Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Luati atitudine impotriva MIERII FALSIFICATE!

Mesajde oroles » 10 Feb 2016, 08:40

Vorbiți de parcă printre stupari nu sunt falsificatori! Stiu multi stupari care mai dilueaza mierea doar ca sa fie mai multa. Sau adauga ceaiuri in miere pentru aroma. Sau stupari care indoapa cu sirop albinele si apoi extrag. Sa ne uitam si in grădina proprie!

Poliflora s-a vandut anul acesta cu 11-14 ron per kg en gross. Cine a obținut 14 e smecher! Socotind ca firme ca M** ******* au achizitionat la acest pret, la 9.99 ron si-ar permite sa vanda miere naturală la borcane de 320 de ml, si sa scoata si profit. Ca nu e miere naturală, asta e alta poveste.

Legat de acel buletin prezentat de catre cei de la M** *******. Acele rezultate reies si de la un sirop de zahar cu alte ingrediente "potrivite". Indicele diestazic e mai greu de obtinut, dar stiu si aici cateva metode prin care se poate "imbunatati".
oroles

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde lucky5strike » 10 Feb 2016, 11:41

Si ce sa facem? Dam liber la sirop, liber la inselarea consumatorului... care cum poate? Cum ma pot eu uita in ochii aluia caruia ii cer 20-30 de lei/kg, daca nu am produsul natural. Daca nu am "the real thing"?

Stuparilor prinsi cu miere botezata, ar trebui sa li se interzica 5 ani comercializarea mierii. Nici comunism, dar nici fiii ploii!

Pana si la telefoane, originalul costa 2000 lei, replica/copia/falsul - 500 lei.

:idea:
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde Marius Adrian » 10 Feb 2016, 13:00

Pretul real al mierii de salcam 100% naturala ar trebui sa fie 40 lei kg. Sunt oameni care cumpara din magazine acel substitut de miere care e facut numai din inlocuitori(scrie pe borcan) si platesc in jur de 13 lei pe kg.
Marius Adrian

Mesajde da78n » 10 Feb 2016, 13:39

»
Din păcate ce se întâmplă cu mierea se întâmplă și cu toate celelalte produse naturale: lapte, brânză, cașcaval, unt, bulion, etc.
Uitați-vă la eticheta unei sticle de bulion sau ketchup la raft: roșii max 20%. Și restul? Cred că toată lumea știe cum se prepară bulionul de casă (100% roșii).
Suc natural 100% obținut din concentrat de fructe ?!
Lapte = apă colorată cu adaos de grăsime vegetală (mi sa plâns un crescător de vaci că procesatorul îi oferă 0,8 lei/litru).
Cașcavalul e și el o plastelină...
Dacă-mi amintesc bine, prima victimă a fost untul care a pierdut bătălia cu margarina încă de pe timpul lui Ceaușescu.
da78n

Mesajde lucky5strike » 10 Feb 2016, 19:01

Ca orice stupar, am si eu o mic portofoliu de clienti.

E o arta sa le indeplinesti asteptarile, e o arta sa-i si surprinzi placut cand si cand... Ca e musai. Tre luptat oleaca sa-i tii aproape, ca altfel... totdeauna mai aproape decat tine va fi raftul lui Lili, Petro, Oshan sau Telgros. :roll:

Batalie cu bataie lunga.
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde Marius Adrian » 10 Feb 2016, 19:36

da78n scrie:»
Din păcate ce se întâmplă cu mierea se întâmplă și cu toate celelalte produse naturale: lapte, brânză, cașcaval, unt, bulion, etc.
Uitați-vă la eticheta unei sticle de bulion sau ketchup la raft: roșii max 20%. Și restul? Cred că toată lumea știe cum se prepară bulionul de casă (100% roșii).
Suc natural 100% obținut din concentrat de fructe ?!
Lapte = apă colorată cu adaos de grăsime vegetală (mi sa plâns un crescător de vaci că procesatorul îi oferă 0,8 lei/litru).
Cașcavalul e și el o plastelină...
Dacă-mi amintesc bine, prima victimă a fost untul care a pierdut bătălia cu margarina încă de pe timpul lui Ceaușescu.

La fel e si cu ,carnea. Au dreptul procesatorii sa injecteze chiar si carnea proaspata (ca sa nu mai vorbim de cea procesata) De ce la miere ar fi altfel?!!!As fi curios ,oare cat au dreptul de a dilua?
Marius Adrian

Mesajde proapis13 » 10 Feb 2016, 20:48

Marius Adrian scrie:...La fel e si cu ,carnea. Au dreptul procesatorii sa injecteze chiar si carnea proaspata (ca sa nu mai vorbim de cea procesata) De ce la miere ar fi altfel?!!!As fi curios ,oare cat au dreptul de a dilua?

Daca esti apicultor ar trebui sa stii ca exista un instrument pentru masurarea umiditatii din miere...
...si un prag sub care mierea NU se achizitioneaza in vederea comercializarii... ;)
Poate voiai sa scrii....cupajare...asta e cu totul altceva iar procesatorul are obligatia legala sa afiseze asta...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde Marius Adrian » 10 Feb 2016, 21:11

La asta ma refeream.Ce sa facem daca unii nu suntem asa destepti ca tine? Nu ne mai numim apicultori. Ramai numai tu cu titulatura asta.Iar , a dilua., nu are intelesul numai de a subtia. Mai are si alte sensuri.
Marius Adrian

Mesajde valigorj » 10 Feb 2016, 21:31

cind unui cuvint i se dau si alte intelesuri,se inseamna acel cuvint ,de pilda cu ghilimele.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
valigorj

Mesajde proapis13 » 10 Feb 2016, 21:42

Marius Adrian scrie:La asta ma refeream.Ce sa facem daca unii nu suntem asa destepti ca tine? Nu ne mai numim apicultori. Ramai numai tu cu titulatura asta.Iar , a dilua., nu are intelesul numai de a subtia. Mai are si alte sensuri.

Nu fi penibil mai mult decat suporta sticla.... :oops:
Cupajare este termenul pentru diluarea mierii de catre procesatori...asta ai intrebat asta ti s-a raspuns...
Proverb urban....
Mai bine sa fii prost 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai prost toata viata daca n-o faci….!!!
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde Marius Adrian » 10 Feb 2016, 21:47

valigorj scrie:cind unui cuvint i se dau si alte intelesuri,se inseamna acel cuvint ,de pilda cu ghilimele.

Nu eu dau alte intelesuri cuvantului diluare ci DEX-ul
Marius Adrian

Mesajde Marius Adrian » 10 Feb 2016, 21:48

proapis13 scrie:
Marius Adrian scrie:La asta ma refeream.Ce sa facem daca unii nu suntem asa destepti ca tine? Nu ne mai numim apicultori. Ramai numai tu cu titulatura asta.Iar , a dilua., nu are intelesul numai de a subtia. Mai are si alte sensuri.

Nu fi penibil mai mult decat suporta sticla.... :oops:
Cupajare este termenul pentru diluarea mierii de catre procesatori...asta ai intrebat asta ti s-a raspuns...
Proverb urban....
Mai bine sa fii p***t 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai p***t toata viata daca n-o faci….!!!

In privinta ta m-am lamurit, Cel mai destept cedeaza. Iti dau ignor.
Marius Adrian

Mesajde proapis13 » 10 Feb 2016, 21:57

Marius Adrian scrie:...In privinta ta m-am lamurit, Cel mai destept cedeaza. Iti dau ignor.

E normal...nuopa ce te desteptasi....
Mai ai loc in lista...ca de cand ai intrat pe Forum nimic nu-ti convine si rastalmacesti la toti cuvintele...
Nu te trec la ignore, nu uita ca sunt in spatele fiecarei postari pe care o faci...si-ti dau ...like... :lol:
proapis13

Mesajde Marius Adrian » 10 Feb 2016, 22:01

Asa sa fie.
Marius Adrian

Mesajde lucky5strike » 11 Feb 2016, 00:17

proapis13 scrie:Nu te trec la ignore, nu uita ca sunt in spatele fiecarei postari pe care o faci...si-ti dau ...like... :lol:

Mariane, da ce tatic amabil esti ...

Marius, ai spate, te-ai scos!

:lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde Shrek » 11 Feb 2016, 00:23

Io cred ca este ca in bancul urmator: unul isi altoia femeia pe strada! Un garcea intervine si il intreaba:
Ce ai dom'ne cu femeia?
Am prins-o cu unul pe facebook!
Si pentru atata lucru o bati?
Nu o bat! Ii dau like-uri!
Shrek

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE