Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Depozitarea mierii

Mesajde Pirvu Lorena » 20 Iul 2015, 12:08

Buna ziua,
Voiam sa intreb domnii in domeniu cum depoziteaza mierea? Eu am o problema la acest punct. Am cumparat o multime de bidoane de plastic noi. Au un miros specific foarte puternic si schimba gustul mierii :( . Am incercat si cu plastic alimentar, cu apa rece, cu apa fiarta, acum am pus bicarbonat de sodiu (sper ca nu e o problema daca le spal bine), etc. Nu mai am idei in aceasta privinta. Voi v-ati lovit de aceasta problema? Cum se poate rezolva?
Multumesc frumos.
Pirvu Lorena
 
Mesaje: 3
Membru din: 20 Iul 2015, 11:37

Re: Depozitarea mierii

Mesajde eduard.rotaru » 20 Iul 2015, 12:38

Plasticul alimentar nu miroase...cele mai bune sunt recipientele din plastic alimentar de culoare alba, si o duritate medie...in general pe la targurile apicole gasesti galeti bune.
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Depozitarea mierii

Mesajde Pirvu Lorena » 20 Iul 2015, 12:49

eduard.rotaru scrie:Plasticul alimentar nu miroase...cele mai bune sunt recipientele din plastic alimentar de culoare alba, si o duritate medie...in general pe la targurile apicole gasesti galeti bune.

Multumesc pentru informatie. Eu am luat plastic alimentar (culoare albastra) si miroase ca si celelalte. Initial am crezut ca mi-au trimis plastic normal, dar m-am uitat in acte si e trecut plastic alimentar... Oricum, data viitoare o sa caut plastic alimentar alb, duritate medie.
Pirvu Lorena
 
Mesaje: 3
Membru din: 20 Iul 2015, 11:37

Re: Depozitarea mierii

Mesajde eduard.rotaru » 20 Iul 2015, 12:54

In general plasticul alimentar este alb...cam tot ce e colorat nu prea e plastic alimentar. mai sunt unele exceptii (galeata alba+capac galben sau galeata galbena plus capac alb...)
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Depozitarea mierii

Mesajde lucky5strike » 20 Iul 2015, 18:35

Pirvu Lorena scrie:Buna ziua, cum [se] depoziteaza mierea? Eu am o problema la acest punct.


- mierea sa nu depaseasca umiditatea de 18%.
- in recipiente etanse, din sticla, inox, email, duraluminiu, opace de dorit.
- incaperi curate, fara mirosuri straine, fara umiditate pronuntata.
- temperatura pastrare - 14 grade C, fara mari variatii..
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori