Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde Alexandru.Chisinau » 25 Dec 2015, 14:35

Vă salut stimați stupari.
Am dat ieri de un stupar ce dorește să ia în arendă familii de albine tot cu stupi pe un an de zile sau mai mulți la preț de 10$. Zice că face acte la notar. E un stupar ce se trage din generație în generație și deja activează în domeniu de peste 30 ani. Ce părere aveți: merită să-i dau fam. de albine tot cu stupi în arendă la doar 10$/an?
Mulțumesc anticipat de expunere.
Multă sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde nae » 25 Dec 2015, 14:46

ASTAZI !?
:roll:
Scuze , n-am citit si semnatura ; merge ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde balu » 25 Dec 2015, 14:52

nu!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde rihmond » 25 Dec 2015, 14:53

După un an se alege cu 10 euro plus cu roiuri din fiecare familie ,și tu ramii cu familiile bătrâne. :lol:
Avatar utilizator
rihmond
 
Mesaje: 290
Membru din: 14 Mar 2013, 09:13
Localitate: turnu magurele

Re: Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde redoo » 25 Dec 2015, 14:55

Nu mi-i dai mie cu 15?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde nae » 25 Dec 2015, 14:58

DA ..o sarma nu putem manca ASTAZI !?,e drept ca nu merg la biserica - nu am loc ... :(
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde cucubau » 25 Dec 2015, 15:44

Ori cata incredee ar prezenta respectivul arendas un minim de masuri de siguranta trebuie sa existe:
Familiile de albine nu sunt bunuri ce pot fi arendate precum terenul , dupa un an puterea lor poate sa fie mult diminuata sau chiar sa dispara complect. Albinele nu sunt nici imune la boli si nici nemuritoare.
Daca in actele intocmite la notar se stipuleaza pe langa numar si starea familiilor iar in caz de mortalitate sau diminuare a puterii sunt prevazute si despagubiri de o anumita valoare pentru fiecare famile , mai ramane de stabilit pretul arendei .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde Alexandru.Chisinau » 25 Dec 2015, 16:45

Către cucubau: faptul că am scris mai sus că stuparul e cu o experiență de peste 30 ani asta nu înseamnă că am încredere în el, mai degrabă mă feresc să nu dau de un șmecher bătrân. Apropo, eu nu doresc să dau în chirie nimănui nimic deocamdată. Dar e discutabil subiectul. De ce caii cu căruța se dau în arendă iar albinele nu? Am auzit un caz ce a avut loc într-un sat: o săteancă a luat cu împrumutul din tot satul găini pe aproximativ o lună (nu știu exact termenul) și le-a pus pe toate la clocit ouă și astfel și-a creat o fermă de păsări. :)

cucubau scrie:Daca in actele intocmite la notar se stipuleaza pe langa numar si starea familiilor iar in caz de mortalitate sau diminuare a puterii sunt prevazute si despagubiri de o anumita valoare pentru fiecare famile , mai ramane de stabilit pretul arendei .

Da, prețul arendei nu poate fi un zece dolari sau euro. Doar dacă se dă în arendă mii de familii și pe termen destul de îndelungat.


Redo, eu mă aflu deocamdată în Rep. Moldova și nu cred că pot să-ți dau în arendă măcar un stup cu albine.
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde Shrek » 25 Dec 2015, 16:58

Dar de ce ii dai in arenda? Te-au imbolnavit de diabet si inima rea? Daca nu iti mai trebuie, vinde-i si cand te apuca dorul iti cumperi altii! Asa scapi cel putin de obsesia ca ai fost pacalit! Sau, fiindca astazi este Craciunul, fa-i cadou si vei avea satisfactia ca ai facut un lucru bun! Craciun fericit!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde Mircea_63 » 25 Dec 2015, 18:21

Fiind chiar ziua de Craciun... nu e o zi potrivita pentru a discuta despre bani. Insa daca e sa vorbim vorbe, e altceva!

Intreb de curios: cati dolari costa la voi o familie de albine? Mai mult de 100 de $ !?
Ce dobanda iei de la banca pe un an pentru un depozit de 100$ ? Presupun ca in nici un caz 10%. Nici macar 5 %...

Matematic oferta este foarte buna! Ce afacere mai gasesti tu cu un profit de 10 %, fara sa misti un pai? :roll:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde Marius Adrian » 25 Dec 2015, 23:12

Cred ca in Rep Moldova cumperi aproape 2 fam de albine cu 100 dolari. Deci profitul se duce undeva la 17-18%. Daca se incheie un contract beton pe 5-6 ani ,sigur merita.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde Donbazil » 25 Dec 2015, 23:52

Sal'tare!

Dincolo de Prut se tine Craciunu'....La anu".... :idea: :lol:

Acuma lasand gluma la o parte cred ca daca primeste contravaloarea a 7-8 Kile de miere de salcam /pretul pietei de la ei, si cu acte legale, poa' sa-i dea.....( Atata dau eu celor de la care am stupi spre ingrijire)...
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde Alexandru.Chisinau » 26 Dec 2015, 05:22

Donbazil scrie:Sal'tare!

Acuma lasand gluma la o parte cred ca daca primeste contravaloarea a 7-8 Kile de miere de salcam /pretul pietei de la ei, si cu acte legale, poa' sa-i dea.....( Atata dau eu celor de la care am stupi spre ingrijire)...


Salutare! 7-8 kg de miere de salcâm să primesc anual de la 1 fam fără să depun efort ar fi foarte bine. :) Apropo, mi s-a propus și mie să iau familii în îngrijire dar nu am dorit din mai multe considerente.

Mircea_63
În Moldova, băncile comerciale oferă dobânzi cuprinse între 5 şi 12 la sută, în funcţie de termen. Prețurile per familie (de 10 rame) sunt de aprox. 70 - 115$ la cursul de azi. Se vând familiile în diverse feluri, contează și perioada de vânzare. De obicei primăvara se fac vânzările și se oferă banii per ramă, deci contează câte rame de albină și miere sunt la fam în cauză. Alte metode de vânzare nu am întâlnit dar am auzit că se vând albini și la kg. Contează și zona, de exemplu eu mă aflu în zona Chișinăului și aici prețurile sunt cele mai mari din Md, eu vindeam familiile (pe 10 rame) cu aproximativ 115 $. Îmi vine greu să dau date exacte căci la noi moneda națională (leul) se depreciază drastic de la o lună la alta (vedeți curs.md), aprox cu 3-4 % pe lună.
Da, știu că procentul de 10% e unul foarte bun pentru o afacere doar că depinde și de durata afacerii, dacă e de-o viață sau pentru o perioadă scurtă. Am auzit că japonezii se apucă de o afacere și chiar dacă are profit curat 2-3%, probabil că-i adevărat dacă afacerea e pe viață și poate rămâne ca moștenire din generație în generație.


Shrek, eu nu dau deocamdată nimănui nimic în arendă, doar cercetăm oferta. Defapt doresc să le vând pe toate așa cum mai și sfătuit pentru a putea trece cu traiul în Romania.

P.S. Marius Adrian, bine te-am găsit pe forum (văd că ai doar 22 de mesaje și probabil ești nou venit). :)
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde vevidadra » 26 Dec 2015, 10:29

Donbazil scrie:Sal'tare!

Dincolo de Prut se tine Craciunu'....La anu".... :idea: :lol:

Acuma lasand gluma la o parte cred ca daca primeste contravaloarea a 7-8 Kile de miere de salcam /pretul pietei de la ei, si cu acte legale, poa' sa-i dea.....( Atata dau eu celor de la care am stupi spre ingrijire)...


Donbazil, peste Prut se țin sărbătorile și pe stil nou și pe cel vechi. Dreapta pe nou și stînga pe vechi. :lol: Poporul nostru știa cum să sărbătorească.

E foarte bună idea cu arenda. Uneori sînt căutați apicultori pentru întreținerea stupinelor a gospodăriilor agricole. Și li se fac salarii, dar nici odată nu sînt mulțumiți
apicultorii și în aceași măsură acei care îi angajează. Cred că arenda poate fi o alternativă.
La întocmirea actelor legale nu prea merge achitarea în miere, deoarece apar bube la fiscale, mai simplu și ușor se face în moneta pe care o dorești. Spun asta pentru că am trecut prin așa probleme luînd în arendă teren pentru amplasarea stupinelor staționare.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde vevidadra » 26 Dec 2015, 11:43

Salut ! Se mai poate folosi metoda arendei și în cazul cînd apicultorul pleacă la muncă în străinătate pe un an pentru a strînge bani folosiți la extinderea afacerii. Cred că așa va avea cel puțin o garanție.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Arenda familiilor de albine și a stupilor

Mesajde Alexandru.Chisinau » 29 Dec 2015, 01:17

vevidadra scrie:Salut ! Se mai poate folosi metoda arendei și în cazul cînd apicultorul pleacă la muncă în străinătate pe un an pentru a strînge bani folosiți la extinderea afacerii. Cred că așa va avea cel puțin o garanție.

Salut!
Cred că arenda se potrivește de minune celor ce au de plecat pe termen lung după hotare și multor altor apicultori în diverse situații, d/e: celor care au nimerit într-un accident și au nevoie de un tratament îndelungat.
Multă sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori