Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde cristi_vidican » 10 Feb 2016, 00:27

proapis13 scrie:Nu apar deoarece aveau o alta denumire atunci, care probabil daca era in limba latina, cu siguranta a fost stearsa...
lucratori cu albinele au fost,evreii au fugit din Egipt iar egiptenii aveau un cult al albinei... ;)


Judecători 14:8  După câtva timp, s-a dus iarăşi la Timna ca s-o ia, şi s-a abătut să vadă hoitul leului. Şi iată că în trupul leului era un roi de albine şi miere.
Psalmi 118:12  M-au înconjurat ca nişte albine: se sting ca un foc de spini ...

Deuteronom 1:44  Atunci Amoriţii, care locuiesc pe muntele acesta, v-au ieşit înainte, şi v-au urmărit ca albinele; v-au bătut din Seir, până la Horma.

Isaia 7:18  În ziua aceea, Domnul va şuiera muştelor, de la capătul râurilor Egiptului, şi albinelor din ţara Asiriei;
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde vasilefi » 10 Feb 2016, 13:52

Proverbele lui Solomon, capitolul 6
Sau mergi la albină şi vezi cât e de harnică şi ce lucrare iscusită săvârşeşte. Munca ei o folosesc spre sănătate şi regii şi oamenii de rând. Ea e iubită şi lăudată de toţi, deşi e slabă în putere, dar e minunată cu iscusinţa.
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde Alexandru.Chisinau » 10 Feb 2016, 15:46

proapis13 scrie:De cate ori apare cuvantul albina in Biblie :?:

Pentru cei interesați să găsească în Biblie un cuvânt, verset, pasaj ș.a. există căutător biblic mai la orice Biblie online, iată un link: http://www.ebible.ro/ Navigare plăcută! :)
Pentru apicultori recomand următoarele cuvinte cheie: albine, trântor, roi, miere, fagur, ceară, molie.
Cine dorește să-i trimit toate versetele biblice (cu aluzie la apicultură) găsite de mine, poate să-mi trimită pe MP adresa poștei electronice.
Multă sănătate!


Cu apreciere,
Alexandru

p.s.
vasilefi scrie:Proverbele lui Solomon, capitolul 6
Sau mergi la albină şi vezi cât e de harnică şi ce lucrare iscusită săvârşeşte. Munca ei o folosesc spre sănătate şi regii şi oamenii de rând. Ea e iubită şi lăudată de toţi, deşi e slabă în putere, dar e minunată cu iscusinţa.


M-am gândit și eu azi că scrie așa în Biblie după cum ați scris și după mi-am adus aminte că defapt despre furnică se zice.

Proverbele lui Solomon, capitolul 6 versetele 6 la 11
Du-te la furnică, leneşule; uită-te cu băgare de seamă la căile ei şi înţelepţeşte-te!
Ea n-are nici căpetenie, nici priveghetor, nici stăpân;
totuşi îşi pregăteşte hrana vara şi strânge de ale mâncării în timpul secerişului.
Până când vei sta culcat, leneşule? Când te vei scula din somnul tău?
Să mai dormi puţin, să mai aţipeşti puţin, să mai încrucişezi puţin mâinile ca să dormi!…
Şi sărăcia vine peste tine ca un hoţ, şi lipsa, ca un om înarmat.
Fişiere ataşate
ant-and-bee.jpeg
prieteni
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde vasilefi » 11 Feb 2016, 13:37

depinde de versiunea citata
versetul e foarte frumos si se afla in Biblia ortodoxa dupa cel cu furnica ;)
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde Alexandru.Chisinau » 12 Feb 2016, 01:19

vasilefi scrie:depinde de versiunea citata
versetul e foarte frumos și se afla în Biblia ortodoxa după cel cu furnica ;)

Își pregătește de cu vară hrana ei și își strânge la seceriș mâncare. Sau mergi la albina și vezi cât e de harnică și ce lucrare iscusita săvârșește. Munca ei o folosesc spre sănătate și regii și oamenii de rând. Ea e iubita și lăudată de toți, deși e slaba în putere, dar e minunata cu iscusința. Proverb. 6:8 (traducerea Ortodoxă)
Da, văd și eu acum că în traducerea ortodoxă e scris și despre albină în Proverbele lui Solomon, capitolul 6.
http://www.ebible.ro/biblia/paralel/cor ... roverbe/6/

Mai jos public o mică lucrare a mea cu un verset biblic postat de BRUMITA.
Când a ieşit porunca aceasta, copiii lui Israel au dat din belşug cele dintâi roade de grâu, de must, de untdelemn, de miere şi din toate roadele de pe câmp; au adus din belşug şi zeciuiala din toate. 2 Cronici 31:5

Sănătate! :)
Fişiere ataşate
5forum.jpg
2 Cronici 31:5
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde Alexandru.Chisinau » 13 Feb 2016, 01:56

BRUMITA scrie:Judecatori 14, 8-9.
Lupta lui Samson cu leul .
,,...s-a abatut sa vada hoitul leului . Si iata ca in trupul leului era un ROI de albine si miere .
A luat MIEREA in mana , si a mancat-o pe drum ; si cand a ajuns la tatal sau si la mama sa , le-a dat , si au mancat si ei din ea . ,,
Fişiere ataşate
FotorCreated5.jpg
Judecători 14:8-9
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde unincepator » 13 Feb 2016, 15:47

vasilefi scrie:depinde de versiunea citata
versetul e foarte frumos si se afla in Biblia ortodoxa dupa cel cu furnica ;)

An oricare Biblie scrie la fel.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde Alexandru.Chisinau » 13 Feb 2016, 16:56

unincepator scrie:
vasilefi scrie:depinde de versiunea citata
versetul e foarte frumos si se afla in Biblia ortodoxa dupa cel cu furnica ;)

An oricare Biblie scrie la fel.


Salutare. Discuții pe acest subiect am prevăzut încă până a deschide acest topic drept că el (subiectul) tare nu mă interesează și rog ca orice discuție off-topic să fie pașnică, ziditoare, dulce ca mierea. :)
Unincepator, cu regret trebuie să recunosc că nu în orice Biblie scrie la fel, mai sus am pus și un link care demonstrează asta. Pe cine îl interesează acest subiect cel mai bine ar fi să deschidă un alt topic și să pună aici un link la acel topic. Informație de bază găsiți aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Canon_biblic

Totuși ca să mă mențin ON topic postez încă un verset din Biblie (orice Biblie) ce pomenește produsele apicole și astfel sporește, promovează, vorbește de bine sau binecuvântează produsele apicole. :)

Dacă dai peste miere, nu mânca decât atât cât îţi ajunge, ca să nu ţi se scârbească şi s-o verşi din gură. -

Proverbele lui Solomon, capitolul 25, versetul 16.

P.S. toate versetele postate de mine se întâlnesc în toate Bibliile și sunt recunoscute de toate canoanele.

Multă sănătate, pace și înțelegere.

Cu apreciere,
Alexandru
Fişiere ataşate
atat.cat.e.necesat1.jpg
Proverbele lui Solomon, capitolul 25, versetul 16.
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde maximotgv » 13 Feb 2016, 17:27

Foarte intelept acest Solomon! A avut șapte sute de neveste și trei sute de amante si probabil ca d-aia a fost asa de intelept! :lol:
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde luci » 13 Feb 2016, 21:41

cornelioandanciu scrie:Am putea spune ca Ioan Botezatorul era un fel de apicultor , deoarece se hranea cu lacuste si cu miere salbatica, deci trebuia sa stapaneasca tehnici prin care sa poata lua mierea din stupii salbatici.

Fratilor si ursu mananca mire da nu e APICULTOR.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde Alexandru.Chisinau » 13 Feb 2016, 21:44

maximotgv scrie:Foarte intelept acest Solomon! A avut șapte sute de neveste și trei sute de amante si probabil ca d-aia a fost asa de intelept! :lol:


Există o zicală ce afirmă că în spatele fiecărui bărbat înțelept stă o femeie înțeleaptă, dar în spatele lui Solomon a stat chiar Dumnezeu. Apropo, despre femei (din vremea ceea) se pare că el avea altă părere decât are astăzi lumea civilizată. Adică vreau să zic că înțelepciunea lui vinea nu de la neveste ci de la Dumnezeu. Și anume astfel s-a întâmplat totul:

În timpul nopţii, Dumnezeu S-a arătat lui Solomon şi i-a zis: "Cere ce vrei să-ţi dau."
Solomon a răspuns lui Dumnezeu: "Tu ai arătat o mare bunăvoinţă tatălui meu, David, şi m-ai pus să domnesc în locul lui.
Acum, Doamne Dumnezeule, împlinească-se făgăduinţa Ta făcută tatălui meu David, fiindcă m-ai pus să domnesc peste un popor mare la număr, ca pulberea pământului!
Dă-mi, dar, înţelepciune şi pricepere, ca să ştiu cum să mă port în fruntea acestui popor! Căci cine ar putea să judece pe poporul Tău, pe poporul acesta atât de mare?"
Dumnezeu a zis lui Solomon: "Fiindcă dorinţa aceasta este în inima ta, fiindcă nu ceri nici bogăţii, nici averi, nici slavă, nici moartea vrăjmaşilor tăi, nici chiar o viaţă lungă, ci ceri pentru tine înţelepciune şi pricepere ca să judeci pe poporul Meu, peste care te-am pus să domneşti,
înţelepciunea şi priceperea îţi sunt date. Îţi voi da, pe deasupra, bogăţii, averi şi slavă, cum n-a mai avut niciodată niciun împărat înaintea ta şi cum nici nu va mai avea după tine.

2 Cronici 1:7-12

Ca să nu fiu off-topic, postez la topicul dat următorul verset din Biblie:
Nu este bine să mănânci multă miere: tot aşa, nu este o cinste să alergi după slava ta însuţi. -

Pildele lui Solomon, capitolul 25, versetul 27
2.jpg


Multă sănătate!


Cu apreciere,
Alexandru

p.s. privitor la întrebarea dacă găsim apicultori în Biblie: nu cred că conform Sfintelor Scripturi putem numi pe cineva apicultor, poate doar niște potențiali apicultori. :) Adică oameni cu potențial care se pare că nu erau alergici la veninul de albine ș.a.m.d. :)
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde jr2 » 13 Feb 2016, 21:52

Si totusi, unde in biblie Dumnezeu ajuta apicultorul?asa cu subiect si predicat.din ce s-a postat pana acum nu rezulta niciun ajutor!
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde Alexandru.Chisinau » 14 Feb 2016, 00:10

jr2 scrie:Si totusi, unde in biblie Dumnezeu ajuta apicultorul?asa cu subiect si predicat.din ce s-a postat pana acum nu rezulta niciun ajutor!

Dacă Dumnezeu nu vorbea în Cuvântul Său (Biblia) despre produsele apicole mulți dintre noi nu mai deveneau apicultori, în mod special eu. În primul rând prin asta ajută Dumnezeu apicultorii, prin promovarea produselor apicole. Cât ești gata să plătești celor mai tari oameni din univers să promoveze produsele apicole? Dar lui Dumnezeu? Și ce i-ai putea oferi în schimb? El o face din dragoste și de bună voie spre binele tuturor, inclusiv spre binele stuparului. :) Apropo, sunt și multe alte sfaturi în Biblie care poate ajuta orice om și orice apicultor. D/e: Vezi-ţi întâi de treburi afară, îngrijeşte de lucrul câmpului, şi apoi apucă-te să-ţi zideşti casa. - Proverbe. 24:27 Câmp poate nu fiecare din noi are din care să scoată profit dar o prisacă majoritatea din noi au. Concluzia mea: să-mi văd mai întâi de treburile stupinei, să am grijă de ea și apoi din banii câștigați (puțin câte puțin) să-mi zidesc și casa. :)
Multă sănătate!


Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde proapis13 » 14 Feb 2016, 00:19

Si totusi,nu stie nimeni de cate ori apare cuvantul Albina in Biblie.... :!: :?:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde jr2 » 14 Feb 2016, 01:19

proapis13 scrie:Si totusi,nu stie nimeni de cate ori apare cuvantul Albina in Biblie.... :!: :?:

Ce mare pierdere ptr cultura apicola universala!
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde Alexandru.Chisinau » 14 Feb 2016, 02:04

proapis13 scrie:Si totusi,nu stie nimeni de cate ori apare cuvantul Albina in Biblie.... :?:

Căutătorul de care vorbeam mai sus arată că de 4 ori: http://www.ebible.ro/cautare-expresie.p ... &book_id=1

Sănătate
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


cron