Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Fagurii și gustul (culoarea) mierii

Mesajde cristi_vidican » 02 Noi 2016, 12:49

Recent am făcut o comparație a mierii de salcâm.
Ce am eu și ce are un prieten.
Amândoi am fost în aceeași zonă la salcâm.

Mi-a adus o mostră din a lui.
Am gustat. Imediat ce am gustat din a lui mi-am dat seama că e puțin mai fadă decât a mea.
A gustat și el și mi-a dat dreptate.
A venit repede cu explicația - ramele lui de recoltă sunt albe
E adevărat că la mine mai scapă și negre prin corpurile de strânsură.
Nu-l bănuiesc că de lucruri necurate - îl cunosc și știu.

Cât de mult influențează fagurii negri gustul mierii și culoarea?

Recent am luat magaziile de pe stupi și am sortat ramele una câte una: cele albe, cele în care a fost puiet, cele cu miere și cele care trebuie reformate.
S-au strâns ceva din cele mai negre. Având rama unică, se amestecă rău, mai ales dacă nu folosești hanneman.

P.S. Un client a luat recent miere de salcâm. Mi-a zis: gustul acesta nu l-am mai simțit decât înainte de 90 :lol: (Asta e ca atunci când nevasta îți zice că tu ești cel mai extraordinar bărbat din lume)
Încetați cu siropurile în miere, că omul nu mai știe ce e mierea adevărată! :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fagurii și gustul (culoarea) mierii

Mesajde tiih » 02 Noi 2016, 13:35

Culoarea mierii de salcam e influentata de fagurii negrii si chiar de cei galbeni cladti la floarea soarelui ,chiar daca nu au avut puiet in ei!
Ptr mierea de salcam calitatea intai e obligatoriu folosirea de faguri albi claditi tot la salcam,sulfina alba....
Mierea obtinuta in astfel de faguri ,introdusi dupa ce s-a declansat culesul si scosi inainte de incetarea culesului de salcam e asa de incolora incat daca o pui in borcan...poti vedea degetele unei maini sau valoarea unei monede prin borcan.. :idea:.... despre savoarea si parfumul ei nu mai vorbesc...
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori