indemana cand ai nevoie de ele,iar atunci cand uiti sa mai dai pe la stupi albinele vor baga nectar si acolo,deci le vor folosi ca magazie.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: rame lângă cuib

Mesajde yulian » 10 Apr 2015, 09:12

De doua saptamani am inceput sa bag rame in familii dupa diafragma, folia deasupra, ramele intr-o parte ca sa nu ramana pe ele si sa inghete...azi-dimineata gheata pe parbriz. :shock:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: rame lângă cuib

Mesajde TDI » 10 Apr 2015, 12:46

Ramele langa cuib nu trebuie lasate peste iarna din 2 motive: 1. risti sa se stabileasca cuibul pe rame goale si sa moara de foame 2. mucegaiesc.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: rame lângă cuib

Mesajde jenica67 » 10 Apr 2015, 14:52

La voi mai este iarna ? Eu am largit cuiburile, ca aveam puiet si pe rama dinspre diafragma.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori