Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

DIAPAUZA - un ”sindrom” ce provoaca mari nemultumiri unor ”

Mesajde alt stupar » 07 Mar 2017, 11:19

Domnilor,
Am citit cu totii, in acest debut de primavara, despre necazurile unor apicultori, indeosebi tineri, cauzate de o problema majora a reginelor.
Concret, in pofida stradaniilor si a consecventei de care au dat dovada colegii respectivi (stimulari cu turte proteice in principal), o parte din reginele din stupii care-i intretin realmente AU REFUZAT sa-si reia ponta conform asteptarilor dansilor - primavara devreme.
Acest fapt a dus la instalarea unei stari reale de nemultumire in randul acestor apicultori, cu atat mai mult cu cat chiar si la ora aceasta cantitatea de puiet nu este conforma cu asteptarile dansilor, respectiv dubla fata de cantitatea de albina din lada !

Ce se poate face pe viitor pentru a lupta contra ”sindromului”?
Se poate mari procentul de proteic administrat timpuriu?
Se cere sacrificarea respectivelor matci si introducerea in familii a altora, pentru a caror supraponta timpurie garanteaza vanzatorul ?
Alte solutii ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: DIAPAUZA - un ”sindrom” ce provoaca mari nemultumiri un

Mesajde mellis » 07 Mar 2017, 12:34

... lucrez la o inventie - incubatorul de albine..
Se iau primavara timpuriu larvele si se pun in incubatorul de albine - acolo - se invata albinele de mici cu cheia la gat..
nu au nevoie de atata dadaceala...doicile sa merga la munca - sa nu se mai ocupe de crescut puiet..
Va anunt cand brevetez inventia ;)
Pe urma scot si ramele din stup si pun un borcan - sa puna mierea acolo..
Stupul secolului - cel destept nu este destept trebuie sa tragi de ata - si sectionezi fagurele -
Albinele secolului - vor stoarce mierea si o impacheteaza ca si marmota alpina..
Pot da turta toata iarna - primavara iau bocanele pline..
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: DIAPAUZA - un ”sindrom” ce provoaca mari nemultumiri un

Mesajde zip2006 » 07 Mar 2017, 17:14

Salutare,problema se pare ca este generalizata ,si la mine pe data de 24 02 2017 la controlul sumar 90% din matci abia incepuse ouatul cu toate ca aveau pastura in rame ,probabil din cauza frigului ce a persistat o perioada mai mare de timp ..dar se pare ca a fost bine pentru ca daca aveau puiet nu mai plecau de pe el si ""adio mama "" stiu ele mai bine ce au de facut .
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: DIAPAUZA - un ”sindrom” ce provoaca mari nemultumiri un

Mesajde cucubau » 07 Mar 2017, 20:35

Tara arde si baba ... se piaptana !
Pai de ce sunteti d-voastra suspiciosi , sunt matci cu certificat de origine si neparat inseminate imstrumental la care ponta incepe obligatoriu la 01 ianuarie cateodata si mai devreme si se termina la 31.decembrie. Nu au nevoie de turta proteica nu au nevoie de incalzire .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: DIAPAUZA - un ”sindrom” ce provoaca mari nemultumiri un

Mesajde Shrek » 07 Mar 2017, 20:55

alt stupar scrie:Domnilor,.......
Concret, in pofida stradaniilor si a consecventei de care au dat dovada colegii respectivi (stimulari cu turte proteice in principal), o parte din reginele din stupii care-i intretin realmente AU REFUZAT sa-si reia ponta conform asteptarilor dansilor - primavara devreme......
Alte solutii ?

Adică cum ( scuzați cacofonia) AU REFUZAT!? Au pichetat stupu', si-au pus banderole tricolore, au pîndit noaptea sa vadă daca oua regina ( noaptea ca hotii), cum si-au dat seama ca refuză sa ouă? !
Io propun urmatoarea solutie : atunci când ouatu'este....supradimensionat adica la salcam, sa ia cate o rama cu oua ( sau cate are nevoie), le baga in congelator, apoi le scoate si le baga in stup cand considera de cuviinta. Regina, cand va vedea ca are concurenta si exista riscul sa fie....concediata sau mai rau sa i se scurteze de gâtul , va începe sa ouă. De frica. Se vezi atunci popor de albine.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: DIAPAUZA - un ”sindrom” ce provoaca mari nemultumiri un

Mesajde luci » 07 Mar 2017, 21:08

Puiet mult nu inseamna totdeauna miere multa.Pana nu creste temperatura noaptea ponta reginei ramane redusa.Foarte importanta e rezerva de mancare (pastura;miere) si cantitatea de albina;5 rame complet acoperite de albina acum=stup de cules la salcam conform literaturii de specialitate.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: DIAPAUZA - un ”sindrom” ce provoaca mari nemultumiri un

Mesajde petru71 » 07 Mar 2017, 22:23

@ Adi Blaguescu:
Buna seara,
e posibil se dezvoltati putin acest subiect pentru cei incepatori (despre mine am mai spus, sunt Tufa Apicola de Venetia) ?
Incerc sa inteleg cele descrise de dvs. dar nu prea reusesc. Nu-mi este clar cat este scris la modul serios si cat este gluma.
In continuare, incerc sa mai invat cate ceva de la dvs. (Va mai amintiti de jurnalul acelei mici stupine ? Pe mine m-a fascinat ideea.).

@Shrek
Buna seara,
incerc sa invat ceva si din postarea dvs.
Ce-am retinut, e ca ar fi bine sa bag o rama cu oua in congelator, sa o scot cand consider de cuviinta, doar ca sa fac o matca sa se cace pe ea de frica, urmarea fireasca fiind o mitraliera de ouat cu oua de matca, din care sa rezulte, dupa firescul ciclu biologic, niscaiva albine. Supersonice.
Deduc din postarea dvs. ca daca bag 3 rame congelate intr-un stup, matca se va oua cu viteza luminii, sau, varianta nihilista, se va arunca de pe un pod inalt in scopul de a-si rupe fragilul gat. Spre buna dezvoltare a familiei de albine...

P.S.

Adi Blaguescu a spus foarte multe, a ajutat mult, a invatat si a tras de maneca multi incepatori (de-a lungul anilor).
La un moment dat s-a sictirit. E dreptul lui si chiar il inteleg. Nu poti sa raspunzi la aceleasi intrebari de 100 de ori, fara sa te saturi.
Si uite-l ca revine, poate cu aceeasi dorinta de-a ajuta nepriceputi ca mine. Sau poate nu.
Shrek-ul e sarcastic. E amuzant. Da' nu l-am vazut aplecat spre incepatori. In schimb, l-am vazut aplecat spre telenovela. Nu de-aia clasica, ca-i prea destept. De-aia contemporana, de te iei de cap ca sa o pricepi. Da' tot batut apa in piua se cheama.
Intr-un limbaj elevat, pe un forum dedicat apiculturii, avem parte de metafore, de figuri de stil, de parabole, da' nu de ajutor in stupina noastra. Capcaunule, daca tot ai timp de batut in taste, cand te vad la "Incepatorii intreaba", cu niscaiva raspunsuri pertinente ?

P.P.S. Am renuntat sa mai caut informatie pe acest forum.
Nu mai am rabdare sa parcurg pagini intregi de balast generat de "hormoni" . Caut pe ala vechi. Oamenii erau mult mai echilibrati, moderarea mult mai prezenta (in sensul bun).
Mai oameni buni, chiar ne cainim si ne tampim de tot ?
Rautatea din fiecare devine o virtute care, in mod obligatoriu, trebuie postata pe net/forum ?
Mai aveam multe de spus, da' ma opresc aici.
Nu uitati un lucru: foarte multi dintre cei care intra pe acest forum sunt incepatori care cauta (cateodata disperati) ajutor (din nestiinta, din lene, etc.) sau sunt priceputi care ar avea ceva de spus (interesat sau nu) dar, de regula, se iau de cap cu altii, la fel de interesati sau nu.
Ne adunam ? Sau ramanem la "Interesul poarta fesul" ?
Pitar
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: DIAPAUZA - un ”sindrom” ce provoaca mari nemultumiri un

Mesajde Shrek » 07 Mar 2017, 22:42

Dom' Petru! Te vad om citit si care ia glumele ca atare! Doar nu vrei sa ma convingi ca ai lua de bune " sfaturile" mele din acest subiect. Daca si albinele refuză sa facă....ce stiu ele mai bine este clar. Sindromul se numeste la bărbați adropauza.
In ceea ce priveste " telenovela " mea, este doar a mea si, daca vrei sa mai dicutam pe aceasta tema, te invit jos, nu neaparat sa ne certam!
PS. Am uitat Se spun ca pentru mai multa siguranta, ramele trebuie cufundate in apa inainte de congelare sa nu pice oulele din cofrag!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: DIAPAUZA - un ”sindrom” ce provoaca mari nemultumiri un

Mesajde petru71 » 07 Mar 2017, 23:04

Shrek scrie:Dom' Petru! Te vad om citit si care ia glumele ca atare! Doar nu vrei sa ma convingi ca ai lua de bune " sfaturile" mele din acest subiect. Daca si albinele refuză sa facă....ce stiu ele mai bine este clar. Sindromul se numeste la bărbați adropauza.
In ceea ce priveste " telenovela " mea, este doar a mea si, daca vrei sa mai dicutam pe aceasta tema, te invit jos, nu neaparat sa ne certam!
PS. Am uitat Se spun ca pentru mai multa siguranta, ramele trebuie cufundate in apa inainte de congelare sa nu pice oulele din cofrag!


Capcaunule, daca tot ai timp de batut in taste, cand te vad la "Incepatorii intreaba", cu niscaiva raspunsuri pertinente ?

Shrek-ule, eu caut sa invat. Sunt sute, poate mii de oameni care cauta raspunsuri aici. Nu stiu daca constientizezi asta. "Sfaturile tale" poate sunt in implementare acum.
Te-ai mira, da' poate se gasesc in tara asta doi-trei-73 care sa-si cufunde ramele in apa inainte de congelare. O sa-si cumpere maine/poimanine si o lupa sa stea cu ea la curul matcii, poate vad mitraliera... :mrgreen:
Asta incercam sa-ti spun.
Mergem inainte.

P.S. Scuza-mi cacofonia.
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: DIAPAUZA - un ”sindrom” ce provoaca mari nemultumiri un

Mesajde Shrek » 07 Mar 2017, 23:29

Daca am reusit sa iti netezesc un rid pe fata ori sa iti ridic coltul gurii in sus, pentru mine este o mare implinire sufletească!
Da'sa stii ca io sfaturi pertinente nu mai am ca le-am gatat! Mai am caceva ....impertinente da' le tau sa crească pretu'!
Pitar vine de la pita sau este Petre in engleză? Sper ca nu ma crezi un ...impertinent?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: DIAPAUZA - un ”sindrom” ce provoaca mari nemultumiri un

Mesajde alt stupar » 07 Mar 2017, 23:51

Pitare,
se intampla sa scriu despre urmatoarele absolut intamplator aici, in topicul asta. Poate o s-o mai repet pe viitor sau... poate nu.

asculta aici:
APICULTURA SE DUCE DRACULUI !
s-o mai repet odata ? SE DUCE DRACULUI !

Cu nesfarsite bla-bla-blauri d”astea... sa ajutam incepatorii, sa-i sustinem cu sfaturi, s.a, s.a... CU ORICE SFAT LE-AI DA, FIE CAT SE POATE DE CORECT, NU FACEM DECAT SA-I INFUNDAM MAI ADANC IN DULCEA MOCIRLA A EL.DORADULUI NUMITA APICULTURA.

Chiar nu vrea nimeni sa vada realitatea ?
Chiar vom continua sa ne mintim intre noi si pe noi insine asa, la nesfarsit ?
Ok, putem s-o facem si asta. E chiar haios. Si lejer.
Dar anii trec. Degeaba !
Ultima oară modificat de alt stupar pe 07 Mar 2017, 23:52, modificat 1 dată în total.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: DIAPAUZA - un ”sindrom” ce provoaca mari nemultumiri un

Mesajde Mircea_63 » 07 Mar 2017, 23:51

Petru71, diapauza ca "sindrom" este sora buna cu iarna: "o nenorocire" care se abate anual peste stupine.
Inca nu s-a gasit solutia ideala. Sa-i adapostim in pivnite? La ce interval e cel mai bine sa-i ducem intr-o incapere incalzita si sa le facem zborul de curatire?
Ce parere aveti de punerea turtelor inca din toamna pentru a evita deranjarea stupului in decembrie?

In ceea ce priveste "stilul" forumului, imagineaza-ti o societate deschisa, liberala, cu libertatea cuvantului si dreptul la opinie, in care poti avea cat vrei cu conditia sa muncesti versus o societate cu stricteturi multe si ajutor social. In care dintre acestea ti-ar placea sa traiesti?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: DIAPAUZA - un ”sindrom” ce provoaca mari nemultumiri un

Mesajde gorjeanul » 08 Mar 2017, 18:59

alt stupar scrie:Pitare,
se intampla sa scriu despre urmatoarele absolut intamplator aici, in topicul asta. Poate o s-o mai repet pe viitor sau... poate nu.

asculta aici:
APICULTURA SE DUCE DRACULUI !
s-o mai repet odata ? SE DUCE DRACULUI !

Cu nesfarsite bla-bla-blauri d”astea... sa ajutam incepatorii, sa-i sustinem cu sfaturi, s.a, s.a... CU ORICE SFAT LE-AI DA, FIE CAT SE POATE DE CORECT, NU FACEM DECAT SA-I INFUNDAM MAI ADANC IN DULCEA MOCIRLA A EL.DORADULUI NUMITA APICULTURA.

Chiar nu vrea nimeni sa vada realitatea ?
Chiar vom continua sa ne mintim intre noi si pe noi insine asa, la nesfarsit ?
Ok, putem s-o facem si asta. E chiar haios. Si lejer.
Dar anii trec. Degeaba !

Eu am spus intr-o postare anterioara ca in ultimii 4 ani sunt pe zero. Munca a fost voluntara. Ne-a intrat in sange microbul si nu ne putem dezbara. Stiti cum zic eu.....poate la anul e mai bun. Sperante,sperante,cu asta ramanem.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: DIAPAUZA - un ”sindrom” ce provoaca mari nemultumiri un

Mesajde lucky5strike » 08 Mar 2017, 19:06

alt stupar scrie:Domnilor,
Ce se poate face pe viitor pentru a lupta contra ”sindromului”?


Eu as trece toata stupina pe MER si instant as avea mai multe rame de puiet... si, bonus: 1.Nu ma mai intrece orisicine, 2.Dau fum... de un tir si jumate... la aia care "erau" = trec la nivelul urmator.
:D
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori


cron