Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernare in diafragmă de papură

Mesajde alin75 » 07 Noi 2015, 22:00

fratele meu alb si eu sunt rabdator/tipicar, dar am impresia ca ma intreci.....
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Iernare in diafragmă de papură

Mesajde talex » 07 Noi 2015, 22:34

Foarte fain. Eu fac aproape la fel. Am cusut în acești ani 210 perne de papura. Îmi mai trebuie 30. Pun 3 la stup. 2 în interior. Una în podișor. Sper sa reușesc sa termin. Se mai anunță câteva zile calde
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Iernare in diafragmă de papură

Mesajde italianu » 07 Noi 2015, 22:39

Ia sa vedem,puneti papura numai ptr umezeala? Ca din cite stiu albina incalzeste numa' cuibul! Peste iarna îs ca frectia la piciorul de lemn :lol: ..,se schimba problema cind apare puietul!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Iernare in diafragmă de papură

Mesajde talex » 07 Noi 2015, 23:45

sunt foarte utile si pe timpul iernii, sunt bune izolatoare. va dau un exemplu - daca n-aveti perna de papura intre rama si peretele stupului, rama de langa perete ramane neacoperita, iar in scurtele perioade de incalzire albina ajunge acolo si tot acolo poate ramane ...definitiv. cu o perna de papura nu se intampla asta. o spun din experienta. apoi, absorb foarte bine umezeala si se pastreaza in consecinta mai bine ramele. Bineiteles ca daca ai toate familiile stranse pe 8-9 rame de albina, atunci n-ai nevoie de perne de papura. dar de la 7 in jos sunt folositoare. In stupii in care n-am avut perne de papura ramele laterale aveau mucegai, acolo unde am avut, n-a existat asa ceva.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Iernare in diafragmă de papură

Mesajde martanul » 08 Noi 2015, 01:12

Eu folosesc perinute de papura de mult timp sunt foarte bune ,ieftine si usor de confectionat,dupa lana de oaie cred ca este cel mai bun .
cand sunt in contact direct cu albina le rod .eu le pun dupa diafragma si pe podisor in rama hranitor.
un meserias stie ce este intr-un stup fara sa-l deschida ,un amator il deschide se uita si nu stie ce-i acolo !
martanul
 
Mesaje: 111
Membru din: 28 Sep 2011, 22:08
Localitate: CAMPIA DE VEST

Re: Iernare in diafragmă de papură

Mesajde asd » 08 Noi 2015, 14:18

Nu inteleg de ce le trebuie la albine plapuma peste iarna. Pun pariu ca diferenta de temperatura cu sau fara ele e nesemnificativa. In rest materiale numa' bune pentru soareci. Ca sa nu mai iau in calcul faptul ca membrii acestui forum ierneaza doar familii putenice :lol: care bineinteles se descurca in orice conditii.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Iernare in diafragmă de papură

Mesajde cucubau » 08 Noi 2015, 21:22

In contextul apiculturii statistice , unde nr de stupi primeaza se pune problema iernarii cu cat mai putine pierderi si daca se poate cu evolutie pe timp de iarna primavara.
La o familie de albine foarte puternica nu ii trebuie ajutor pentru dezvoltarea pe perioada iarna primavara , ci dinpotriva ii trebuie franata dezvoltarea spre a impiedica roirea naturala.
La o familie mica , inpropriu spus familie mai bine roi, este necesara impachetarea de asa natura incat sa-i asigure o dezvoltare cat de cat in perioada iarna primavara.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Iernare in diafragmă de papură

Mesajde thomas » 08 Noi 2015, 21:34

Indiferent de puterea familiei de albine ea are nevoie de izolare pe timp de iarna. S-a propagat o idee in cartile noi si pe internet, cum ca albinele nu au nevoie de izolare pe timp de iarna, daca au mancare. Este gresit inteles. Stupii din ziua de azi sunt destul de subtirei, 2cm. Unii mai ierneaza si cu fund antivarooua gol, mai grav..
Albinele au nevoie de izolare. E adevarat, o familie puternica, mentine mai bine temperatura, ati vazut cand deschideti in zilele dinnaintea iernii un stup, ce caldura iese din el. Pe cand, un roi firav, nu degaja mai nimic, albinele sunt amortite. Asadar, familiile trebuie impachetate in functie de puterea lor si de configuratia stupului.
Eu deocamdata am exclus folia pe timp de iarna, si izolez cu ziare si paturica pe podisor.
Roii ii impachetez mai bine, pe 2-3 laturi si au iesit cu brio din iarna si pe 2-3 rame, adica nuclee.
Papura este foarte buna, deoarece atrage umiditatea, iar o placa de papura langa difragma si una peste rame+o paturica este perfecta pentru o familie medie. Singura grije ar fi sa nu intre soarecii.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Iernare in diafragmă de papură

Mesajde cucubau » 08 Noi 2015, 22:33

Indiferent de puterea familiei de albine ea are nevoie de izolare pe timp de iarna. S-a propagat o idee in cartile noi si pe internet, cum ca albinele nu au nevoie de izolare pe timp de iarna, daca au mancare. Este gresit inteles. Stupii din ziua de azi sunt destul de subtirei, 2cm. Unii mai ierneaza si cu fund antivarooua gol, mai grav..

Pot sa fac o mica paranteza, in toata literatura de specialiate cat si pe net se face referire doar la familii mari si foarte mari, nu la pisoi gen 2-3 rame.
Daca iernezi pe 2-3 rame si faci imachetare tip net"horn sau clopot ' poti sa le tragi clopotul , pe cand o impachetare clasica fara clopot fara horn iti asigura si putina dezvoltare nu numai supravietuire.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori