Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cherestea pentru stupi

Mesajde ApiCosmin » 29 Noi 2015, 18:01

Intr'o discutie cu tamplarul, prieten foarte bun, imi recomanda cant pe cant pt corpuri. Restul zicea ca e doar pierdere de timp. Daca e sa crape, crapa scandura si nu imbinarea cant/cant.
Acolo unde toti gandesc la fel, nimeni nu gandeste prea mult. Walter Lippmann
ApiCosmin
 
Mesaje: 27
Membru din: 30 Aug 2015, 12:41

Re: Cherestea pentru stupi

Mesajde daffid mihailov » 29 Noi 2015, 18:42

Daca nu e suficient de uscata, din experienta pot spune ca e vital intre imbinari sipca cu aracet la presa. Tamplarul trebuie sa fie apicultor ca sa inteleaga. La cant pe cant pe corpuri nu cred ca e problema plus manopera mai putina. Dar eu merg pe falt ca mai trag stupii fara sa prind corpurile.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Cherestea pentru stupi

Mesajde mausica » 29 Noi 2015, 18:54

daffid mihailov scrie:Daca nu e suficient de uscata, din experienta pot spune ca e vital intre imbinari sipca cu aracet la presa. Tamplarul trebuie sa fie apicultor ca sa inteleaga. La cant pe cant pe corpuri nu cred ca e problema plus manopera mai putina. Dar eu merg pe falt ca mai trag stupii fara sa prind corpurile.

eu panourile le-am lipit cant pe cant si nu exista probleme daca ai si aracet bun.....se rupe fibra si nu lipitura ;)
pt centrarea lor poti sa pui dibluri dar nu a fost cazul.corpurile la asezare la fel...stau cant pe cant cu coltare sau dibluri fara falturi sau alte artificii
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Cherestea pentru stupi

Mesajde cristian bh » 29 Noi 2015, 19:22

cristian bh scrie:
daffid mihailov scrie:Daca nu e suficient de uscata, din experienta pot spune ca e vital intre imbinari sipca cu aracet la presa. Tamplarul trebuie sa fie apicultor ca sa inteleaga. La cant pe cant pe corpuri nu cred ca e problema plus manopera mai putina. Dar eu merg pe falt ca mai trag stupii fara sa prind corpurile.

Mereu se lanseaza ipoteze privind tamplarul!Din pacate ,ca multe alte meserii in tara asta ,ma refer la scoli cu calificare,s-au dus pe rapa!De aia ,....cine are un abricht e asociat cu tamplarul!Care lucreaza cum crede el ca-i de cuviinta!
Oriunde in lumea asta,o meserie nu se dobandeste fara niste ani de ucenicie,....termenul de calfa,...a disparut!
Un tamplar,....are nevoie doar de un deget,aratatorul,cu care ciocane si stie daca lemnul poate fi lucrat!
Adezivii din ziua de azi,ajuta tamplarii,...si toata tehnologia care a avansat,dar principiile de baza raman valabile,....plus matematica si geometria!
Tamplarul nu are nevoie sa fie apicultor,....e suficient sa fie tamplar!
Pt a face niste cutii de stup,....nu e musai sa fii tamplar,.....dar daca esti,...nu ar trebui pusa problema ,ca,ceva nu este asa cum trebuie!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Cherestea pentru stupi

Mesajde cristi_vidican » 29 Noi 2015, 21:17

cristian bh scrie:Tamplarul nu are nevoie sa fie apicultor,....e suficient sa fie tamplar!

Aici simt nevoia să nuanțez puțin.
Sunt tâmplari care-ți fac o ladă bibelou :D
Totul cade la micul fix.
Toate bune și frumoase până pui stupul afară și-l plouă.
Pentru că e lemn, lucrează toată viața și la umiditate, în timp se umflă.
Și nu mai cade la micul fix. Capacul nu mai intră. Dacă e pe falț ... nervi ... etc.
Un stup bun are acele dimensiuni de toleranță care face în așa fel ca să nu-ți facă probleme la utilizare.

Din 200 și ceva de corpuri de 1/2, nu știu dacă găsesc 1 sau 2 care să nu potrivească unul peste altul.
Asta pt că la montaj nu las pe nimeni să le monteze, chiar și pe gratis și știu cum să le montez ca să nu am probleme.

Pe un tâmplar îl ajută foarte mult dacă știe cum funcționează un stup.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cherestea pentru stupi

Mesajde cristian bh » 29 Noi 2015, 21:39

Zi cum faci,.....sa vedem,...mai ales ca primesti marfa in kit!
Nu ca ai avea asa multe variante,....da nu se stie niciodata,...ce poate o minte odihnita in domeniul asta! :lol: :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Cherestea pentru stupi

Mesajde cristi_vidican » 29 Noi 2015, 22:11

Cum fac?
Nu montez corpul fix cum ar trebui :lol:
Adică știu să-i dau toleranța.
Acea toleranță care îmi dă posibilitatea să pot folosi orice corp fără probleme.
Mai șlefuiesc...
Secrete profesionale.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cherestea pentru stupi

Mesajde pvc » 29 Noi 2015, 23:14

Din 1mc de scandura am facut 49 corpuri 1/1 si cateva funduri pline. Pt restul de funduri am tratat cu tamplarul si le- am facut din resturile pe care le avea prin atelier.
Capacele le-am facut din tego cu fund dublu. Intre tego si dublura de pe interior, adica pfl, am umplut cu spuma poliuretanica.
Tva la cherestea platesc doar persoanele fizice.Firmele nu platesc tva.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Cherestea pentru stupi

Mesajde cristian bh » 29 Noi 2015, 23:58

pvc scrie:Din 1mc de scandura am facut 49 corpuri 1/1 si cateva funduri pline. Pt restul de funduri am tratat cu tamplarul si le- am facut din resturile pe care le avea prin atelier.
Capacele le-am facut din tego cu fund dublu. Intre tego si dublura de pe interior, adica pfl, am umplut cu spuma poliuretanica.
Tva la cherestea platesc doar persoanele fizice.Firmele nu platesc tva.

Daca lasai tamplarul,....iti facea 59 corpuri 1/1,...goale binenteles! :D
Aveai tot timpul din lume sa le umpli!
Esti cumva din sector cu Marean,,,pe persoana fizica??? ;)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Cherestea pentru stupi

Mesajde patrascu » 30 Noi 2015, 00:08

cristi_vidican scrie:Sunt tâmplari care-ți fac o ladă bibelou :D
Totul cade la micul fix.
Toate bune și frumoase până pui stupul afară și-l plouă.
Pentru că e lemn, lucrează toată viața și la umiditate, în timp se umflă.
Și nu mai cade la micul fix. Capacul nu mai intră. Dacă e pe falț ... nervi ... etc.
Un stup bun are acele dimensiuni de toleranță care face în așa fel ca să nu-ți facă probleme la utilizare.



Nu este mai usor sa dai comanda cu tolerantele respective?
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori