Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde Alexandru.Chisinau » 04 Feb 2016, 12:59

Vă salut stimați apicultori!
Știați voi că Bunului Dumnezeu îi place îndeletnicirea voastră și că probabil a fost voia Lui ca voi să vă îndeletniciți cu ea? Cel puțin El nu-i împotriva acestei îndeletniciri onorabile. Biblia o tot recitesc din copilărie. De acum vreo 4 ani: eu obișnuiesc să recitesc Biblia în fiece an, și de sute de ori dădeam de unele versete din Sfintele Scripturi care mă încurajau mult ca tânăr apicultor și tare mă uimeau căci îmi dădeam seama că însuși Creatorul Cerurilor și al Pământului promovează apicultura (mierea, fagurii, albina, ș.a.). :idea: Asta e adevărul. Nu am îndrăznit să scriu online despre aceasta din mai multe motive dar aceasta cred că nu mai contează. Acum ași dori ca mai jos fiecare doritor să scrie ce știe și ce gândește în legătură cu acest subiect. Mă gândeam să postez din Biblie toate cele sute de versete o dată, căci le am la mine deja, doar că nu veți avea voi ocazia să postați ce găsiți și plăcerea părtășiei va fi scurtă și ne întipărită în minte. Mai jos vedeți un verset din Biblie postat de mine, aștept postările voastre. :)
Multă sănătate!

Cu apreciere,
Alexandru

Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet și sănătoase pentru oase.
(Proverbele lui Solomon, capitolul 16, versetul 24)
Fişiere ataşate
FotorCreated.jpg
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet și sănătoase pentru oase.
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde cristian bh » 04 Feb 2016, 22:44

Alexandru.Chisinau scrie: Mai jos vedeți un verset din Biblie postat de mine, aștept postările voastre. :)




Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet și sănătoase pentru oase.
(Proverbele lui Solomon, capitolul 16, versetul 24)

Nimic nu este nou sub soare!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde Alexandru.Chisinau » 05 Feb 2016, 00:04

cristian bh, ai dreptate:
Ce a fost va mai fi, și ce s-a făcut se va mai face; nu este nimic nou sub soare. (Cartea Eclesiastul, capitolul 1, versetul9)

Mai jos postez încă un verset din Biblie, poate mulți îl cunosc ca și pe versetul postat de mine anterior căci este folosit de mine ca semnătură sub fiecare comentariu pe forum. :) Dar am să public și multe altele versete cu ajutorul Domnului. :idea:
Fiule, mănâncă miere, căci este buna, și fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale.
Proverbele lui Solomon, capitolul 24, versetul 13
Multă sănătate!

Cu apreciere,
Alexandru
Fişiere ataşate
fagure.mananca4.jpg
Fiule, mănâncă miere, căci este buna, și fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde gigibecalul » 05 Feb 2016, 11:36

Iacă preferatul meu:
”Sătulul calcă în picioare fagurele de miere,
dar pentru cel flămând toate amărăciunile sunt dulci”.

Proverbele lui Solomon, capitolul 27, versetul 7

p.s. Nu sunt bisericos și nu cunosc biblia în întregime, dar m-ai provocat să caut...
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde cristi_vidican » 05 Feb 2016, 12:55

Psalmi 19:9  Frica de Domnul este curată şi ţine pe vecie; judecăţile Domnului Sunt adevărate, toate Sunt drepte.
10  Ele Sunt mai de preţ decât aurul, decât mult aur curat; Sunt mai dulci decât mierea, decât picurul din faguri.

Deci, există ceva mai dulce ca mierea
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde BRUMITA » 05 Feb 2016, 19:26

2 Cronici Capitolul 31 versetul 5 :
,,....copii lui Israel au dat din belsug cele dintai roade de grau, de must , de untdelemn, de MIERE , si din toate roadele de pe camp ,....,,
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde Alexandru.Chisinau » 05 Feb 2016, 23:43

Vă salut stimați colegi!
Deci vedeți și singuri cât de multe în Biblie există (aluzii) cuvinte, expresii, fraze prin care se face o referire la apicultură. Pentru mine această descoperire a fost foarte impresionantă la timpul ei. :)

gigibecalul scrie:Iacă preferatul meu:
”Sătulul calcă în picioare fagurele de miere,
dar pentru cel flămând toate amărăciunile sunt dulci”.

Proverbele lui Solomon, capitolul 27, versetul 7

p.s. Nu sunt bisericos și nu cunosc biblia în întregime, dar m-ai provocat să caut...


Dacă v-am provocat să cauți prin Biblie și să găsești un așa verset frumos, atunci mă bucur. :) Iată pentru voi un mic dar, poza de mai jos cu inscripția versetului vostru preferat. :idea:
Majoritatea versetelor unde găsim în Biblie scris despre miere, ceară, albini, roi nu au o așa mare învățătură în spatele lor, nu sunt folosite pentru a da o pildă sau a exprima un gând în formă metaforică ș.a. ca acest verset. :idea: Cât de mult adevăr conține el!
satulul1.jpg
Proverbe 27:7


cristi_vidican scrie:Psalmi 19:9  Frica de Domnul este curată şi ţine pe vecie; judecăţile Domnului Sunt adevărate, toate Sunt drepte.
10  Ele Sunt mai de preţ decât aurul, decât mult aur curat; Sunt mai dulci decât mierea, decât picurul din faguri.

Deci, există ceva mai dulce ca mierea

După cum vedem există. Conform Cuvântului lui Dumnezeu judecățile lui sunt mai dulci decât mierea și decât picurul din faguri! :) Mai jos am încercat să redau într-o imagine tabloul imaginat în urma citirii versetului dat.
psalm.pt.stuparitul.jpg
Psalmul 19:9-10


Brumita, nu aveți idee cât de mult mă bucur că ați postat acest verset. Mulțumesc!
Multă sănătate!


Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde eno » 08 Feb 2016, 21:01

...."Cum stupul de munte și-adună trudit
din stâncă dulceața-n inele".....
(Cantari Nemuritoare, Traian Dorz)
Folosesc fum numai in cazuri extreme !!!
Avatar utilizator
eno
 
Mesaje: 35
Membru din: 13 Noi 2015, 23:21
Localitate: Depr. Cracau-Bistrita

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde thomas » 09 Feb 2016, 08:25

Pe langa aceste proverbe, exista in biblie o intamplare reala. Pe timpul regelui David. Era o perioada de razboi si acesta a intrat cu armata sa intr-o padure unde erau foarte multi roi si miere. Dupa modul in care este expusa situatia, e posibil sa fi fost un soi de albine care produceau fagurii si mierea agatati de copaci, fiindca povestirea spune ca regele a intins mana si a luat din fagure. O sa caut exact povestirea si o voi posta. Oricum, actiunea petrecandu-se cam cu 2000 de ani inainte de Hr, albinele erau toate salbatice si probabil in zona exista o alta rasa decat exista in prezent.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde cristi_vidican » 09 Feb 2016, 11:20

@Thomas
1 Samuel 14:25  Tot poporul ajunsese într-o pădure, unde se găsea miere pe faţa pământului.
26  Când a intrat poporul în pădure, a văzut mierea curgând; dar nici unul n-a dus mierea la gură, căci poporul ţinea jurământul.

Era vorba de Saul și Ionatan, fiul lui. David făcea altceva atunci.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde thomas » 09 Feb 2016, 19:37

Exact.

Apropo de titlul topicului, sa stiti ca din biblie reiese un singur si unic fapt, Dumnezeu ajuta numai apicultorii cinstiti. Asa ca toata lumea sa aibe grije! :)) Altceva in biblie, referitor strict la apicultura nu exista.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde proapis13 » 09 Feb 2016, 20:38

De cate ori apare cuvantul albina in Biblie :?:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde BRUMITA » 09 Feb 2016, 20:56

Judecatori 14, 8-9.
Lupta lui Samson cu leul .
,,...s-a abatut sa vada hoitul leului . Si iata ca in trupul leului era un ROI de albine si miere .
A luat MIEREA in mana , si a mancat-o pe drum ; si cand a ajuns la tatal sau si la mama sa , le-a dat , si au mancat si ei din ea . ,,
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde thomas » 09 Feb 2016, 20:57

de 2 ori, dintre care numai o intamplare e relevanta, cu Samson si roiul care s-a fixat in cadavrul unui leu.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde luci » 09 Feb 2016, 22:02

Nu apar apicultori in Sf. Scriptura.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Să vedem unde în Biblie Dumnezeu ajută apicultorul

Mesajde proapis13 » 09 Feb 2016, 22:51

luci scrie:Nu apar apicultori in Sf. Scriptura.

Nu apar deoarece aveau o alta denumire atunci, care probabil daca era in limba latina, cu siguranta a fost stearsa...
lucratori cu albinele au fost,evreii au fugit din Egipt iar egiptenii aveau un cult al albinei... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori