Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Mircea_63 » 29 Ian 2016, 21:48

Una peste alta, fereasca Dumnezeu, Alah, Buda... sa nu mai exportam miere!

Tot ce vreau sa spun, pe scurt, este ca exporturile sunt benefice pentru noi ca stupari.
Nu e de comparat pretul de raft cu pretul de butoi!
Cui am vinde noi pentu intern cata miere producem???

Parerea mea personala este ca noi ca apicultori trebuie sa ne aplecam spre a produce cat mai mult, cu cheltuieli cat mai mici si cu efort fizic minim. Bineinteles, ma refer la a produce miere adevarata!
Cand vom avea un renume in privinta calitatii... spargem piata. Pana una alta, in privinta calitatii semnalele nu sunt chiar asa grozave. Ba urme de antibiotic, ba de chimicale antivarroa, ba suspiciuni de "siroape"....ba ca avem cea mai buna miere din lume. De parca in alte tari albinele sunt artificiale, iar florile din plastic.

E mai sanatos pe termen lung simtul realitatii! :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde lucky5strike » 29 Ian 2016, 22:05

5-6 ani pretul a fost pe trend crescator, cat sa tina pasul cu cheltuielile cotidiene. Producem si mult... dar una e 9/15 lei, alta e 13/20 lei.

La 6-8 tone... deja o iei pe pereti cand te gandesti la pierdere...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde lucky5strike » 29 Ian 2016, 22:05

Desfacerea interna este foarte importanta. Sa nu ne trezim ca neamtul ia mierea, o plimba si o revinde apoi tot noua... :idea:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde lucky5strike » 30 Ian 2016, 22:52

Parca aud reactii la "lucrez la stupina... = frate, esti fomist"... "lucrez la Coca-Cola = frate, esti corporate"... :twisted:

Prin publicitate agresiva, banditii de Coca Cola au reusit sa transforme porcaria lor de licoare in "bun" de circulatie universala. Publicitatea este sah la creierul oamenilor...

La fel trebuie luptat!

:idea:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde lucky5strike » 30 Ian 2016, 23:57

cornelioandanciu scrie: Mai bine o arunc .


...inapoi la albine?
Sau esti fan turte de-a gata?
:lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ


Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde daffid mihailov » 07 Feb 2016, 12:19

Si eu cand am pus poze aici cu butoaie din curtea lui M** ******* cu eticheta de China, unora de-aici s-au îndoit de autenticitatea lor. Parca nu le venea sa creadă de ce prețul a luat-o in jos.

Nu avea nici un butoi din romania!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde lucky5strike » 08 Feb 2016, 21:38

Credeti ca ar fi oportuna dotarea unor laboratoare ale DSVSA cu aparatura necesara detectarii mierii falsificate?
Submasura asta ar costa doar 0,7% din PNA-ul viitor.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde CristianBee » 09 Feb 2016, 00:05

Doar atat ?! Pai sa le doteze de ieri . Sa le doteze cu tot ce trebuie si pentru analize asupra produselor apicole dar si pentru analize medicale .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Marius Adrian » 09 Feb 2016, 12:40

lucky5strike scrie:Credeti ca ar fi oportuna dotarea unor laboratoare ale DSVSA cu aparatura necesara detectarii mierii falsificate?
Submasura asta ar costa doar 0,7% din PNA-ul viitor.

Stai linistit ca cei care falsifica mierea vor sti sa ocoleasca laboratoarele sau vor avea hartiile de care au nevoie. In Italia spre ex mierea nu este 100% naturala si asa e in toata lumea. Cei care vor avea de suferit sunt tot cei cu 5-700 kg de miere. Vor avea pretentia sa le duci miere perfecta (fara antibiotice, polen cu concentratie la maxim, culoare etc) ca sa o poata falsifica ei.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde oroles » 09 Feb 2016, 15:21

ghitacusman scrie:sant nule sau egale cu 0

Asta e tare. "60 de minute, 3600 secunde"
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde lucky5strike » 09 Feb 2016, 23:11

Azi am vazut in A****n miere sub sigla "Pouce", 16 lei pe kg (cu injuraturile de rigoare). Era singurul sortiment care parea "muscat" de consumatori, restul exponatelor la sector miere erau neatinse... si de la Blaj si de la Constanta, sau alti imbuteliatori. Am mai vazut si destula miere cristalizata, la scoruri de 30-40 lei pe kilo. Am vazut ceva interesant de la unii din Sibiu care imbuteliau miere cu polen, miere cu gojji, miere cu nuca, si alte cele.. la preturi misto... 60-80 lei pe kg. La pretul asta ma gandesc ca nu poate sa fie falsificata. Desi acum cativa ani, am luat miere din Kaufland de "lavanda"... made in France... scor 100 lei pe kilo... gust mai chimic ca in mierea aia n-am mai intalnit... era cred, rapita botezata cu alte cele...

Traiasca mierea romaneasca si piata neagra la borcan.! :twisted:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde mellis » 09 Feb 2016, 23:36

piata neagra e cu cantec...
blamam mierea falsificata din magazin, dar abuzam de credinta si naivitatea oamenilor si le dam miere cu antibiotice, sirop si alte minuni..
am auzit tot mai multe cazuri in care se crede ca secretul "canadian" sta in antibiotic..
vai de mierea vanduta la borcan, ca cea trimisa in germania este din cea buna, cu analizele facute...
inainte sa blamam magazinele, trebuie sa ne uitam in ograda..
oare acea miere nu ajunge in sufletul copiilor? oare este picatura de sanatate ce o asteapta...?

cei care trateaza dupa ureche oricum nu le pasa...pacat..
ce atitudine trebuie luata aici?cei vizati cred ca fac ceea ce trebuie...
sanatate?
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde oroles » 10 Feb 2016, 08:40

Vorbiți de parcă printre stupari nu sunt falsificatori! Stiu multi stupari care mai dilueaza mierea doar ca sa fie mai multa. Sau adauga ceaiuri in miere pentru aroma. Sau stupari care indoapa cu sirop albinele si apoi extrag. Sa ne uitam si in grădina proprie!

Poliflora s-a vandut anul acesta cu 11-14 ron per kg en gross. Cine a obținut 14 e smecher! Socotind ca firme ca M** ******* au achizitionat la acest pret, la 9.99 ron si-ar permite sa vanda miere naturală la borcane de 320 de ml, si sa scoata si profit. Ca nu e miere naturală, asta e alta poveste.


Legat de acel buletin prezentat de catre cei de la M** *******. Acele rezultate reies si de la un sirop de zahar cu alte ingrediente "potrivite". Indicele diestazic e mai greu de obtinut, dar stiu si aici cateva metode prin care se poate "imbunatati".
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde lucky5strike » 10 Feb 2016, 11:41

Si ce sa facem? Dam liber la sirop, liber la inselarea consumatorului... care cum poate? Cum ma pot eu uita in ochii aluia caruia ii cer 20-30 de lei/kg, daca nu am produsul natural. Daca nu am "the real thing"?

Stuparilor prinsi cu miere botezata, ar trebui sa li se interzica 5 ani comercializarea mierii. Nici comunism, dar nici fiii ploii!

Pana si la telefoane, originalul costa 2000 lei, replica/copia/falsul - 500 lei.

:idea:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde Marius Adrian » 10 Feb 2016, 13:00

Pretul real al mierii de salcam 100% naturala ar trebui sa fie 40 lei kg. Sunt oameni care cumpara din magazine acel substitut de miere care e facut numai din inlocuitori(scrie pe borcan) si platesc in jur de 13 lei pe kg.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori