Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

despre carti apicole

Mesajde vasilefi » 24 Feb 2016, 15:28

Cautand sa ma informez cat mai bine despre apicultura am cautat informatii atat online, pe forum dar si in carti.
Ma intereseaza cartile caci lucrez intr-o tipografie si in special cele de apicultura ca e un hobby care sper sa devina ocupatie.
Majoritatea cartilor se pot gasi online insa am preferat sa am o carte tiparita si am cumparat mai multe carti din anticariatele online.
Stim cu totii ca anumite editii ale marilor autori, Hristea, Malaiu, Ograda etc sunt supralicitate si au preturi ca te doare capul.
Pe okazii am vazut ca Stuparitul editia 1935 de Hristea se vinde si cu 750 lei. Omul incearca, treaba lui dar eu niciodata n-as da atat.
Un coleg apicultor am citit recent pe acest forum a dat 200 lei pe aceasta carte. E mult si atat.

Pe Stuparitul editia 1935 de Hristea oare cati ar da pana in 100 lei?
Cartea are aproape 1000 pagini.
Ca sa iasa un pret bun trebuie sa se faca un tiraj mare. E riscant pentru orice editura.
Sincer, e mai usor sa cititi pe calculator ati xeroxa cartea sau ati da acesti bani pe o carte tiparita?
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: despre carti apicole

Mesajde gabimihai » 24 Feb 2016, 16:51

O detin in calculator si am citit-o.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: despre carti apicole

Mesajde thomas » 24 Feb 2016, 18:58

Daca zici ca lucrezi in tipografie, ce te impiedica sa printezi tu cartile. Eu chiar mi-am luat imprimanta special pt asta, ca nu suport sa citesc de pe calculator. Si asa iti poti tipari tu editia lui hristea si asa mai departe. te costa doar hartia.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: despre carti apicole

Mesajde jr2 » 24 Feb 2016, 23:08

thomas scrie:Daca zici ca lucrezi in tipografie, ce te impiedica sa printezi tu cartile. Eu chiar mi-am luat imprimanta special pt asta, ca nu suport sa citesc de pe calculator. Si asa iti poti tipari tu editia lui hristea si asa mai departe. te costa doar hartia.


+ drepturile de autor!
Si ce sa faca sa scoata editii pirat?cam asta vrea omul,el testeaza piata!
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: despre carti apicole

Mesajde vasilefi » 25 Feb 2016, 09:19

pot sa-mi fac orice carte daca am fisierul, o bucata pentru mine, dar daca am gasit cartea la un pret decent am cumparat-o chiar daca am dat dublu fata de cat ar costa
nu pot sa o multiplic fiindca asa cum spune si jr trebuie obtinut dreptul de copyright.
am dat exemplul cu Stuparitul, Hristea dar m-am referit la orice carte de apicultura in general.
m-am intrebat de ce oare nu gasim acele carti tiparite in librarii? un posibil raspuns e ca nu exista cerere prea mare sau o editura dispusa sa riste tiparirea lor
pana la urma inteleg ca asta e solutia cea mai practicata, vorba lui thomas, imprimanta
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: despre carti apicole

Mesajde daffid mihailov » 26 Ian 2018, 00:48

In semnătura mea am un citat din Viata Albinelor. De Maurice Maeterlink. Putini știu ca a fost premiat Nobel în literatura și unul dintre cei mai mari simbolisti. Prezintă viata albinelor într-un mod plastic, literar, asa ca orice om cu o minima sensibilitate va privi altfel la c este vietăți după lectura. O recomand. Se găsește pe google tradusa dacă o căutați. E ca o poveste pentru toate vârstele dar mai ales pentru cei mici.

Viata Albinelor Maurice Maeterlink.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori