Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

UN SFAT VA ROG SUNT NOU IN APICULTURA

Mesajde adrianmardare31 » 02 Iun 2015, 22:26

am 12 stupi ce contin familii mici 2-3 rame de puiet si 4-6 maxim albina
Am amplasat stupina la 300 m de padure( detin un pamant acolo este pe fanat aproximativ 10 ha intinderea ) in padure am aproape 25 ha salcam,
si 7-8 ha tei , cam 3-5 ha stejar, frasin, cires, macies cam 2 ha etc. plus florile de pimavara, ghiocei viorele, brebenei, leurda care am inteles ca este melifera etc.
Normal as fi vrut sa divizez dupa salcam cateva familii ce erau la3-4 rame de puiet si 5-6 albina dar m am gandit ca e prea devreme asa ca am mai ajutat astazi ceva familii slabe( nuclee sa le numesc 2 rame albina acoperitoare si aproape o rama de puiet )
stupii sunt model dadant 12 rame plus cat cu rame de 3 sferturi .( vreau anul ce vine sa maresc caturile, sa fie pe ram normale mari si sa le introduc in stupi cand stupii se vor suprapopula undeva la 6 --7rame puiet si 10 albina acoperitoare)
mi as fi dorit sa ajung anul asta sa pun caturile dar nu i suficienta albina, daca as fi avut un cules de rapita sau macar din martie stupii la padure cred ca ar fi fost posibil la vreo 5-6 familii.
Credeti ca anul ce vine voi putea dubla micuta mea stupina jalnica?
Si inca ceva . A m gasit o matca batrana cu aripi uzate rau ce tine de aproape 2 luni aproximativ jumatate de rama cu puiet, am incercat sa i scurtez o aripioara ieri si uite dupa ce am scurtat o cu un forfecut al naibii tot a reusit sa zboare in iarba. eu oricum voiam sa o schimb era prea uzata . din urma astazi am vazut ca au tras albinele botca 3( botci) sa spun e a 3 a zi de la accident .mentionez avea oua de o zi de alea micute ce stau drept pe centrul celulei.
Credeti ca se mai intoarce matca in vechiul stup?
adrianmardare31
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Iun 2015, 21:50

Re: UN SFAT VA ROG SUNT NOU IN APICULTURA

Mesajde stroe » 02 Iun 2015, 22:56

Matca nu se mai intoarce.
Cumpara matci fecundate de la crescatori de matci , la ora asta nu poti avea 3-4 rame de puiet decat in roiuri de anul asta. Numai cu matci tinere si intretinere buna poti dubla numarul lor anul viitor( ceva bani si ceva meserie)
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: UN SFAT VA ROG SUNT NOU IN APICULTURA

Mesajde adrianmardare31 » 03 Iun 2015, 11:31

mc!! eram hotarat sa incerc anul asta sa iau de la centrul de experimentare de prin iasi macar o matca sa vad cum merge, mi am facut caietel si scriu la fiecare control situatia lor,sa fac o balanta sa vad care sunt cele mai bune sa produca ceva miere sa treaca si iarna cu bine.
normal am avut 30 de stupi din care am pierdut iarna trecuta 14 , tatal meu se ocupa si s a apucat sa puna ciolofan deasupra lor, care a facut condens de aveam mucegai in stupi in primavara.
acum i am preluat eu, mai citesc cate ceva , sper sa ma descurc bine cu ei.
iarna ce vine voi face saltelute din papura, am inteles ca sunt foarte bune ( naturale bio :))
adrianmardare31
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Iun 2015, 21:50

Re: UN SFAT VA ROG SUNT NOU IN APICULTURA

Mesajde FlorinPlopsoru » 13 Ian 2016, 01:11

adrianmardare31 scrie:mc!! eram hotarat sa incerc anul asta sa iau de la centrul de experimentare de prin iasi macar o matca sa vad cum merge, mi am facut caietel si scriu la fiecare control situatia lor,sa fac o balanta sa vad care sunt cele mai bune sa produca ceva miere sa treaca si iarna cu bine.
normal am avut 30 de stupi din care am pierdut iarna trecuta 14 , tatal meu se ocupa si s a apucat sa puna ciolofan deasupra lor, care a facut condens de aveam mucegai in stupi in primavara.
acum i am preluat eu, mai citesc cate ceva , sper sa ma descurc bine cu ei.
iarna ce vine voi face saltelute din papura, am inteles ca sunt foarte bune ( naturale bio :))
cu toata stima!!! daca nu pui mana sa citesti la primavara nu mai ai nimic!! cum sa te apuci la sase rame sa divizi si sa mai faci si miere? ca sa treaca iarna bine trebuie sa fie o familie puternica nu trei albine lesinate in stup! citeste ca e forumul plin...despre impachetare,iernare,consum de hrana ,stimulare!! apoi inmultire etc! in principal afla despre boli si tratamente si preventie! in rest... butoaie pline...ce sa zic?!
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori