Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde daffid mihailov » 29 Sep 2015, 18:56

Anul asta, unui bun prieten. Stupii la rapita intr-o ferma unde erau paziti noaptea. Trece propriatarul ziua si i separe ca cineva cara stupii,la ora 12. Il suna pe proprietarul stupilor.Proprietarul suna politia. Politia in actiune. Alearga hotul, hotul lasa stupii si fuge. Hotul nu e singur, e cu partenea. Hotul nu se opreste,ba scoate pistolul din dotare si trage. Trage si politia. Intr-un final se lasa cu proces verbal si dosar.

Cine credeti ca i-a furat? :lol:
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde nae » 29 Sep 2015, 19:20

daffid mihailov scrie:Cine credeti ca i-a furat? :lol:

Un prost .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde cantemir » 29 Sep 2015, 19:27

daffid mihailov scrie: Cine credeti ca i-a furat? :lol:

Daca nu-i paznicul... pierd ditamai pariul! :D
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde daffid mihailov » 29 Sep 2015, 19:31

Sigur, orice hot care e prins e porst. Sa inteleg ca aia care nu sunt prinsi sunt destepti. Dhe...

I-a furat un general in rezerva iesit la pensie si care avea mai avea in curte 70 de stupi.
Daca hotul vine ziua, cine se gandeste?
Un prost.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde teinegru64 » 29 Sep 2015, 19:51

Primari,generali.....eu stiu militieni ,politisti....am auzit si de inpectori ARR, de avocati........
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde nae » 29 Sep 2015, 19:51

daffid mihailov scrie:Un prost.

In primul post ai scris ca a scos pistolul din dotare si nu-l cunostea patronul => ca e garcea sau un om cu stare (daca are pistol) , adica un prost ,idi...ot si nu in sensul din DEX .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde daffid mihailov » 29 Sep 2015, 20:01

Patronul fermei nu il cunoastea. E posibil in schimb sa fi avut pontul de la pazinc. Altfel venea noaptea. Ziua nu era pazita ferma. Pazinicul era doar noaptea. Patronul fermei a trecut intamplator pe-acolo.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde sorin_s » 30 Sep 2015, 12:13

nae scrie:
iosca scrie:... întâmplare care o să vă dea peste cap toate ideile despre hoţii de stupi.

Povestea d-tale nu e cu hoti .
Un copil care baga degetele in priza nu-i sinucigas .
Cleptomania sau o boala care afecteaza discernamantul ...
Nu astept controlul pe locatia OBLIGATORIE din acte - dar sunt cinstit ; nu poti intra cu 4x4 dar ''hotii'' au intrat fara urme ... :roll:
Hotul cu un pacat pagubasul cu noua .


Nea Nae e usor sa faci judecati pe pielea altora fara sa sti toate detaliile.
Da ca sa lamurim si problema pacatelor pagubitului:
1. vatra din acte e la 100km de Timisoara
2. in2012 de pe vatra mi-au furat 20 familii in febroarie
3. am dat de urma stupilor dupa o gramada de cercetari si cu ajutoru unui apicultor de buna credinta
4.nici in ziua de azi dosaru nu s-a solutionat din lipsa de probe (e greu sa aduni 4 hoti la sectie pt audieri)

Nu am postat pe forumul asta sa ma plang nici ca sa ma compatimeasca altii, am considerat ca fiind un forum de stupari exista sansa ca cineva sa vada stupii si sa se mai poata recupera o parte din paguba.

Lazile mele sunt facute de mine nu cumparate de la tamplari si nu sunt copiate dupa alte lazi ce exista in comert pe asta am mizat cand am postat aici.
sorin_s
 
Mesaje: 11
Membru din: 14 Sep 2015, 15:11

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde jexy » 30 Sep 2015, 13:05

Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde gica.mosu » 30 Sep 2015, 13:30

gica.mosu scrie:....Saracia=foamea'n gat...goana dupa cativa sute de lei ii inpinge pe unii sa incalce legea=sa FURE,dar daca n-ar fi si multi amatori de cilipir=stupi de cumparat la un pret de nimic...poate ac fenomen ar fi la scara mai mica asa... :mrgreen: Un exemplu: o cunostinta cumpara din zona Deva15 fam cu ta't cu lada-350 lei/buc,apoi ii mai dau eu 5 fam.....dupa 3 ani nu mai are nimic=D-zeu nu doarme :idea: Cum am zis am fost calcat de 2-3 ori=politia "doarmi"....uneori te face sa mai zici si....sa faci cum a facut pilotul Iovan(un cartus in fund fie....si cu sare)=disperarea te poate determina si la gesturi extreme ;) Urme de la hoti+gard stricat.....


...Cuuuum???????...6oo di stupi furati,o adevarata reteaaa!!! asadar hotii actionau dupa Ec de piata=cerereeee si ofertaaaaaa!!! Unde iesti tu Tepes doamneee.....Bini ca macar au descoperit reteau ,iar pagubitii sa-si mai recupereze cati ceva....P.S -S-ar pute ca si prietenul meu(acum in Anglia)sa fi cumparat tot de la ac esti banditi....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde sorin_s » 30 Sep 2015, 14:09

...Cuuuum???????...6oo di stupi furati,o adevarata reteaaa!!! asadar hotii actionau dupa Ec de piata=cerereeee si ofertaaaaaa!!! Unde iesti tu Tepes doamneee.....Bini ca macar au descoperit reteau ,iar pagubitii sa-si mai recupereze cati ceva....P.S -S-ar pute ca si prietenul meu(acum in Anglia)sa fi cumparat tot de la ac esti banditi....[/quote]

Vad ca sunt tare multi pe aici foarte incantati de captura de a acum doi ani din Alba.
Am fost la fata locului si am stat de vorba cu comisaru care sa ocupat de prinderea hotilor,ideea e ca iau prins cu totul intamplator ei nu urmareau furturi de stupi.
Hotii au folosit microbuze de marfa furate si acestea erau date in urmarire internationala asa i-au prins.
In rest politia nu se incurca cu stupi pt ca e prea compicat pt ei sa ii ridice si sa ii depoziteze pana se gaseste proprietarul.
Eu am fost oprit pt in control si cand am dat folia cu o gramada de acte aferente stupilor sa uitat ca la felu 4 si sa multumit cu datele masini si datele mele.
Mentionez ca am toti stupi crotaliati.
sorin_s
 
Mesaje: 11
Membru din: 14 Sep 2015, 15:11

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde nae » 30 Sep 2015, 16:49

sorin_s scrie: Nae ,e usor sa faci judecati pe pielea altora fara sa sti toate detaliile.

Salut .
N-am scuze . :oops:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde Shrek » 30 Sep 2015, 21:56

Daca ai prieteni in zona Jamu Mare (Serendia sau Ferendia) verifica acolo. Acolo este un `colectionar`!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde vasilefi » 14 Oct 2015, 08:22

sorin_s scrie:
Lazile mele sunt facute de mine nu cumparate de la tamplari si nu sunt copiate dupa alte lazi ce exista in comert pe asta am mizat cand am postat aici.


ai mizat bine dar daca faceai o poza de aproape sa vada lumea particularitatile stupului tau era si mai bine
se vede doar culoarea si forma stupilor din pozele tale
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde gica.mosu » 14 Oct 2015, 08:40

...Poti face mii de poze=hoti au metodele lor de operare :idea: La mine in zona Oituz sa mai furat pi 8 oct 2015 inca 10 stupi cu tot cu lazi :mrgreen: S-a mutat reteaua din Ardeal in Moldova...F trist....politiea inca doarme :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stupi furati de langa Timisoara

Mesajde sorin_s » 15 Oct 2015, 17:04

vasilefi scrie:
sorin_s scrie:
Lazile mele sunt facute de mine nu cumparate de la tamplari si nu sunt copiate dupa alte lazi ce exista in comert pe asta am mizat cand am postat aici.


ai mizat bine dar daca faceai o poza de aproape sa vada lumea particularitatile stupului tau era si mai bine
se vede doar culoarea si forma stupilor din pozele tale


Scrie clar in descriere cum sunt lazile .
Ms pt sfat.
sorin_s
 
Mesaje: 11
Membru din: 14 Sep 2015, 15:11

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori