Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: salariul apicultorului

Mesajde CristianBee » 10 Mar 2016, 22:43

Florin Dobre scrie:
CristianBee scrie:Ca ai avut 25 kg media este o mica mare problema ( stationar sau pastoral ? ) pentru ca este mult prea putin .

De ce te miri Cristian? In 2014 au fost apicultori care n-au vazut mierea. Ce s-a mai facut la rapita si floarea soarelui de s-a dres busuiocul. :idea:


Vorbim de o chestie anualizata deci nu intr-un an ura si in altul la naiba . 25 kg este totusi mult prea putin . Noi nu valorificam potentialul albinei .
O intrebare off topic deci scuze pentru aceasta : cate rame ai in cuib inainte de culesul de la rapita ( rama 1/1 ) ? .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: salariul apicultorului

Mesajde luci » 10 Mar 2016, 22:50

CristianBee scrie:
Florin Dobre scrie:
CristianBee scrie:Ca ai avut 25 kg media este o mica mare problema ( stationar sau pastoral ? ) pentru ca este mult prea putin .

De ce te miri Cristian? In 2014 au fost apicultori care n-au vazut mierea. Ce s-a mai facut la rapita si floarea soarelui de s-a dres busuiocul. :idea:


Vorbim de o chestie anualizata deci nu intr-un an ura si in altul la naiba . 25 kg este totusi mult prea putin . Noi nu valorificam potentialul albinei .
O intrebare off topic deci scuze pentru aceasta : cate rame ai in cuib inainte de culesul de la rapita ( rama 1/1 ) ? .

Prietene nu stiu cu ce te ocupi; da cu sapa cativa ani in apicultura si apoi poate avem ce povesti(evident daca vei mai fi pe domeniu peste cativa ani)Apropo in meseria asta toate merg dupa un ciclu anual.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: salariul apicultorului

Mesajde thomas » 10 Mar 2016, 22:53

in 2015 am avut media 16 kg/fam. in stationar. Altii in pastoral au avut tot atat. Dar e adevarat, ca sa fie profitabil, un stup trebuie sa ne ofere in jur de 100e/an. Din care scadem intretinerea sa, tratamente, orele de munca la el. Si din acel 100e sa zicem mersi daca ramanem cu 30, 40%. E un profit bun 30Euro/an/stup. Nu? Dupa calculul meu, daca avem 30 kg/fam/an in medie, scoatem acel 100e. Dar pe an, nu pe luna. Si noi traim zilnic, si avem nevoie de lucruri.. esentiale. Stuparitul nu este o afacere in care dam lovitura ci o afacere cu munca grea si multa, ce trebuie tratata cu inteligenta si de-abia, de-abia ne mentinem pe linia de plutire.
Am observat in ultima vreme ca in apicultura castiga cei care vand diverse apicultorilor. Stupi, facuti prost. Matci cu pedigree de... salvare, roi bombe... atomice, tratamente..mortale... samd. Dar ce sa vezi, reclama atrage clientul. Imi apare mereu reclama pe google: castig garantat de 1500euro/luna cu doar 60 fam de albine. Bai, nici prin Canada nu exista asa ceva, nici in Argentina, nici China. Cum de sunt multi care musca???
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: salariul apicultorului

Mesajde Florin Dobre » 10 Mar 2016, 22:57

thomas scrie:castig garantat de 1500euro/luna cu doar 60 fam de albine. Bai, nici prin Canada nu exista asa ceva, nici in Argentina, nici China. Cum de sunt multi care musca???

Poate fi adevarat sa castigi 1500 de euro/luna cu 60 de familii....din nefericire doar intr-o luna din 12. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: salariul apicultorului

Mesajde thomas » 10 Mar 2016, 23:57

asa da. la salcam, si nu in fiecare an..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: salariul apicultorului

Mesajde yulian » 11 Mar 2016, 07:35

Florin Dobre scrie:Dar aia 100 sa fie mercenari nu zombies. Sa roada si frunzele in cules.
Si sa mai aiba in spate minim 50 de rezervisti pentru inlocuirea ori sprijinirea combatantilor cazuti la datorie. :)


Florin Dobre scrie:Poate fi adevarat sa castigi 1500 de euro/luna cu 60 de familii....din nefericire doar intr-o luna din 12. :lol:


Mai ai in program?? M-ai binedispus de la prima ora :lol: :lol:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: salariul apicultorului

Mesajde nicus » 11 Mar 2016, 18:08

Deci salariul acesta pentru un apicultor este o gluma, si chiar este.
Sa dai un salariu de 2700RON care nu mai e problema ta ce se poate face cu el, tre sa ai profit 12kE.
Pentru asta ai nevoie de 250 de stupi, ca tu -investitorul fara minte ce ai bagat banii in albine- sa incepi sa speri ca iti vei scoate investitia, trebuie sa ai minim 500.
In astia ai bagat minim 120 kE, deci urmeaza sa ti iei inapoi banii in minim 10 ani. Hai ca poate ai participat la olimpiada cu fonduri si ai redus la 8 ani.
Curata afacere apicultura asta, dar pe moment..se merita sa traim si din vise.

Stai, ca nici calculul asta nu e corect fiindca nu gasesti apicultorul care sa iti lucreze 500 de familii pe salariul asta (singur). Daca exista, sa si scrie numele aici.

Iar daca totusi ai fost sub tratament in ultima perioada, fa te rog un contract si la biserica, fiindca nimeni nu e mai avizat sa ti garanteze investitia.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: salariul apicultorului

Mesajde Hunbee » 11 Mar 2016, 19:42

Adevarat. Am bagat aprox 15000 euro in albine si acum incep sa produc ceva.
Acel ceva acopera cheltuielile si ramai cu un pic de plus. Cand recuperez cei 15000? Si cand incepe profitul?
Daca bagi 15000 in alte afaceri probabil recuperezi mult mai rapid.
Plus ca nivelul venitului nu e direct prop cu efortul. Poti sati rupi spatele si sa faci zero miere.
O sa spuna unii sa diversifici. Sigur, diversifici dar asta vine cu plus de investitii si de munca.
Si sigur muncim, dar lunile critice cam greu te ajungi din urma cu munca.
Deci salariul este mic comparat cu volumul de munca si nivelul de risc.
Noroc cu "pasiunea" "Dragostea" etc.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: salariul apicultorului

Mesajde jon baz » 11 Mar 2016, 20:58

20 kg/stup am avut eu media pe stationar. Cu familii puternice. Dumneavoastra cei care faceti pastoral ar trebui sa aveti mult mai mullt. Insa voi cei cu pastoralul aveti si investitii foarte mari. Respect pentru voi. Insa problema nu este asta. Problema este ca mierea pleaca de la apicultor la preturi mici si ajunge la raft la pret aproape triplu. Diferenta..... la salariul gras al samsarului care poate nici nu stie cum arata matca. Pana nu va fi unitate intre apicultori, organizare in sindicate, sa putem negocia pretul mierii noi, nu sa dea ei cat vor, prin munca noastra platim salariul intermediarilor...... Si ne alegem cu subzistenta..
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: salariul apicultorului

Mesajde dorindafi » 11 Mar 2016, 21:36

da , sigur ca da , noi astia care facem pastoral suntem foarte plini de toate cele ba chiar si de ciulini
20kg/ stup si cati ai avut la numaratoare cu 20 ?
i-a gindestete ca din 24 de ore doar 3/4 ore sa poti bea apa la o temperatura aceptabila ori atunci cind te trezesti dimineata sa gasesti apa in sticla inghetata in toiul veri
si atunci se vor vedea care sunt problemele
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: salariul apicultorului

Mesajde jon baz » 12 Mar 2016, 10:12

dorindafi scrie:da , sigur ca da , noi astia care facem pastoral suntem foarte plini de toate cele ba chiar si de ciulini
20kg/ stup si cati ai avut la numaratoare cu 20 ?
i-a gindestete ca din 24 de ore doar 3/4 ore sa poti bea apa la o temperatura aceptabila ori atunci cind te trezesti dimineata sa gasesti apa in sticla inghetata in toiul veri
si atunci se vor vedea care sunt problemele

dorindafi , m-ai inteles total gresit. Eu am spus ca am maxim respect pentru cei care fac pastoral si practica apicultura la nivel de profesionisti, nu amatori ca mine. Comparativ cu stationarul, e clar ca investitiile sunt mult mai mari si problemele de asemenea. Inca o data spun, ca sa ma intelegi: am maxim respect pentru cei care pleaca in pastoral. Insa de exemplu tu nu pleci in pastoral doar de dragul plimbarii, mergi pentru a obtine mai multa miere decat ai obtine stand acasa cu albina in gradina. Respect maxim pentru asta. Ii admir pe cei care fac asta!!! Insa greseala pe care o faci si tu, si eu, si altii ca noi este ca ne vindem produsul muncii noastre prea ieftin, pentru ca nu suntem noi, apicultorii capabili sa negociem toti in grup un pret al mierii corect. Si asta, cu maxim de respect, trebuie sa plece tot de la voi, cei mari, care aveti un cuvant greu de spus pe piata, nu de la astia amarati ca mine cu 250kg de miere pe care o vand cu borcanul intr-un an de zile....
Diferenta de pret cu care pleaca mierea de la apicultor pana ajunge la raft e aproape de trei ori mai mare. Salariul apicultorului care munceste si bea apa 3/4 ore pe zi si gaseste dimineata apa in sticla inghetata in toiul verii ...e in buzunarul altuia, asta am vrut eu sa spun, daca tot discutam de salariul apicultorului.....
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: salariul apicultorului

Mesajde daffid mihailov » 12 Mar 2016, 16:11

Pai salariu apicultorului ar trebui calculat pe 6 luni. Ca apoi restul de 6 sa aibă timp sa ii cheltuie.

P.s. La investiții mulți nu adaugă atestate, categorii, omologări, etc. Va zic eu, sunt câteva mii de euro, ca nu vorbim aici de hobby.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: salariul apicultorului

Mesajde jon baz » 12 Mar 2016, 16:28

viewtopic.php?f=10&t=5781&start=640#p294416
Am citit ca pe 2016 se propune un pret de 7 lei la mierea de rapita. Intreb si eu: Va multumeste?
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori