Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

furtisag

Mesajde puiuws » 01 Sep 2016, 14:59

buna ziua Am reusit sa provoc un furtisag de toata frumusetea si unul dintre cei mai frumosi stupi a ramas fara nici un pic de mancare si acum albinele il mai cauta cu toate ca nu mai au ce lua stupulareare urdinisul de 1 cm dar inauntru e plin de albine . sunt convins ca nu mai are matca, nu am reusit sa o gasesc. ar trebui sa -l mut dar nu se poate deplasa de pe locul sau. ce-i de facut? sper sa ma puteti ajuta va multumesc
puiuws
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Apr 2012, 11:26

Re: furtisag

Mesajde proapis13 » 01 Sep 2016, 17:39

Daca la cel mai bun stup,dupa cum scrii ai avut furtisag,refuz sa ma gandesc cum arata ceilalti...
Daca nu mai are regina il desfintezi...o sa ai carcota in toata stupina din cauza aluia...
De ce nu se poate deplasa,este beteag :lol: sau nu dispui de logistica ???
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: furtisag

Mesajde puiuws » 01 Sep 2016, 17:44

ceilalti stupi sunt ok nu se poate deplasa pentru ca este model vechi dublu cred ca are 50 kg
puiuws
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Apr 2012, 11:26

Re: furtisag

Mesajde cristi_vidican » 01 Sep 2016, 17:51

Acolo ai avut o regina ce daca a murit, e un lucru bun. Daca nu, elimin-o rapid. Carente genetice
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: furtisag

Mesajde cucubau » 01 Sep 2016, 21:12

La stupii puternici furtisagul se declanseaza foarte rar si numai cu contributia stuparului. Niciodata un stup normal nu va fi atacat daca la albinele hoate nu li se inlesneste accesul. Daca furtisagul sa declansat fara ca stupul respectiv sa fi fost vizat direct de catre apicultor , acolo exista o mare problema. Lipsesc albinele adulte , sau mai bine zis albinele nu traiesc suficient cat sa ajunga apte pentru a apara colonia.
Daca stupul nu se poate apara si nu il deplasezi, albinele hoate il vor hatuii continuu pana cand nu va mai ramane nimic de furat.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: furtisag

Mesajde cristi_vidican » 01 Sep 2016, 22:21

Apropo de albinele adulte si apărarea...
Far roi artificiali pe aceeasi vatra.
Fac nuclei pe 3 rame de 1/2.
Cu botci.
Pe aceeasi vatra.
Si niciodată nu apare furtisagul.

S-a mai discutat despre furtisag. Ioan Guist avea dreptate. Furtișagul tine de carente genetice
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: furtisag

Mesajde cucubau » 02 Sep 2016, 13:56

Roiurile se fac primavara sau vara cand in natura exista cules si albinele nu prea au pofta de batalie.
Incearca si acum si o sa-mi dai dreptate! Si ca totul sa fie ca la carte hranestele cu putin sirop in jumatatea zilei.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: furtisag

Mesajde cucubau » 02 Sep 2016, 13:56

Cat despre existenta sau lipsa albinei adulte exista o explicatie logica . Nu te-ai intrebat de ce numai stupii slabi sunt atacati in timp roiuri de aceasi marime sunt ignorate?
Ultima oară modificat de cucubau pe 02 Sep 2016, 14:00, modificat 1 dată în total.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: furtisag

Mesajde ignatov andrei » 02 Sep 2016, 14:00

cristi_vidican scrie:Apropo de albinele adulte si apărarea...
Far roi artificiali pe aceeasi vatra.
Fac nuclei pe 3 rame de 1/2.
Cu botci.
Pe aceeasi vatra.
Si niciodată nu apare furtisagul.

S-a mai discutat despre furtisag. Ioan Guist avea dreptate. Furtișagul tine de carente genetice


Furtisagul tine SI de carente genetice (probleme la glandele mandibulare).


Cu roiii, ai dreptate: se fac cand, cum si unde vor muschii tai!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: furtisag

Mesajde cristi_vidican » 03 Sep 2016, 07:25

cucubau scrie:Roiurile se fac primavara sau vara cand in natura exista cules si albinele nu prea au pofta de batalie.
Incearca si acum si o sa-mi dai dreptate! Si ca totul sa fie ca la carte hranestele cu putin sirop in jumatatea zilei.

Pt ca doar asa pot, completez cu sirop dimineata. Nucleele, care asteapta sa fie unificate cu stupii, nu primesc nimic. Se ace agitatie mare, dar totul e ok
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: furtisag

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 03 Sep 2016, 23:35

Ai ai ceau vrut sa fure niste baze negre ale lui mosneagul ce are si dansu stupi din stupii miei .
Roi au tabarat sa faca furaciune dar nici ai miei nu sau lasat batuti . Sau tavalit cu dansele si leau dovedit . Deacu zac moarte supt lada .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: furtisag

Mesajde petru71 » 04 Sep 2016, 00:27

Nicolaie Astaifoaiei scrie:Ai ai ceau vrut sa fure niste baze negre ale lui mosneagul ce are si dansu stupi din stupii miei .
Roi au tabarat sa faca furaciune dar nici ai miei nu sau lasat batuti . Sau tavalit cu dansele si leau dovedit . Deacu zac moarte supt lada .


Foaie, esti beton, esti cel mai tare.
Am o mare rugaminte la tine:
Fa un efort si posteaza o piesa pe VRS.
In functie de ce vei posta, cred ca o sa stiu ce si cum esti... :mrgreen:
Inca nu-mi este clar...esti cam ambiguu....faci un efort ??

Scuze tuturor colegilor pentru off-topic.
Pitar
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: furtisag

Mesajde FlorinPlopsoru » 06 Sep 2016, 01:25

puiuws scrie:buna ziua Am reusit sa provoc un furtisag de toata frumusetea si unul dintre cei mai frumosi stupi a ramas fara nici un pic de mancare si acum albinele il mai cauta cu toate ca nu mai au ce lua stupulareare urdinisul de 1 cm dar inauntru e plin de albine . sunt convins ca nu mai are matca, nu am reusit sa o gasesc. ar trebui sa -l mut dar nu se poate deplasa de pe locul sau. ce-i de facut? sper sa ma puteti ajuta va multumesc

Salutare! Am întâmpinat si eu anul acesta ,,furtișagul,,! De trei ori chiar....! Stiu ca veți rade de mine cat am fost de fraier ,imi e si rusine sa scriu,dar o fac in convingerea ca sunt multi incepatori ca mine care cred ca stiu totul dar cand le mor stupii dau vina pe CCD sau neonicotinoide . Prima lupta: se terminase culesul de floarea soarelui si faceam o revizie,printre stupi erau unii pe care ii asteptam sa vad primele oua ...si le am vazut,cu excepția unuia care era la al treilea rateu,nu stiu cauza,dar din cauza frustrării nu am pus bine podisorul,lăsând in spatele stupului un ,,urdinis,, de toata frumusetea! In juma de ora bazaiau f multe albine la soațele lui si eu le credeam dezorientate. Norocul meu ca merg impreuna cu un apicultor cu experiența si mi a atras atenția ca e furtișag. Cand am dat capacul la o parte era trafic ca in București la opt dimineata. Am Așezat podisorul bine , am dat cu putina motorina si am facut ceva fum. Obstrucționarea traficului a facut doar sa le mute spre urdinis (1 cm) si in scurt timp la alți doi vecini. Am dat cu fum pana seara si i am luat de acolo si in locul lor am pus doua caturi goale cu cate o rama fara ceara unsa cu motorina. Fenomenul a încetat in stupina dar doi din cei trei atacați au fost compromisi,asa ca i am unificat intr unul singur. Paguba doua familii( una si asa nu se hotăra in a primi o matca)
Experiența cu nr 2: tocmai ce extrasesem niște rame si m am gândit sa le pun la lins in niște caturi,deasupra roilor ce ii am in curte( nu mai aveam curaj sa duc miros de miere in stupina) asta in miezul zilei...a început nebunia,dar nu se potoleau nici cu fum ,nimic...apoi m am decis sa folosesc o alta metoda,cerseaful. Am pus unul pe fiecare stup atacat si am stropit cu ceva motorina.in jumătate de ora s au potolit. Nu am avut curaj sa i descopăr decat a doua zi,seara! Totul a decurs normal apoi.
Experiența cu nr3 : care mi a confirmat eficientă metodei cu ceraseaful. Verificam stupii din curte( in curte aduc roi ,restul fiind in pastoral) si unul pe care il stiam slabut si ii pusesem gând de desființare,ii lăsasem o rama cu puiet pt o eventuala matca de salvare,mi a facut o surpriza,era plin de puiet si de miere,strans pe noua rame,a clădit un fagure pe locul ramei 10 si il umpluse si cu miere. Am colectat cu multă grija acel fagure pt a l face cadou.dar tot am facut ceva scurgeri de miere. Am sters cu apa tot ce făcusem pe afara dar înăuntru,rama nr 9 era putin unsa cu miere care se prelingea! Speriat de experiența anterioară am supravegheat si am avut dreptate,in cinci minute deja bazaiau niște ,,zburlite,, pe la urdinis. Am pus imediat un cearșaf pe el ,am îngustat urdinișul,si am lasat afumătoarea in apropiere. S au potolit repede.
CONCLUZIE: 1furtișagul e declanșat de apicultor,in majoritatea cazurilor,in special de cel fara experiența.2 nu de fiecare data se dau lupte la urdinis,asa cum vedem pe youtube.3 ar trebui montate la urdinis gratii care permit Micșorarea rapida a urdinisuri,in cazul in care ai ,,comis-o,,.4 metoda cu ceraseaful o pot confirma ca ,,eficientă,,5 noi astia ,,ÎNCEPĂTORII!,ar trebui sa ne băgam mințile in cap si sa căscam bine ochii la ce facem,ca nu le stim pe toate asa cum credem. 6 albina e mult mai complexa decat este descrisă in cărțile de apicultura,doar experiența iti dovedește asta!!!
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: furtisag

Mesajde DoarEu » 06 Sep 2016, 15:56

FlorinPlopsoru scrie:Salutare! Am întâmpinat si eu anul acesta ,,furtișagul,,! De trei ori chiar....!

Schimba linia din care tragi urgent!!!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: furtisag

Mesajde jonny_it » 06 Sep 2016, 16:25

DoarEu scrie:
FlorinPlopsoru scrie:Salutare! Am întâmpinat si eu anul acesta ,,furtișagul,,! De trei ori chiar....!

Schimba linia din care tragi urgent!!!


+ lucreaza mai atent ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: furtisag

Mesajde cucubau » 06 Sep 2016, 17:16

Mare mai este Doamne , si nu se mai termina odata ! In producerea furtisagului intradevar genetica are intaietate , numai ca nu genetica albinelor , ci a stupicultorului!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori