Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde daffid mihailov » 11 Feb 2016, 20:27

Si eu cand ziceam ca de-aia a căzut prețul mierii unii au dat-o ca UCraina. :) alții vand sirop iar noi nu avem voie nici sa tratam albinele. Numai agricultorii si crescătorii de pui. Halal Legislație in Absurdistan.ue
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Bambucha » 11 Feb 2016, 20:44

Suntem mult prea mici, in sensul ca atitudinea noastra de producatori nu va muta prea multi munti din loc. Singurul care poate schimba ceva e Consumatorul (care prin educatie si nivelul de trai va boicota Fake-ul).
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde daffid mihailov » 11 Feb 2016, 20:52

Degeaba educat daca Înșelat. Sau sa își ia laborator de analize? Aiurea! Sigur ca putem schimba. Mici...dar mulți!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Shrek » 11 Feb 2016, 21:03

daffid mihailov scrie:Degeaba educat daca Înșelat. Sau sa își ia laborator de analize? Aiurea! Sigur ca putem schimba. Mici...dar mulți!

Alexandru Lapusneanu ( daca ma insel dati-mi like-uri) spunea altfel! Si nu cred ca este un motiv de mandrie!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3310
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde daffid mihailov » 11 Feb 2016, 21:21

Lapusneanu e un caracter din nuvela lui Negruzzi. Si zicea, prosti, dar mulți! Clar ca o directiva ca asta a fost data cu Dedicație. Mierea ue nu se amesteca cu NON-ue. Altfels scrii tara de provenienta. Si mai blamam pe parlamentarii noștri cand lăsa "porti deschise". Dar de, UE, vest, Norvegia, ei sunt deștepți!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 12 Feb 2016, 00:59

Bambucha scrie:Suntem mult prea mici, in sensul ca atitudinea noastra de producatori nu va muta prea multi munti din loc. Singurul care poate schimba ceva e Consumatorul (care prin educatie si nivelul de trai va boicota Fake-ul).

Nu suntem mici - ci doar dezbinati.
Suntem destui sa facem ceva - dar cine vrea asta..romanul se plange mereu ...dar pana la urma..
"Las-o ba ca merge si-asa"...
Daca oamenii ar fi mai responsabili, si l-ar trage de ureche pe cel ce vizibil sfideaza bunul simt - ar fi altceva..daca ar fi mai uniti sa-si sustina punctul de vedere - ar fi altceva..multimea conteaza..publicitatea .. informarea consumatorului...ne plangem de pretul mic al mierii ... mereu aceeasi poveste...dar o investitie comuna in informare..publicitate - ar aduce mai mult..
din pacate nu vedem mai departe de primul borcan de miere - si ne bcuram ca vine samsarul sa isi bata joc de munca..plusand cu mierea non-UE...ptretul scade etc..
Pacat..
PS: mesajul nu iti este adresat tie..vorbesc in gol..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Bambucha » 12 Feb 2016, 08:57

Singura arma contra globalizarii in speta asta este mentalitatea si comportamentul consumatorului/clientului.
Daca toata lumea ar merge pe traditional, natural, regional, automat se vor raporta si marile corporatii la acest fapt. Lege nescrisa si simpla.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde da78n » 12 Feb 2016, 15:06

Imagine

Conform reportajului de la ProTV mierea trebuie să conțină minim 70% zahăr invertit. Așa reiese și din caietul de sarcini al PEAD 2013.
Scuzați-mi naivitatea, deci mierea nefalsificată trebuie să conțină minim 70% zahăr invertit?
da78n
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Mar 2015, 01:57
Localitate: Bucova/Timiș

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde jr2 » 17 Feb 2016, 19:27

da78n scrie:»
Din păcate ce se întâmplă cu mierea se întâmplă și cu toate celelalte produse naturale: lapte, brânză, cașcaval, unt, bulion, etc.
Uitați-vă la eticheta unei sticle de bulion sau ketchup la raft: roșii max 20%. Și restul? Cred că toată lumea știe cum se prepară bulionul de casă (100% roșii).
Suc natural 100% obținut din concentrat de fructe ?!
Lapte = apă colorată cu adaos de grăsime vegetală (mi sa plâns un crescător de vaci că procesatorul îi oferă 0,8 lei/litru).
Cașcavalul e și el o plastelină...
Dacă-mi amintesc bine, prima victimă a fost untul care a pierdut bătălia cu margarina încă de pe timpul lui Ceaușescu.

Din pacate ai dreptate!Peste tot in lume asta e calitatea hranei obtinute in mod industrial!Multa si ieftina sa ia toata lumea!
Din exemplele tale observam ca unele produse au inscriptionate ingredientele continute,iar consumatorul informat are optiunea de a cumpara sau nu.
Problema mare este atunci cand pe ambalaj nu scrie nimic decat"miere naturala"! Totusi cred ca o astfel de etichetare neconforma cu adevarul isi are sanctiunea in codul penal la inselatorie.
Am vazut intr-un market miere de toate sortimentele si din aproape toate tarile cu oarece recunoastere in domeniu.Pretul varia de la simplu la dublu! Adica un borcan cu miere de salcam produsa si imbuteliata in Ro se vindea la pret dublu fata de sortimentul imediat cel mai scump,produs in tara respectiva!E drept ca borcanul romanesc fusese de prea multe ori luat in mana de potentialii cumparatori si repus in raft,afirmatie sustinuta de "culoarea" etichetei care era cam ponosita!
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde proapis13 » 17 Feb 2016, 22:50

Fratele meu locuieste in Paris si are o dilema si o intrebare...DE CE...???
La cel ami apropiat magazin de el,200g miere din Romania,5 euro,iar 1 kg miere chinezeasca...
8 euro....normal ca omul de rand sa cumpere ieftin si mult...nu bun...???...
Precizez ca mananca miere doar de ACASA...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Marius Adrian » 17 Feb 2016, 23:59

proapis13 scrie:Fratele meu locuieste in Paris si are o dilema si o intrebare...DE CE...???
La cel ami apropiat magazin de el,200g miere din Romania,5 euro,iar 1 kg miere chinezeasca...
8 euro....normal ca omul de rand sa cumpere ieftin si mult...nu bun...???...
Precizez ca mananca miere doar de ACASA...

De ce nu intelegeti ca nu mai exista nimic natural?!! Vrei ceva natural....produci pentru tine . Ai cumparat de undeva(magazin,supermarket,cunostinta,etc) si nu ai nici o garantie. Nu mai exista produse exclusiv naturale. Daca si produsele cancerigene le-au facut si mai cancerigene (tutunul,alcoolul) ce sa mai zicem?!!!Frate-miu imi da rosii din solar stropite si se jura ca sunt naturale. Si aici vorbim sa ne aflam in treaba.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde proapis13 » 18 Feb 2016, 00:04

Marius Adrian scrie:
proapis13 scrie:Fratele meu locuieste in Paris si
Precizez ca mananca miere doar de ACASA...

Frate-miu imi da rosii din solar stropite si se jura ca sunt naturale.
Si aici vorbim sa ne aflam in treaba.

DACA ITI MAI SI CERE BANI PE ELE SI TI SE PARE MULT,TI LE PLATESC... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Shrek » 18 Feb 2016, 00:10

Frate-miu imi da rosii din solar stropite si se jura ca sunt naturale. Si aici vorbim sa ne aflam in treaba.[/quote]
Mah Marius, daca ai putut sa le mananci sigur erau naturale! Daca erau de plastic, nu puteai ! Nu? Daca se intampla si citeste fratele p'aci nu mai vezi rosii!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3310
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde gaboreugen » 18 Feb 2016, 02:10


Conform reportajului de la ProTV mierea trebuie să conțină minim 70% zahăr invertit. Așa reiese și din caietul de sarcini al PEAD 2013.
Scuzați-mi naivitatea, deci mierea nefalsificată trebuie să conțină minim 70% zahăr invertit?


Scuza-mi intervenia dar ai inteles gresit. Acei parametri se refera la 100 gr produs miere, in care zaharurile (zaharul) continute in mod natural de respectiva proba, sa fie invertite de albina in mod natural ( vorbim de invertaza) in proportie de min 70% !
In respectiva proba zaharul a fost invertit in proportie de 58,5% vs 70% min, HMF max 4mmg/100gr iar in analiza 18,3gr !!! De 4 ori mai mult decat max admis !!!
Indice diastazic 13,9 unitati in parametri normali la mierea autentica, iar in proba respectiva...ZERO !!! Amilaza este enzima cu cea mai mare rezistenta la tratarea termica,aceasta fiind ultima care se distruge.Pe baza acestei insusiri,amilaza poate fi folosita ca test general de apreciere (indice enzimatic,sau diastazic)a calitatii mierii naturale.
Mierea naturala supusa unui tratament termic brutal va avea indicele diastazic cu valori reduse sau chiar zero.Acelasi lucru se constata si la mierea falsificata !
Iar glucoza se gasea la loc de frunte in respectiva proba, desi nu avea ce cauta acolo.

In final nu putem vorbi de miere in acele borcane, ci de sirop mai dens (probalil 4:1) prelucrat termic .
gaboreugen
 
Mesaje: 47
Membru din: 12 Feb 2013, 16:25
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde da78n » 18 Feb 2016, 04:07

Mersi gaboreugen pentru clarificări. Mie chiar îmi era neclar cu acel ”zahăr invertit”. Deci ceea ce scria în caietul de sarcini (și preluat de ProTV) ca ”zahăr invertit” ar trebui să se numească defapt ”zahăr invertit natural”.

Și încă o neclaritate: de ce spui că glucoza nu trebuia să se găsească acolo? Nu este normal ca mierea naturală să conțină glucoză?

PS: Legat de celelalte produse catalogate drept naturale eu unul pot confirma că ele nu mai există. Probabil mulți ați trecut pe la magazinele de bricolaj (sau puteți trece ca să vă convingeți) și ați observat sisteme de irigare prin picurare. La prima vedere pare un sistem foarte util pentru legume în sezonul secetos. GREȘiT. Eu unul am fost FOARTE surprins când am aflat că defapt sistemele de picurare se folosesc pentru distribuirea constantă a chimicalelor la rădăcinile plantelor! Cunosc personal 2 familii care dețin solarii și care spun că fără chimicale nu au nici o șansă să-și vândă roșiile în piață. Netratate chimic roșiile sunt mici, puține și se dezvoltă încet. Chiar dacă găsiți la tarabe roșii cu toate documentele că sunt produse în RO să știți că tot prin metode artificiale și nenaturale sunt cultivate.
da78n
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Mar 2015, 01:57
Localitate: Bucova/Timiș


AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori