Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gratia hanneman

Mesajde asd2 » 16 Iul 2016, 12:31

Ce frumos le pune domnul Cucubau... parca e raspunsul robotului care iti da ora exacta :lol:
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Gratia hanneman

Mesajde CristianBee » 16 Iul 2016, 15:00

cristi_vidican scrie:Ce experiențe mai aveți cu gratia hanneman?
Pentru că nu pot folosi eficient izgonitorul dacă nu am hanneman, am pus la toată stupina.
La FS, ca niciodată (niciodată n-am mai folosit hanneman-ul la toți stupii) cuiburile s-au blocat. Verticalizarea mierii există, dar niciodată n-am văzut ramele de puiet căpăcit să fie umplute rapid cu nectar. Parcă matca a fost trimisă la plimbare.

Am discutat recent cu un prieten care folosește hanneman din metal și compara cu un coleg de-al lui care folosește din plastic - Nicot.
Zicea că cel care a folosit din plastic a avut o producție de miere sensibil mai mică (la FS) și că multă miere e în cuiburi.

Aș mai menționa câteva lucruri: vremea rece noaptea - albina se strânge în cuib și probabil de aceea bagă mierea mai multă în cuib.
Pentru că albina nu e foarte multă, ventilarea se face mai bine în cuib, de aceea acolo e depozitat, cel puțin temporar, nectarul.


Wrong , wrong , wrong . Oare de ce au blocat cuibul ? Poate pentru ca acea matca nu a mai putut sa ajunga in ziua 21 la celulula de unde a eclozionat recent o albina ? . Daca matca sta sa caute si sa caute celule goale => pierde timp = mai putine oua la un spatiu disponibil ( celule in cuib ) la fel de mare ca si atunci cand matca putea tine pasul .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Gratia hanneman

Mesajde Avram » 18 Iul 2016, 00:02

Folosesc gratia hanneman din momentul in care pun caturile la rapita si le dau jos pe la sfarsitul lui August .Nu stiu cum este la alte rase dar maidaneza mea DOAR ( la culesul de floarea-soarelui ) indiferent ca are hanneman sau nu - blocheaza in fiecare an cuibul !
Pe mine cu 20 de familii de albine nu ma deranjeaza , se rezolva rapid .... dar la cateva sute !
Cred ca si aici selectia joaca un rol important.
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Gratia hanneman

Mesajde ves.lucian.zabrani » 18 Iul 2016, 15:42

Cineva mi-a spus ca fata de cele de plastic , cele metalice au aerisirea mei buna !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori