Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: furtisag

Mesajde jonny_it » 06 Sep 2016, 17:52

cucubau scrie:Mare mai este Doamne , si nu se mai termina odata ! In producerea furtisagului intradevar genetica are intaietate , numai ca nu genetica albinelor , ci a stupicultorului!


Exista studii despre genetica si factori care cauzeaza furtisagul.
Si da, apicultorul il declanseaza in majoritatea cazurilor, dar nu este singura cauza.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: furtisag

Mesajde Hunbee » 06 Sep 2016, 18:48

Anul asta parca mai hoate ca de obicei. O fi linia mea? O fi lipsa cronica de cules?
Am citit cate ceva despre selectie dar nu am dat peste selectie la...nefurat.
Multe alte trasaturi dar asta nu. Are cineva un link, o bibliografie? Merci.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: furtisag

Mesajde cucubau » 06 Sep 2016, 20:34

Rolul de aparare a familiilor de albine le revine doar albinelor adulte pentru simplu fapt ca cele tinere nu dispun de mijloace de aparare , adica pe intelesul tuturor NU AU VENIN !
Faptul ca in familiile slabite lipsesc albinele adulte se datoreaza bolii si nu geneticii. Acele familii sunt macinate de nosemoza si chiar daca nu cad prada furtisagului nu vor reusii sa treaca peste iarna!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: furtisag

Mesajde jonny_it » 06 Sep 2016, 20:45

[quote="cucubau"]Rolul de aparare a familiilor de albine le revine doar albinelor adulte pentru simplu fapt ca cele tinere nu dispun de mijloace de aparare , adica pe

Aflam lucruri din ce in ce mai interesante. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: furtisag

Mesajde jonny_it » 06 Sep 2016, 20:46

Hunbee scrie:Anul asta parca mai hoate ca de obicei. O fi linia mea? O fi lipsa cronica de cules?
Am citit cate ceva despre selectie dar nu am dat peste selectie la...nefurat.
Multe alte trasaturi dar asta nu. Are cineva un link, o bibliografie? Merci.


Sirop le-ai dat? Mare atentie daca siropul are miros. In august daca mai este cules de obicei nu se face furtisag.
Granirile trebuia sa fie incheiate acum 1-2 saptamani cel putin. Se poate da si acum, dar cu mare atentie.

Hunbee scrie:Anul asta parca mai hoate ca de obicei.


Aici in zona nu am avut probleme, si sunt foarte multe familii in zona. A fost ciudat de liniste in privinta aceasta :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: furtisag

Mesajde cucubau » 06 Sep 2016, 21:17

jonny_it scrie:Aflam lucruri din ce in ce mai interesante.

Notiunile elementare se invata la inceput . Dar asa e lumea aceasta , unii invata pana mor si tot nu pot depasii nivelul de stupicultor.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: furtisag

Mesajde jonny_it » 06 Sep 2016, 21:22

cucubau scrie:Notiunile elementare se invata la inceput . Dar asa e lumea aceasta , unii invata pana mor si tot nu pot depasii nivelul de stupicultor.


:lol:

cucubau scrie:Rolul de aparare a familiilor de albine le revine doar albinelor adulte pentru simplu fapt ca cele tinere nu dispun de mijloace de aparare , adica pe intelesul tuturor NU AU VENIN !


Este toata lumea 100% de acord cu afirmatia de mai sus? :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: furtisag

Mesajde DoarEu » 06 Sep 2016, 22:55

O sa testez maine.O albina care abia a ecluzionat(am vazut-o cand a facut-o) sa fie pusa sa ma intepe.Vedem daca are sau nu venin.
Le:Domnule Cucubau in opinia dvs ce inseamna acea "albina tanara"?
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: furtisag

Mesajde tiih » 06 Sep 2016, 23:04

"Cu ajutorul antenelor-organul cel mai sensibil al mirosului-straja recunoaste pe cele sosite,care trebuie sa aiba mirosul corespunzator.In caz contrar,sar fara ezitare asupra-le si le ataca sau cel putin le sperie.
Grupul social al strajerelor se pare ca se specializeaza in atare sarcina:ele nu sunt albine tinere.Doi cercetatori de seama,Butler si Free,marcand albine cu diverse culori,dupa sarcinile ce le indeplinesc in stup,au stabilit ca din 4000 albine paznice numai 16 erau tinere in varsta de 14 zile

C.L.Hristea-STUPARITUL NOU pag 134
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori