Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde lyvyu_81 » 14 Iun 2015, 23:20

Observ ca nimeni nu a avut pana acum nicio problema cu achizitinatorii de miere? Banii la timp? Nicio teapa?
Ei,atunci sa va povestesc patania mea.
Saptamana trecuta am vandut o cantitate de miere in Craiova la Forian Albulescu cei care sunt din imprejurimi nu se poate sa nu-l cunoasca,care achizitioneaza miere ptr un tip din Sibiu un anume Marinescu.
Toate bune si frumoase duc mierea, dau factura,20 salcamul 11rapita, a doua zi conform intelegerii astept jumatate de bani in cont, nimic....
A treia zii ma suna Florian, ca mierea a plecat la Sibiu dar ca Marinescu nu mai plateste 20de lei salcamul ci 18 si ca daca nu-mi convine imi trimite mierea inapoi. Luni astept jumatatea de bani in cont iar daca nu cred ca fac un drum de Sibiu si rup cateva oase..
Asa ca MARE MARE grija cui dati mierea!
lyvyu_81
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Aug 2011, 22:26
Localitate: Craiova

Re: Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde Dragos2006 » 15 Iun 2015, 10:40

Nu ai cui sa-i rupi oasele nimanui atat timp cat nu ai semnat si un contract cu beneficiarul. Eventual consulti un avocat si vezi ce sanse sunt sa primesti 20 lei / kg. atat timp cat factura a fost eliberata si mierea ridicata.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde nicu has » 15 Iun 2015, 19:46

Pana acum Marinescu a fost corect cu banii
Dar Daca a facut asta insemana ca nu e chiar corect
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde daffid mihailov » 15 Iun 2015, 19:51

Au inceput sa apara problemele. M** ******* Slobozia, dupa ce ne-a dat avans, ca mierea nu e buna..O fi prea multa anu asta. :D
Ne ducem si ne luam mierea de salcam, ideea e daca o mai fi a noastra. Bine ca avem probe luate din fiecare butoi. Insa va trebui sa ne platim analizele. Mare grija! Nu lasati pe incredere.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde luci » 15 Iun 2015, 20:00

Nu prea au bani achizitorii. Incearca sa profite la maxim de cei nevoiti sa dea mierea. Ei stiu ca cei ce dau mierea repede ori nu au unde sa o tina ori nu au bani ori amandoua; se cheama ca speculeaza o stare din piata si sigur odata data mierea ce garantie am ca o voi primii inapoi tot pe a mea- niciuna.Nimic nou.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde nicu has » 15 Iun 2015, 20:02

Cand e multa fac figuri ,an ul trecut cumparau si 1 kg acum sau smecheit si hotii
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde nicu has » 15 Iun 2015, 20:07

Am auzit multe tepe trase ,miere laut si nu a mai scos banii AStA a fost in urma cu ceva ani mare grija banu Jos la ridicarea marfii
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde Florin Dobre » 15 Iun 2015, 20:10

Nu inteleg o treaba...
Vine achizitorul, ia butoiul(butoaiele), iti lasa un borcan tie(proba), apoi mierea nu e buna(!)...ori ti-o iei inapoi, ori pret mai mic. Te-a agatat!
Marfa ta e la el, banii sunt la el, posibilitatea de-a suci mierea ta e la el. :?
De ce nu ia achizitorul proba(borcanul), iti sigileaza butoiul, verifica proba, iti da cecul si ia butoiul(butoaiele)?!
Sper sa nu supar pe nimeni dar mi se pare prosteala....chiar caciulire. Asa cum noi avem nevoie de angrosisti asa si ei au nevoie de noi...au si ei contractele lor de acoperit. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde jexy » 15 Iun 2015, 22:07

Florin Dobre scrie:Nu inteleg o treaba...
Vine achizitorul, ia butoiul(butoaiele), iti lasa un borcan tie(proba), apoi mierea nu e buna(!)...ori ti-o iei inapoi, ori pret mai mic. Te-a agatat!
Marfa ta e la el, banii sunt la el, posibilitatea de-a suci mierea ta e la el. :?
De ce nu ia achizitorul proba(borcanul), iti sigileaza butoiul, verifica proba, iti da cecul si ia butoiul(butoaiele)?!
Sper sa nu supar pe nimeni dar mi se pare prosteala....chiar caciulire. Asa cum noi avem nevoie de angrosisti asa si ei au nevoie de noi...au si ei contractele lor de acoperit. :idea:

Pentru ca asa fac smecherii! Stie ca ai mierea la el si ca nu te mai duci zeci de km sa o iei si uite asa iti scade din pret.
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde daffid mihailov » 15 Iun 2015, 22:25

Dobre, tu cam ai dreptate. Si cine e disperat accepta pretul de nimic. Insa nu e cazul nostru. NoAchizitorii nu au bani sa ofere pretul care merita si nu mai stiu cum sa faca. Noi nu stam in cateva butoaie. Echipa mea a dat 36 de butoaie. Deci, noi ne luam marfa inapoi, dam avansul primit si pa....Si nici macar n-am dat un sfert din tot ce avem.

E posibil, insa avem acasa din lot, e greu sa scoti un procent diferit de polen. Avem si mostre sigilate. Nu se ajunge aici. Doar ca se tatoneaza. Mare grija!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde Murinhio » 16 Iun 2015, 22:11

Dupa mine ce e scris pe factura ramane scris. E un document oficial nu se poate schimba. Problema achizitorilor este ca nu au banii... Au achizitionat o cantitate si acum trebuie sa o dea mai departe sa poata plati la randul lor . Pana si A...la nu mai ia miere 2 saptamani pt ca nu au cu ce plati. Dar cerere afara pt mierea romaneasca este.
Murinhio
 
Mesaje: 59
Membru din: 05 Ian 2012, 18:20

Re: Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde Dragos2006 » 17 Iun 2015, 08:43

Unul dintre cei mai mari procesatori de miere din Romania a sfatuit pe apicultorii romani ca daca au miere de salcam NATURALA sa nu se grabeasca sa o dea acum la achizitori deoarece pretul va creste spre iarna . De ce apicultorii romani au dat navala cu mierea de salcam in curtea procesatorilor imediat ce s-a terminat culesul de salcam ???
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde daffid mihailov » 17 Iun 2015, 09:44

Stiu despre cine zici. E cumva cel care se lauda cu cel mai mare pret pe piata? Pai si de o data il apuca grija pentru apicultori? Hai sa iti zic eu, nu din prea mare altruism indeamna ei apicultorii sa isi tina mierea, ci pentru ca nu mai are bani sa le dea, nici macar amaratu ala de avans. Iar cu banii, sigur, decat sa o tina el pana la iarna pana ti da, mai bine o tii tu.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde Dragos2006 » 17 Iun 2015, 10:37

Dragul meu cunosc multi apicultori care dau mierea la respectivul procesator cu plata integrala la luna Decembrie , mereu primesc un bonus de cel putin 10%.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde geangu » 17 Iun 2015, 14:46

M** ******* a luat o pe urmele lui Tremot, a inceput sa amane platile pe motivul ca mierea este falsa.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Probleme cu achizitionatorii,procesatorii de miere!!!

Mesajde TDI » 17 Iun 2015, 14:52

Or fi schimbat laboratorul... :)))
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


cron