Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Primul Program apicol 2016 app VBA coding

Mesajde Alexandru.Chisinau » 09 Ian 2016, 18:11

Vă salut stimați stupari!

Scrieți vă rog ce părere aveți de: primul soft apicol care ține Evidența familiilor de albine și contabilitatea în stupină. Este gândit atât pentru profesioniștii care vor sa facă selecție cât și pentru începători care pot face o simulare a rentabilității afacerii în domeniul apiculturii.
https://www.youtube.com/watch?v=cW_mdcdGej4

Multă sănătate!



Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Primul Program apicol 2016 app VBA coding

Mesajde pustu » 09 Ian 2016, 18:21

Mi-am dat cu parerea aici unde , de fapt , s-a discutat viewtopic.php?f=15&t=5764&start=112#p281457
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Primul Program apicol 2016 app VBA coding

Mesajde Alexandru.Chisinau » 09 Ian 2016, 20:06

ghitacusman scrie:....si parerea ta care-i ?


E o idee foarte bună și cred că demult trebuia implementată. Atâția bani se oferă pentru apicultură, atâtea legi, reportaje, forumuri, siteuri și conferințe (online, offline) dar ușurări parcă tot nu apar. Se mișcă apicultura (în zona aceasta a Europei) ca o broască țestoasă. Dar acest soft apicol vine să ușureze munca și durerea de cap a stuparilor. Bănuiesc că în limba engleză demult există astfel de programă dar în limba română de ce să nu apară?

pustu scrie:Mi-am dat cu parerea aici unde , de fapt , s-a discutat http://stuparitul.com/forum/viewtopic.p ... 12#p281457

Aha, nu am știut că s-a discutat. Îmi cer scuze. Am dat rapid prin căutătorul forumului și nu am văzut discuția. Rău am căutat. :? Dar oricum consider că un topic pe acest subiect nu încurcă. Poate cineva caută prin internet ceva informație sau părerea cuiva pe acest subiect și în așa caz un topic nu ar încurca. Dacă greșesc rog moderatorii să închidă topicul. Eu nu mă supăr. :)

Multă sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Primul Program apicol 2016 app VBA coding

Mesajde daffid mihailov » 09 Ian 2016, 22:03

:D
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Primul Program apicol 2016 app VBA coding

Mesajde Alexandru.Chisinau » 11 Ian 2016, 16:55

ghitacusman scrie: :D , daca in toate domeniile s-au implementat si apicultura a ramas ultima atunci sant de acord cu tine , altfel zic ca-i o gaselnita atata timp cat cadrul legislativ nu-i compatibil cu asa ceva .


Da, e o găselniță!

Către daffid mihailov:
Salutare! Mă bucur mult de softul asupra cărui lucrați. Sunt convins că faceți istorie și mulți oameni vă vor ține minte de bine. :idea: :) Eu ca și orice alt apicultor ce încearcă să ducă contabilitatea la tot ce face sunt foarte încântat de această programă. Și e foarte onorabil faptul că softul e pe gratis! Asta v-a influența pozitiv economia României, Republicii Moldova și a tuturor apicultorilor vorbitori de română din întreaga lume (USA, UK, UE, Ucraina, Ungaria, Italia, Spania, Portugalia, Brazilia, Rusia, țările africane, asiatice ș.a.). Sigur că procentajul poate va fi micuț dar oricum va fi un careva procent.
daffid mihailov, îmi cer iertare public că nu am făcut legătură cu singur înainte de a deschide acest topic, nu am știut că inventatorul e între forumiștii noștri de pe forumul stupăritul. Mă simt ca de obicei când pățesc astfel de situații. :oops:
Oricum doresc să știți că am dat o căutare prin forum introducând trei cuvinte de bază: Primul Program apicol, și nu am dat de discuțiile voastre (acum trebuie să apară acest topic), drept că m-am uitat în fugă și doar pe prima pagină, dar am fost sigur că nu dau de discuții pe acest subiect.
În fine, Pustu a pus un link și pe topicul vostru personal și singur tot puteți să mai puneți o dată același link sau dacă doriți puteți să gestionați acest topic, oricum autorii unui topic nu au nici un drept mai pe sus de alții în forum ci doar obligațiuni fie scrise sau ne scrise. :)

Apropo, ar fi bine de tradus Primul Soft apicol și în alte limbi (mai târziu) și poate de deschis un cont bancar pe care fiecare să poată dona bani pentru întreținerea programei.

P.S. pot face rost și eu de un trial version a primul program apicol?

Mulțumesc anticipat de înțelegere! Spor la muncă și voie bună!


Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Primul Program apicol 2016 app VBA coding

Mesajde gabimihai » 12 Ian 2016, 22:14

Eu mi-am dat cu parerea si am apreciat munca autorului, ba chiar am trimis si un mesaj privat. Acum sa vedem cum putem obtine acest program pentru stupina noastra. Felicitari.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Primul Program apicol 2016 app VBA coding

Mesajde jonny_it » 12 Ian 2016, 23:42

Alexandru.Chisinau scrie:Vă salut stimați stupari!

Scrieți vă rog ce părere aveți de: primul soft apicol care ține Evidența familiilor de albine și contabilitatea în stupină. Este gândit atât pentru profesioniștii care vor sa facă selecție cât și pentru începători care pot face o simulare a rentabilității afacerii în domeniul apiculturii.
https://www.youtube.com/watch?v=cW_mdcdGej4

Multă sănătate!



Cu apreciere,
Alexandru


Felicitari!

Doar ca trebuie sa precizezi ca nu este chiar primul. Mai exista un soft(l-am facut in 2007) si este folosit de aprox 1200 de apicultori. Unii dintre ei il folosesc chiar zilnic.
In limba engleza sunt mai multe optiuni, si mai avansate fata de ce am facut noi.

Eu lucrez la unul care sa mearga de pe mobil si cand exista conexiune la internet sa se sincronizeze automat cu un server. In caz ca apicultorul nu are semnal sa poata folosi aplicatia si daca isi pierde telefonul sau se intampla ceva sa aiba toate informatiile salvate undeva.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Primul Program apicol 2016 app VBA coding

Mesajde daffid mihailov » 12 Ian 2016, 23:55

Pentru Alexandru Chișinău si ceilalți interesați de soft. Momentan sun plecat din tara peste mari. Nu am avut timp sa ill rezolv cu serverul. Am doar weekendurile la dispoziție si cam greu sa ma apuc. A fost un subiect deschis pe tema dar închis din motive de politica a forumului.


Jhony , ma bucur ca se lucrează si la alte programe. Eu le vad utile. Pentru cei care vor sa facă cercetare si Selecție riguroasa pot folosi spss.

O sa va țin la curent.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Primul Program apicol din acest an 2016 app VBA coding

Mesajde Alexandru.Chisinau » 13 Ian 2016, 23:18

Vă salut pe toți!
Daffid Mihailov, oricum mulțumim anticipat pentru efort și te așteptăm. Un lucru bun e cel ce e dus bine până la capăt. :D Spor la muncă! O zicală zice așa: Imediat ce ai căzut amintește-ți unde vrei să ajungi și ia-o de la capăt. Știu că tu nu ai căzut de nicăieri și nu prea se potrivește zicala dar totuși soarta vieții te-a oprit puțin din lucru ți trebuie să o iei de la capăt aducând careva modificări și performanțe. Eu cred că vei ajunge acolo unde vrei să ajungi. Încă o zicală care servește de motivație (pentru toți): Folosește ce ai învățat și devino cel mai bun în ceea ce faci.

Jonny_it, mă ierți, nu am știut că mai există ceva de genul acesta. Din nou sunt dat în culori. :oops: Să zicem că această programă este prima din anul 2016, poate așa o să avem dreptate. Apropo, textul meu e doar un copy & paste de pe youtub.
Dar programa ta poate fi accesată undeva? Nu i-ai făcut nici o prezentare pe blog sau mai știu eu unde?
Apreciez munca ta și îți mulțumesc pentru introducerea leptei tale în apicultura românească! :) Eu nu sunt tare în ce privește tehnologiile moderne dar apreciez valoarea lor. Spor la muncă cu trecerea programei pe mobil! Ținem pumnii strânși și pentru tine desigur! :) Cât mai mare va fi concurența pe piața softurilor apicole cu atât mai bine pentru toți.

p.s. dacă a mai inventat cineva vreo minunăție vă rugăm să dați de știre. :)
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Primul Program apicol 2016 app VBA coding

Mesajde thomas » 01 Feb 2016, 22:40

Ce se mai aude cu programelul?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Primul Program apicol 2016 app VBA coding

Mesajde daffid mihailov » 02 Feb 2016, 19:29

La sfârșitul lui februaruRie ma întorc in tara si o sa il dau spre utilizare. Pana atunci imi puteți scrie la mailul de la sfârșitul prezentării daca aveți întrebări. Multumesc.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Primul Program apicol 2016 app VBA coding

Mesajde daffid mihailov » 02 Feb 2016, 19:34

Alexandru, Multumesc de sfaturi. Sper sa ai tot atâtea realizări câte ti-ai propus. Ma bucur sa vad ca cei din generatia mea si nu numai sunt deschizi spre nou si performanța. Pe mine ma ajuta mult softul asta, pt ca din fericire sunt si apicultor.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Primul Program apicol 2016 app VBA coding

Mesajde Alexandru.Chisinau » 02 Feb 2016, 22:44

Mulțumesc daffid mihailov!
Deci așteptăm sfârșitul lunii februarie cu nerăbdare. :)
Multă sănătate și spor la muncă!
Fişiere ataşate
ScreenHunter_03 Feb. 02 21.31.jpg
Primul Program apicol 2016 app VBA coding
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Primul Program apicol 2016 app VBA coding

Mesajde daffid mihailov » 03 Feb 2016, 00:24

Alexandru, intr-un coment de al tau ai spus ca e gratis. Nu am promis asta. Am spus ca va fi testat gratis de cei anunțati in lista de pe pagina mea. Sa nu fie confuzie. Oricum, prețul va fi simbolic. Sunt anumite costuri de întreținere.

Multumesc de înțelegere!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Primul Program apicol 2016 app VBA coding

Mesajde Alexandru.Chisinau » 03 Feb 2016, 20:12

daffid mihailov scrie:Alexandru, intr-un coment de al tau ai spus ca e gratis. Nu am promis asta. Am spus ca va fi testat gratis de cei anunțati in lista de pe pagina mea. Sa nu fie confuzie. Oricum, prețul va fi simbolic. Sunt anumite costuri de întreținere.

Multumesc de înțelegere!



Salutare.
Bine, din partea mea nici o problemă. :) Cred că așa e și mai potrivit, pe gratis e greu de evoluat. Măcar un preț simbolic și tot e un stimul. Îmi cer iertare că nu am înțeles corect inițial.
Multă sănătate!

Cu respect,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori