Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde DoarEu » 29 Dec 2015, 23:51

Siiii...iarna mult asteptata a sosit :D
Cel putin la mine... :mrgreen:
Sper sa o tina asa pana in februarie.Zboruri de curatire au avut fetele din plin, miere arhisuficienta, impachetati nici prea prea nici...deloc...umiditate 0 , miere necapacita 0( cu foarte mici exceptii)
Daca o tine asa, de dimineata dau la lopata la deszapezit stupii...
La voi?
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde Dinca Catinel » 30 Dec 2015, 18:14

Cand va aud cu 14 grade :) . Eu nu am mai avut zbor de prin noiembrie.
Dinca Catinel
 
Mesaje: 142
Membru din: 26 Mai 2013, 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde DoarEu » 30 Dec 2015, 19:04

Dinca Catinel scrie:Cand va aud cu 14 grade :) . Eu nu am mai avut zbor de prin noiembrie.

14 grade...putin...foarte putin...
La mine acum cateva zile(Dum-Luni) a fost putin peste ...19 grade...zburau fetele ca vara.
Frig prin Transilvania nu? :lol:
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde Dinca Catinel » 30 Dec 2015, 19:59

Da, si cand anunt ca e cald e ceata.
Dinca Catinel
 
Mesaje: 142
Membru din: 26 Mai 2013, 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 30 Dec 2015, 20:55

Dinca Catinel scrie:Cand va aud cu 14 grade :) . Eu nu am mai avut zbor de prin noiembrie.

Ai ce febra muschiulara va paleste cand zburati iara !
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde jon baz » 30 Dec 2015, 22:50

Dinca Catinel scrie:Cand va aud cu 14 grade :) . Eu nu am mai avut zbor de prin noiembrie.

Pe 28 decembrie - -17 -18 grade - adunau polen. Cred ca de la arin sau cativa motocei de rachita. E prima zi cand le vad cu polen, a treia cand au iesit frumos la zbor, ca in rest au iesit putin, pe rand, au fost temperaturi mai mici sau vant. Presupun ca nu au puiet nici oua. Acum - minus 5 frate, inapoi in ghem!!! Dar de regula acolo la voi in Ardeal e mult mai cald, ma mir ca n-ai avut zbor.... Spunea o vecina mai in varsta ca isi mai aminteste sa fi fost Craciun fara zapada (asta imi amintesc si eu :D ), dar nu a mai vazut sa fie asa de cald.....
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde Donbazil » 30 Dec 2015, 23:04

Sal'tare!

Azi dimineata am vazut si la noi neaua.....N-a ramas ea prea mult ca pe la pranz erau deja +4 grade, dar pe Poiana Ruscai ( cam 20 Km sud) se vede totul alb....Acum apa de la jgheabul pluvial a inceput sa inghete....
Sal'tare!

LA MULTI ANI TUTUROR!... :)
Fişiere ataşate
zapada.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde cobi » 31 Dec 2015, 10:43

Iernare buna si un an nou reusit ! :)
Fişiere ataşate
stup.jpg
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde Florin Dobre » 31 Dec 2015, 15:44

Ce-mi place Argesul sub zapada. :D
La multi ani muscelene!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde nae » 31 Dec 2015, 16:28

cornelioandanciu scrie:Dar depun eforturi pe topicul cu apicultura canadiana, unde sar in sus ca mingea, poate ca mi-o spune si mie cineva cum sa fac albina multa in stupi si sa nu mai am probleme din astea ! Bine zicea domnul Romanescu, fie iertat, in stupii multietajati nu merge cu mate lesinate ! Ale mele nu sint chiar asa, dar nic i prea tari nu sint.


Nu ''intelegeti'' pt ca omiteti ''ceva''= matale nu esti stupar(nea Gica ,Angely), d-ta esti sofero-stupar ;)
Crezi d-ta ca Ion de Canada daca ar face si alta ''treaba'' ar avea rezultate la fel !?,sigur nu .
Faptul ca matale ai si stupi si faci soferie (asta am inteles ) = trebuie acceptat compromisul .
E bine asa ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde nae » 31 Dec 2015, 17:28

cornelioandanciu scrie: Asa ca va rog sa incercati sa nu ma judecati. La multi ani si numai bine !

Nu-nu , nu va judec !
Eu spun ca ce pierzi la albine completezi din ''roata'' .
D-ta trebuie sa mergi pe fam medii si rasa putin roitoare ;) , parerea mea .
La multi ani si dv .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde gica.mosu » 31 Dec 2015, 20:02

Paaaai,Danciulee, daca scriu traieasca DB,Laynesul,Delonii...s-ar bucura unii si m-ar injura ceilalti cu ME si MER ;) (sper sa n-o faca) ...Totul e din"DALTA"....Scrieam in topic"pozitie ghem la ac data"fila 6 si 10 cum facea apic din BV si nu avea pierderi difel=in prisaca....Cititi =reciteste...iar pt d-ta i-ti spun si cum impacheta stupii-ME:daca avea N rami cu albine in celi 2 corpuri C1si C2 le :la 2 astfel incat albinele=ghemul(strans in chinga) sa "muste "din celi 2 corpuri cand vini frigul.....Daca rez=10rami cu albini,punea cati 5 in fiecari corp+2df....Org cuib tip scorbura=bilateral-central adica R1-3- 5 plini cu miere iar 2si 4 si-si-si(miere- pastura -celule goale) :P ...Timp di 5 ani am avut ME=am facut asa si totul a fost OK,umblam la ei pi 1-10 martie si spageam cuibul in C2 cu 2 rami odata(stanga -dreapta cuibului) apoi dupa 20-25 martie "mestecam" la corpuri....P.S nu am invatat din 2 manuale de apic pi cat am invatat de la ac apicultor(lu' pesti prajit :) ) in 3 zile (practic vorbind ;) )....P.S2-La multi ani si tie si tuturor apicultorilor orsi undi va aflati-G.M.... :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde FlorinPlopsoru » 12 Ian 2016, 17:57

:?
nae scrie:
worbee scrie:Au mai fost ierni asa blande ,si daca da cum au iesit albinelek? Stie cineva?

Iarna nu este blanda = nu inca , nu s-a terminat .
In '09 aveam puiet la sfarsit de ianuarie mai mult ca in martie '15 , am iesit din foame in acel an :D
AM o FOAME - de bani :( , teribila .
Nu conteaza apa din ''foaia de ceapa'' ci butoaiele cu miere . :)

Salutare! in primul rand vreau sa multumesc celor care mi au raspuns la postarea precedenta! am parcurs,conspectat si bagat la cap materialell recomandate! in al doilea rand...as mai avea nevoie de parerea voastra cu referire la turte. Ieri 11 ianuarie au fost temperaturi prielnice pt zboruri de curatie. au iesit toate. ultimul zbor a fost pe 24 si 25 decembrie. Vecinul meu a pus turte la toti stupii(ierneaza in pavilion),un alt coleg cu mai multi stupi si mai multa experienta,a umblat in toti...cel putin asa mi a zis.. si a zis ca majoritatea au puiet pe doua rame ,cam ,,de o palma,,. Intrebarea mea e urmatoarea: sa le pun sau sa nu le pun turta acum?. mancare au,nu imi fac griji si nu vreau sa actionez stimulativ punand o turta,citind ca puietul crescut acum nu ar fi fiabil.plus ca de obicei,(ultimele sapte ierni) iarna cam incepe sfarsitul lui ianuarie si se termina dupa 15 martie,deci sunt constient ca nu vine primavara si nu as vrea sa le tin ,, ambalate,, crerscand puiet. v as fi f recunascator daca as primi un raspuns !!!
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde un OM » 12 Ian 2016, 18:08

Asteapta jumatatea a doua lui februarie, cel putin.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde FlorinPlopsoru » 12 Ian 2016, 18:15

un OM scrie:Asteapta jumatatea a doua lui februarie, cel putin.


Va multumesc! Pana la urma....e bun sau nu puietul la aceasta data?
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: iarna atipica,iernare atipica...

Mesajde Avram » 12 Ian 2016, 18:27

FlorinPlopsoru scrie:Intrebarea mea e urmatoarea: sa le pun sau sa nu le pun turta acum?. mancare au,nu imi fac griji


Florine daca stii ca au mancare destula ... nu le mai deranja! O turta pusa acum nu ajuta cu nimic - ajuta doar pentru linistea ta !
Daca au facut un zbor inseamna ca a fost destul de cald , albina si-a golit matu , s-a rearanjat pe rame , au tras niste mancare langa ele si stau cuminti. .Nu-ti mai fa probleme...ai mancare in stupi ,stai linistit.
Turtele alea daca sunt facute , pastreaza-le pentru luna martie,daca intra si ceva polen este numai bine.


Sanatate
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori