Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

colectoare polen

Mesajde brianoo_bz » 23 Ian 2017, 13:42

Va salut dragi colegi !!
colectoarele de polen trebuiesc puse la toate familiile din stupina ( unii stupari asa zic ca apare sprapopularea la cei fara) pana acuma nu am folosit si ma bate gandul sa cumpar vro 20 ,sa am polen pentrun famile si familiile de albine
cei care aveti un sfat este binevenit .
brianoo_bz
 
Mesaje: 88
Membru din: 31 Ian 2012, 23:36
Localitate: teleorman

Re: colectoare polen

Mesajde gabimihai » 08 Feb 2017, 19:59

Personal folosesc colectoarele in fiecare an,20 la numar din 45 stupi. Anul acesta deja am inceput confectionarea altor 20 pentru o cantitate mai mare de polen colectat. Nu am vazut aceasta diferenta la stupii fara colectoare. Ba dimpotriva, la cei care am pus colectoarele, cantitatea de polen era mai mare decat la ceilalti, deoarece culegatoarele, vazandu-se deranjate de acele grile,simt restrictionarea si mai toate incep sa care polen, putine mai aduc nectar. Am deschis stupi si fara colectoare si unul care are colector, polenul e in cantitate mai mare la cel unde este colector. Sa nu crezi ca tot polenul ajunge in colector, nu, doar 3/4, restul ajunge tot in rame, deoarece albinele, o sa observi, invata cum sa fenteze trecerea prin grila. Asa de tare strang piciorusele sub abdomen de tie mai mare mila, astfel ca duc pretiosul polen in stup.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: colectoare polen

Mesajde nicu has » 11 Feb 2017, 09:45

Am inteles ca este bine doar 2sau 3 ore dimineata si spre Seara 1/2ore la orele 11-12 ISI incep si trantorii zborul chiar daca colectoarele sunt prevazute cu orificii PT iesirea de trantori o sa die destui in colector
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori