Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Roi în septembrie

Mesajde Alexu » 06 Sep 2016, 20:03

Salut,

Știu că s a mai discutat pe undeva , dar weekendul acesta un coleg de muncă a prins un roi de albine , roiul se află în zbor , din câte am înțeles de la el are 4 rame . În momentul de față mă gândesc la 2 scenarii :

1 Inlocuire matcă, cea bătrână pleacă cu o parte din albine
2 Infestare puternică cu varroua , Colonia se salvează părăsind stupul si puietul afectat .

Este doar o curiozitate, s a mai intanlit cineva cu aceasta anomalie ?
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Roi în septembrie

Mesajde jonny_it » 06 Sep 2016, 20:23

Alexu scrie:Salut,

Știu că s a mai discutat pe undeva , dar weekendul acesta un coleg de muncă a prins un roi de albine , roiul se află în zbor , din câte am înțeles de la el are 4 rame . În momentul de față mă gândesc la 2 scenarii :

1 Inlocuire matcă, cea bătrână pleacă cu o parte din albine
2 Infestare puternică cu varroua , Colonia se salvează părăsind stupul si puietul afectat .

Este doar o curiozitate, s a mai intanlit cineva cu aceasta anomalie ?


3. SAU lipsa de hrana. Am avut un nucleu pe 3 rame si a plecat din lada cu totul. Am verificat dupa 2 minute lada si ramele erau goale, nu avea miere deloc.
L-am pus la loc si i-am dat o rama cu miere. :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Roi în septembrie

Mesajde MIHALACHE » 07 Sep 2016, 13:50

Cu 2 zile an urma
Fişiere ataşate
05092016770.jpg
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: Roi în septembrie

Mesajde MIHALACHE » 07 Sep 2016, 13:57

L-am asejat pe 2 rame de ME si aprimit an hranitor de sirop, astazi am vazut primele oua regina nu are semne ca ar fii batrana, iar familiile din apropiere nu au botci si semne ca ar fi plecat. Am stupi an care se gaseste cate 2 regini tanara si batrana de aproape 2 luni.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: Roi în septembrie

Mesajde Alexu » 27 Noi 2016, 12:10

Alexu scrie:Salut,

Știu că s a mai discutat pe undeva , dar weekendul acesta un coleg de muncă a prins un roi de albine , roiul se află în zbor , din câte am înțeles de la el are 4 rame . În momentul de față mă gândesc la 2 scenarii :

1 Inlocuire matcă, cea bătrână pleacă cu o parte din albine
2 Infestare puternică cu varroua , Colonia se salvează părăsind stupul si puietul afectat .

Este doar o curiozitate, s a mai intanlit cineva cu aceasta anomalie ?



Roiuri in septembrie = depopulari/disparitie albine in octombrie/noiembrie. Se pare ca anul asta avem un colaps la nivel national al familiilor din cauza varroua, peste tot pe unde citesc, vad zeci/sute de familii desfiintate si abia suntem la sf de noiembrie .Tendinta tin sa cred ca se va accelera, luna lu ianuarie e apogeul colapsului din cauza varroua . Oricum, e prima data cand vad atat de multe rapoarte si nici nu suntem in prima zi de iarna .
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Roi în septembrie

Mesajde cucubau » 27 Noi 2016, 13:01

MIHALACHE scrie: Se pare ca anul asta avem un colaps la nivel national al familiilor din cauza varroua, peste tot pe unde citesc, vad zeci/sute de familii desfiintate si abia suntem la sf de noiembrie .

Varoua si-a facut si isi va face in continuare de cap . Totusi problema este putin mai complicata pe langa varroua exista si putina ignoranta in cea ce priveste atentia acordata de catre stupari.
Lipsa de cunostinte in domeniu , dezinformarea continua si presiunea exercitata de catre procesatori a dus si va duce la astfel de probleme.
In mai putin de 100 zile se vor schimba multe convingeri si vor aparea noi protocoale in cea ce priveste tratamentele la albine.
Pana atunci sa traiasca ignoranta stuparilor si albina nemuritoare!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Roi în septembrie

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 27 Noi 2016, 21:01

Alexu scrie: Se pare ca anul asta avem un colaps la nivel national al familiilor din cauza varroua, peste tot pe unde citesc, vad zeci/sute de familii desfiintate si abia suntem la sf de noiembrie .Tendinta tin sa cred ca se va accelera, luna lu ianuarie e apogeul colapsului din cauza varroua . Oricum, e prima data cand vad atat de multe rapoarte si nici nu suntem in prima zi de iarna .

Ieu spui de mult ca ie nasoala !
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Roi în septembrie

Mesajde MIHAI BALS » 27 Noi 2016, 23:10

Nicolaie Astaifoaiei scrie:
Alexu scrie: Se pare ca anul asta avem un colaps la nivel national al familiilor din cauza varroua, peste tot pe unde citesc, vad zeci/sute de familii desfiintate si abia suntem la sf de noiembrie .Tendinta tin sa cred ca se va accelera, luna lu ianuarie e apogeul colapsului din cauza varroua . Oricum, e prima data cand vad atat de multe rapoarte si nici nu suntem in prima zi de iarna .

Ieu spui de mult ca ie nasoala !

cine esti tu?
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori