Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Există deja cules ?!

Mesajde gica.mosu » 17 Feb 2016, 22:12

...Fata de anii din urma(la fel a fost si in 2013 :mrgreen: )acest an,din15-20dec pana pe 15 febr-2016 hu am umblat-intors rame...la niciun stup(aveau hrana peste barem)si totusi la o parte din familii am gasit puiet ca la 15 mariie anul trecut :shock: Dar.... daca le mai "zadaram" + o energetica mai degraba ,cred ca acum aveau si mai mult puiet.E f bievenit ceva polen de la alun,posibil sa fi intrat si ceva nectar...La intrarea in curte am un corn,se vede ceva galben,posibil ca in 5-7 zile sa infloreasca...P.S-vremea a luat-o razna..e inainte cu cel putin 3 sapteamani...ce va fi,D-ZEU stie...SPOR-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Există deja cules ?!

Mesajde proapis13 » 17 Feb 2016, 23:09

Ieri incepuse sa cada floarea la alun dar vine din urma si da sa infloresca cornul...
Brandusa este pe duca si inflorise vioreaua si bojotelul...sau spanzul...
Albinele au carat polen de la ora 11 cand s-a incalzit si pana la apusul soarelui la ora 17.50...
Tarziu cand se racorise,am dat o tura pe la stupi...ventilau la urdinise... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Există deja cules ?!

Mesajde Marius Adrian » 17 Feb 2016, 23:32

Trebuie sa ne adaptam. Pana acum pare sa fie un an bun pentru inmultire. Si poate primim si bonus .....culesul.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori