Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cate rame pe puiet aveati la 25 martie in familia medie

1,5 rame de puiet
6
7%
2 rame de puiet
9
11%
2,5 rame de puiet
13
16%
3 rame de puiet
18
22%
3,5 rame de puiet
15
18%
4 rame de puiet
14
17%
4,5 rame de puiet
7
9%
 
Voturi totale : 82

Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde lucky5strike » 27 Mar 2016, 23:09

Aidoma! Rama de puiet se considera una ocupata in proprotie de 80% cu puiet. Daca aveti din parti, calculati.

Termen: 1 aprilie
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde lucky5strike » 28 Mar 2016, 19:47

Deja se anunta echilibrat pollul. :shock:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde Pașca Dan » 28 Mar 2016, 20:23

Puiet e bine,din pacate stupii ,cel putin la mine in zona sau depopulat in medie cu 1,5 intervale albine,in schimb puiet au foarte frumos
Dan.apicultor
Pașca Dan
 
Mesaje: 21
Membru din: 03 Feb 2016, 12:54
Localitate: Lupșa ,Alba

Re: Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde geangu » 28 Mar 2016, 22:40

Mai corect era : Cati decimetri de puiet aveti ?
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde lucky5strike » 28 Mar 2016, 22:43

E si asta o chestie, ca impacam toate ramele... dar deh, daca eu gandesc in Dadant. :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde balasbebe » 29 Mar 2016, 06:36

Trebuie start si stop, sa nu ajungem cu votul prin iunie.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde cucubau » 29 Mar 2016, 07:14

Aceasta statistica nu are nici o relevanta . La aceasta data inca nu este ocupata in intregime toata suprafata unui fagure. Suprafata poate varia In functie de cat de lejer au fost strinsi . Avand in vedere temperaturile nu este indicat a se cotrobaii prin stupi ca in putina cu muraturi doar de dragul de a inventaria cate tate are albina ,daca cumva trantorii au coarne sau altfel de observatii fanteziste.
Spor la numarat in continuare si daca se poate urmatorul sondaj "Cate albine avem in stup?"
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde gica.mosu » 29 Mar 2016, 08:01

Pașca Dan scrie:Puiet e bine,din pacate stupii ,cel putin la mine in zona sau depopulat in medie cu 1,5 intervale albine,in schimb puiet au foarte frumos


...Asa-i peste tooot=depopulare timpurie :idea: ...au crescut puiet devreme=uzura=schimb de generatii :!: La ac data am puiet pe cati 3,4,5 rame (si partial pe inca o rama oua in picioare) si sata datorita vremii f anapoda din luna aceasta...Spor la....NUMARAT...ce mai aveti eventual zile frumoase :D
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde cristi x » 29 Mar 2016, 08:26

cucubau scrie:Aceasta statistica nu are nici o relevanta . La aceasta data inca nu este ocupata in intregime toata suprafata unui fagure. Suprafata poate varia In functie de cat de lejer au fost strinsi . Avand in vedere temperaturile nu este indicat a se cotrobaii prin stupi ca in putina cu muraturi doar de dragul de a inventaria cate tate are albina ,daca cumva trantorii au coarne sau altfel de observatii fanteziste.
Spor la numarat in continuare si daca se poate urmatorul sondaj "Cate albine avem in stup?"

eu am fost mai rau. daca va place sa calariti stupii, mai bine va cumparati un cal. :lol:
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde CATALIN » 29 Mar 2016, 08:47

geangu scrie:Mai corect era : Cati decimetri de puiet aveti ?

Florine...NOI..OLTENII nu vb in decimetri..... ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde CATALIN » 29 Mar 2016, 08:51

as vrea sa stiu si eu ce am in stupi dar....pana acum n-am intrat deloc in ei...doar controale vizuale peste rame....sii la urdinis....in aceasta iarna am pierdut o matca...plangacioasele si-au gasit locul intr-un roi..si treaba merge struna...greutatea stupului fata de intrarea in iarna asa manual pare cam aceeiasi
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde balu » 29 Mar 2016, 18:35

Puiet f putin la ce familii au intratat in iarna, si ce-i mai rau, f multe goluri in puietul capacit, o fi de la consangvinizare, sau altceva...
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde lucky5strike » 29 Mar 2016, 22:48

balasbebe scrie:Trebuie start si stop, sa nu ajungem cu votul prin iunie.

Termen: 1 aprilie
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde lucky5strike » 29 Mar 2016, 22:55

Of, of, mai-mai. Ce m-au mai luat unii la trei... pentru un amarat de poll. Dar ce v-am facut fratilor? Uite, scoateti voi unul mai potrivit si sunt primul care votez.
----
Asa... si acuma, revenind la apicultoricesti... ce mare scofala?... ochiometric peste folie nu se pot evalua 10 familii in linie, nivelul de musca. Dupa care tragem concluziile! La fel si la puiet. Iei 3-4 familii. Etalon. La una ii verfici puietul azi, la alta peste 3 zile, samd. Stuparul trebuie sa stie primavara, cu acuratete, evolutia stupinei, este?

Ori aci, familia etalon este de mare pret, in orice stupina trebuie sa exista un mic grup cu familii etalon.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde Gicuta » 29 Mar 2016, 23:02

cucubau scrie:Aceasta statistica nu are nici o relevanta . La aceasta data inca nu este ocupata in intregime toata suprafata unui fagure. Suprafata poate varia In functie de cat de lejer au fost strinsi . Avand in vedere temperaturile nu este indicat a se cotrobaii prin stupi ca in putina cu muraturi doar de dragul de a inventaria cate tate are albina ,daca cumva trantorii au coarne sau altfel de observatii fanteziste.
Spor la numarat in continuare si daca se poate urmatorul sondaj "Cate albine avem in stup?"

Domnu' Cucubau, statistic, cu cat numarul celor care raspund este mai mare, cu atat rezultatul este mai aproape de adevar. Cel putin asa mi-a lasat mie impresia FUCKULTATEA. Pe de alta parte, acu', la inflorit sau scuturat de corcodus, nu prea conteaza decimetri, conteaza cate intervale iti genereaza puiet. Eu incurajez lumea sa raspunda. Eu nu poci raspunde ca nu m am uitat decat de sus, daca misca sau nu, si daca ies afara. In felul acesta mai invata si unii ca mine. Ce cred ca ar fi trebuit pus in plus: numarul de rame al cuibului. E interesata corelatia. Statistic vorbind ......Primavara frumoasa la toti!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Poll: Cate rame de puiet aveti in medie pe familie?

Mesajde asd » 30 Mar 2016, 07:57

Nu stiu ca nu prea m-am uitat prin ei. Nu am timp si nici motiv. Totul e bine acum ca am mai echilibrat rezervele la cei usori. Albina e foarte multa. In curand o sa am barbi la 2 in 1 ca nu mai au loc in compartimente. Se anunta un cules bogat la pomii fructiferi.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori