Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Statistica privind pierderile de familii de albine in u

Mesajde Mircea_63 » 06 Mar 2016, 21:35

Am intalnit in iarna asta de cateva ori situatia unor stupari care se plangeau de pierderi, fie oameni pe care ii cunosteam deja si cu care am vorbit direct, fie unul cu care aveam doar o cunostinte comuna si a functionat un fel de "telefon fara fir." Acestia se plangeau nu de pierderea unei familii doua de albine, ci de pierderea a numeroase familii.
Bineinteles ca mi-au starnit curiozitatea, iar factorul comun era faptul ca niciunul nu era stupar de un an doi, ci de mai multi si aparent au facut tot ce trebuie.
Adica afirmau ca au facut tratamentele, au asigurat hrana, au iernat la fel ca in anii precedenti in care nu au avut pierderi. N-am reusit sa intrezaresc nicio cauza! Am cautat un factor comun, dar nu l-am gasit. Unul fusese in pastoral la FS, altul n-a fost deloc in pastoral, etc. Comuna era experienta de cativa ani si afirmatia ca pregatisera la fel ca in ceilalti ani in care nu au avut pierderi. Intr-un caz, tatal si fiu se ocupau fiecare separat de stupii lui pe aceeasi vatra, tatal avand multi ani de stuparie in spate, iar fiul cativa ani, au avut amandoi pierderi. :?

Poate nu e rea ideea unui chestionar, automat si anonim!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Statistica privind pierderile de familii de albine in u

Mesajde Shrek » 06 Mar 2016, 21:53

Il semnam si il dam ........anonim!?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Statistica privind pierderile de familii de albine in u

Mesajde Mircea_63 » 06 Mar 2016, 22:02

Exista posibilitatea creeri unor chestionare automate pe forum. Au mai fost, tu fiind ceva mai nou inca nu le-ai intalnit. Cu toate astea, asa bine te-ai integrat de parca esti cu noi de cand lumea. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Statistica privind pierderile de familii de albine in u

Mesajde Shrek » 06 Mar 2016, 22:08

Adica....noi astia "nou veniti" stim numai sa citim iar voi, cei mai"batrani" aveti dreptul sa scrieti? Asta este discrimnare !
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Statistica privind pierderile de familii de albine in u

Mesajde Mircea_63 » 06 Mar 2016, 22:15

Leatule, daca inca nu te deranjeaza, te va deranja acusica termenul "batran". :(
Sa spui ca e discriminare e de-a dreptul o incriminare, iar drepturi egale pentru un individ unic e ceva absurd. Shrek e numai unul. Asa ca adio drepturi! Ai numai indatoriri, esti tata, esti insurat ce naiba, eu sa-ti explic?

LE Ca sa vezi magie, "chestionarul" a si aparut. :D viewtopic.php?f=10&t=6504
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Statistica privind pierderile de familii de albine in u

Mesajde cucubau » 06 Mar 2016, 22:28

Mircea_63 scrie:Exista posibilitatea creeri unor chestionare automate pe forum. Au mai fost, :D


Astazi lumea apicola este scindata in doua mari categori . Pe deoparte adeptii analizelor de laborator si totodata tabara celor ce cred in corectitudinea si valabilitatea acelor analize , iar de partea cealalta sunt cei sceptici in cea ce priveste corectitudinea si necesitatea analizelor de laborator.
Daca s-ar preleva mai multe probe pentru analiza provenind de la acelasi stup si ar fi trimise spre analiza la acelasi laborator , dar prezentate ca si cand ar provenii din stupine diferite , unele cu probleme de ,mortalitate foarte mare, iar altele, doar cu depopulare fara mortalitate in randul familiilor de albine , nu stiu care ar fi rezultatul , dar sigur va fi diferit de la proba la proba in functie de gravitatea bolii prezentate de catre "cei ce vor prezenta probele".
Un chestionar cred ca ar fi util pentru a se vedea problemele existente si amploarea lor in lumea apicola.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Statistica privind pierderile de familii de albine in u

Mesajde Shrek » 06 Mar 2016, 22:46

La cat ma pricep eu la albine, presupun ca atunci cand apar pierderi de .....efectiv, peste 10%, nu poate fi o singura cauza la toti stupii. Unii mor de foame, unii ii viziteaza .....rudele din SUA ori EU, ori fac ...diaree, ori devin stupi cu paduchi, nu cu albine, ori .....Dumnezeu stie!
Dar daca chestionarul ajuta cu ceva, fie si numai sa contabilizeze pierderile, ma inscriu si eu! Se da ceva pentru asta? In afara de suturi!?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Statistica privind pierderile de familii de albine in u

Mesajde lucky5strike » 06 Mar 2016, 23:00

Indrazneste, suturile sunt bune cateodata. :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Statistica privind pierderile de familii de albine in u

Mesajde Shrek » 06 Mar 2016, 23:10

Am completat deja. Unul din principiile dupa care ma ghidez in viata este ca orice sut in dos constituie totusi un pas inainte!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Statistica privind pierderile de familii de albine in u

Mesajde mellis » 07 Mar 2016, 00:09

Zicala e buna, dar daca te prinde cu picioarele departate - te apleaca..
si daca tot esti aplecat..
Mare grija cu suturile..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Statistica privind pierderile de familii de albine in u

Mesajde gyany » 08 Mar 2016, 21:42

dupa a sasea iernare nu am nici o pierdere sper ca si pe viitor sa fie tot asa :D :D :D :D
gyany
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mar 2016, 21:35

Re: Statistica privind pierderile de familii de albine in u

Mesajde FlorinPlopsoru » 09 Mar 2016, 13:07

Shrek scrie:La cat ma pricep eu la albine, presupun ca atunci cand apar pierderi de .....efectiv, peste 10%, nu poate fi o singura cauza la toti stupii. Unii mor de foame, unii ii viziteaza .....rudele din SUA ori EU, ori fac ...diaree, ori devin stupi cu paduchi, nu cu albine, ori .....Dumnezeu stie!
Dar daca chestionarul ajuta cu ceva, fie si numai sa contabilizeze pierderile, ma inscriu si eu! Se da ceva pentru asta? In afara de suturi!?

Pana acum am trecut la pierderi trei matci si o familie depopulata grav( de la 7 la 3 rame) ,am unificat,nu e bai,sunt tânăr,sunt începător am timp sa mai fac prostii. In principal sunt multumit ca nu am găsit nici o lada goală. Mai important e ca am reușit sa nu imi moara de foame( situație in care ma las de apicultura) . Nu pot sa dau vina pe nimic,ci in principal pe mine. Avântul tinereții m a facut sa înmultesc familiile,deja ma vedeam in câțiva ani mare apicultor si cu bani gârla. Intre timp am ajuns sa iubesc albinele si nu mai am aceleași gânduri. Mi au murit matci... E normal,jumate din ele sunt obținute prin orfanizare, am stimulat a prost pana tarziu crezând ca inventez eu apa calda. In plus,din cauza secetei am intrat cu familii slabe in iarna 4-8 rame,mi a tremurat curul pe gerul din Ianuarie. Am avut si satisfacții ca am avut pierderi putine( eu sau ele am facut treaba buna) ,nu zic hop pana nu vad trecut si pericolul ,,varosului,,. Dupa unificarea celui depopulat,am analizat bine cutia si ramele rămase. Tot vina mea a fost... Cu excepția a doua rame,restul erau linse,nici urma de miere. Plus am găsit cateva albine moarte si o urma pe fundul stupului care se prelungea pana pe scandurica de zbor. Maestrul din mine , a administrat pasta proteica ,, Calmus,, si nu a fost atent si s a prelins printre rame. Rezultatul albine năclăițe si o invitație la furtișag. Cel mai probabil un furtișag lent pt ca nu am observat lupte la urdinis.dupa unificare s a comportat exemplar,parca pontează mai bine decat multe alte familii. Deci pun pe seama lipsei de experiența si neatenției pierderile de anul acesta,voi fi mai atent. Nu pesticide,nu CCD nu varoa...pur si simplu aroganta plătită scump. Daca nu imi permit sa dau sfaturi cuiva in materie de apicultura,acesta ar fi primul sfat pe care il dau cu responsabiitatea aferentă : căscați bine ochii la ce lucrări faceti in stupina si asumați va greselile!!!! Daca dam vina pe factori externi inexistenți ne plafonam singuri! Stima!!!
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: Statistica privind pierderile de familii de albine in u

Mesajde Florin Dobre » 09 Mar 2016, 19:13

FlorinPlopsoru scrie:căscați bine ochii la ce lucrări faceti in stupina si asumați va greselile!!!! Daca dam vina pe factori externi inexistenți ne plafonam singuri! Stima!!!

Putini sunt aceia care isi asuma greselile si nu dau vina pe terte cauze.
Respect!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Statistica privind pierderile de familii de albine in u

Mesajde feederman » 11 Apr 2016, 11:13

gyany scrie:dupa a sasea iernare nu am nici o pierdere sper ca si pe viitor sa fie tot asa :D :D :D :D

Cam cate familii de albine sunt in zona ta, pe o raza de 2-3 km?
Pierderile mari de iernare , cauzate de boli , apar de obicei in luna martie. Dezbaterea pe aceasta tema, a incetat prea devreme. O imagine de ansamblu, relevanta pentru aceasta iarna, poate fi obtinuta abia dupa data de 1 aprilie.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori