Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tendinte 2011 - familii, miere, profitabilitate

Mesajde gabimihai » 04 Apr 2011, 22:02

pentru mine 2011 sper sa fie un an mai bun in apicultura ca cel trecut. Sunt in pregatiri cu dosarul pentru Masura 141, am inceput sa strang hartiile care nu au termen de expirare, am pregatit stupii pentru cules, hraniri de stimulare. Tot anul acesta incerc prima data sa fac transvazare, mi-am facut rama de crestere, am stabilit ce stupi vor fi starter si crescator,iar roii vreau sa-i fac cu matci imperecheate din nuclee, o parte din stupi ii duc la pastoral salcam, tei si coriandru. Totul e sa crezi in ceea ce faci, sa speri si sa ai curaj si optimism, restul vine de la dumnezeu.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Tendinte 2011 - familii, miere, profitabilitate

Mesajde emil » 02 Mai 2011, 20:23

Mishu05 scrie:Salutare,
Deschid acest topic cu speranta unui an mai bun toate punctele de vedere si in special cel apicol. As propune urmatorul subiect:
- Cum vedeti anul 2011 din punct de vedere al profitabilitatii? Mai exact cum vi se pare impactul fondurilor europene din punct de vedere al cresterii interesului pentru apicultura? Din punctul de vedere personal al fiecarui stupar cu un numar mediu sau insemnat de familii de albine ( de la 50-60 in sus spre 200-300) v-ati gandit la o eventuala trecere macar temporara ( 1-2 ani) si macar partiala de la productia principala ( miere,polen) la cea de familii de albine?
DIn ceea ce vad pe anunturile de vanzare preturile au tendita sa urce spre 300-400 lei/familia si 200-250 lei/roiul. Vi se par normale aceste preturi atat din punct de vedere al unui potential cumparator cat si al dvs ca potential vanzator?
- Vom ajunge oare la o crestere cu 30-50% a numarului de familii de albine in acest an? Mie mi se pare un scenariu demn de luat in seama argumentele ar fi:
- avem un procentaj 10-15% din stupari relativ profesionisti cu un numar insemnat de familii ( peste 100 sa zicem) care vor fi atrasi de o inmultire partiala
- avem un procentaj insemna de stupari ( grosul) de 50-70%) cu un numar de 50-100 familii care poate ar prefera un castig mai solid prin vanzarea de familii si roiuri decat sa alerge prin pastoral dupa mierea care stim cu toti cat de greu se obtine
- si la final avem pe cei tineri in domeniu, incepatori care au bineinteles un singur scop: sa vada cum creste stupina.
Cum credeti ca se vor desfasura lucrurile?
Pronosticuri pentru un pret real de vanzare sa zicem undeva in perioada 20 aprilie -5 mai?
emil
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Apr 2011, 18:59

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator