Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Familie bezmetica

Mesajde sebyman » 14 Noi 2016, 19:31

Sunt relativ nou în branșă,anul acesta am luat un roi din copac,i am dat din prima zi o ramă cu oua de siguranță,a început să tragă botci,i am dat o botca gata de eclozionare,treaba buna in curand am văzut ouat însă nu am găsit matca,la vreo lună văd câte 2 oua ,nu bun. ,După n intervenții am scăpat de familie :oops: .am găsit zilele acestea într un număr comunist de prin 70 al revistei apicultura in Romania o metodă bazată pe înfometarea familiei bezmetice.stie cineva da randament așa ceva? :?:
Ultima oară modificat de sebyman pe 14 Noi 2016, 19:39, modificat de 2 ori în total.
sebyman
 
Mesaje: 41
Membru din: 01 Sep 2015, 18:22
Localitate: Usa

Re: Familie bezmetica

Mesajde sebyman » 14 Noi 2016, 19:35

:?:
sebyman
 
Mesaje: 41
Membru din: 01 Sep 2015, 18:22
Localitate: Usa

Re: Familie bezmetica

Mesajde Shrek » 14 Noi 2016, 19:53

Daca este bezmetic, este bezmetic! Adica o narozat! Ce poti sa mai faci o familie neroada? Da` vad ca ai gasit deja tratamentul, de ce mai intrebi? Vrei sa ne verifici?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Familie bezmetica

Mesajde sebyman » 14 Noi 2016, 20:05

Nu dl shrek,era ideea să învăț din experienta,si greșelile celor cu mai multă experiență.in articol era expusa metoda ,mai exact era mutată familia pe rame goale si închisa 48 de ore,in acest timp ar apărea efectul de canibalism albinele mâncând de foame ouale,iar cele de fac oua încetează ouatu,putand fi dată matca în cușca cu succes
sebyman
 
Mesaje: 41
Membru din: 01 Sep 2015, 18:22
Localitate: Usa

Re: Familie bezmetica

Mesajde Shrek » 14 Noi 2016, 20:18

Daca ai trait experienta asta pe viu, in direct, vrei sa o retraiesti in reluare. Nu se merita încercarea de a recupera o astfel de familie, zic io. Daca tii mortis, cauta cu atentie pe forum ca vei gasi un topic dedicat indreptarii familiilor bezmetice. Si fara domn, nu vezi ca sunt un capcaun?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Familie bezmetica

Mesajde florin trintoru » 14 Noi 2016, 22:18

sebyman scrie:Sunt relativ nou în branșă,anul acesta am luat un roi din copac,i am dat din prima zi o ramă cu oua de siguranță,a început să tragă botci,i am dat o botca gata de eclozionare,treaba buna in curand am văzut ouat însă nu am găsit matca,la vreo lună văd câte 2 oua ,nu bun. ,După n intervenții am scăpat de familie :oops: .am găsit zilele acestea într un număr comunist de prin 70 al revistei apicultura in Romania o metodă bazată pe înfometarea familiei bezmetice.stie cineva da randament așa ceva? :?:

Sal să-ți zic cum am făcut eu cu primulbezmetic al meu anul acesta am luat stupul in spinare 200 m ,am scuturat toată albina
am am luat ramele goale si m-am întors cu stupul la locul de inainte,apoi a doua zi am băgat o matcă împerecheată în cușca si a doua zi am rupt sigiliul de la cușca mătcii ,acum e ok
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: Familie bezmetica

Mesajde comi » 14 Noi 2016, 22:50

IMG_2810.JPG

Asta este cel mai bun tratament pt ca s-ar putea sa fie molipsitor .
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori