Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde moromete » 13 Apr 2017, 12:02

moromete scrie:
Danielu scrie:Eu zic ca nu e chiar asa, cel putin din punctul de vedere al site-ului. Daca vrei sa faci treaba si sa vinzi mai mult de 100 de borcane / luna, trebuie sa investesti si-n site-ul in grafica, mentenanta, hosting, SEO si cel mai greu promovare.
Un site nu poate fi un inlocuitor bun pentru un produs prost, dar nici invers, un produs bun nu poate inlocui un site prost.


De acord !... si nu e asa de greu cu promovarea..Si nu speriati oamenii ca nu e asa de mult de incestit in site...hostingul si mentenanta vin la pachet si pot fi pana la 3Eu/luna . Website-ul il cumperi odata si bine de la cineva care te poate ajuta fara prea multi bani si incepe de la 100 de Eu. SEO e inclus in site si nu prea mai conteaza! Domeniul la fel il cumperi cu 50 de Eu
si 5 ani nu mai dai nici un ban!

Nu recomand solutii de tipul blog gratuit, pentru ca nu au acelasi statut la cautare pe Google ca si un site cu domeniu cumparat si cu continut original pe el.

Oricum...in timp...cand vezi ca treaba incepe sa mearga ...poti imbunatati si pune un site mai pretentios !

aveti in vedere ca exista o tendinta in randul consumatorilor romani de a cumpara cat mai sanatos si de la producatorii nostri...totul e sa le faci cum trebuie !
moromete
 
Mesaje: 15
Membru din: 07 Mar 2012, 18:24

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Hunbee » 13 Apr 2017, 12:57

Moromete. (E chiar numele dvs?)
Vreau si eu sa comand un kg de poli, sunt dint timisoara, str gh lazar nr 3.
Cat ma costa si cand vine.
Multumesc.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Shrek » 13 Apr 2017, 13:54

Moromete ie! Da' nu Ilie, adica ăl bătrân! Ie Niculae, ala mic si mai firav, mai visator da' care i-o placut cartea, nu munca!
PS. Daca n-ai miere de ceai, iti aduc io cand vin la Cimisoara! Da' să scii ca io n-am de ...albastrele!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde thomas » 13 Apr 2017, 20:02

In Romania nu merge inca sistemul online. Putina lume are cultura necesara sa cumpere online produse bio, si mai putina lume este pregatita sa ia online pana nu vede ce ia in realitate. Deocamdata la noi se cumpara online la greu electrocasnice si electronice. Romanii nu sunt inca pregatiti pentru trecerea aceasta. Cred ca este o investitie gresita. Mai degraba vad oportuna creerea unei burse online a mierii corelata la o bursa externa pentru engross. Sau o bursa nationala a mierii unde se pot face tranzactii si pentru cumparatori straini. Ideal ar fi sa se faca acest sistem printr-un sistem integrat al Ministerului Economiei si/sau al Agriculturii. Nu puteti vinde online afara endetail.
Pe de alta parte cred ca apicultura industriala este si va fi lovitura de gratie a apiculturii in general. O astfel de apicultura brutalizeaza albinele, creeaza boli fara precedent gen ccd, produce o miere slab calitativa dar cantitativa. Intradevar, la cantitati mari pretul de productie este pe plus si afacerea pe profit. Dar sunt necesare cantitati imense si industrializare la greu. Tineti cont ca in acest domeniu, industrializarea cam omoara albia, la fel cum industrializarea a atrofiat toate animalele crescute in acest gen.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Danielu » 14 Apr 2017, 11:45

Eu am incredere in fermierii romani si-n legile proaste a.i. sa nu se poata face o industrializare pt. albinarit in Romania :))
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Dragos2006 » 14 Apr 2017, 16:40

Vanzarea on-line este viitorul . Deja am vazut o platforma numita mall agricol care intermediaza contactul direct intre fermier si consumator. Prin intermediul magazimului on-line clientul vine mai aproape de stupina . Eu anul acesta mi-am propus sa investesc o suma consistenta in acest proiect.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde MIHAI BALS » 14 Apr 2017, 23:05

Shrek scrie:Io cre' ca apicultura poate fi rentabila numai in conditii industriale gen celei practicate peste ocean ,văzută in videoclipuri si povestită pe forum. Cu o singura conditie: pretul de productie a mierii si profitul apicultorului ( in fapt un salariu decent), însumate sa fie tot timpul sub pretul oferit de " procesatori ". Altfel, nu poate fi decat o sursa de completare a veniturilor, iluzorie zic io, pentru ca nu se iau in calcul toate cheltuielile gen munca apicultorului si amortizarea materialelor folosite , ori posibilitatea unor ierni ca aceasta care iti poate reduce semnificativ " septelul". Povesti de genul vânzării "la borcan " din usa in usa ori online sunt simple povesti. Volumul de vanzari nu poate acoperi un salariu decent! Ori cel putin nu am aflat eu pana acum.

HA!
incepeti sa va reveniti!
cand va spuneam...acum ceva ani,diferenta intre apicultura si...realizare,toata LUMEA radea!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde alt stupar » 15 Apr 2017, 13:10

Moromete !

Zic io ca daca erai in postura de a scrie ”uite... eu asa am facut, am vandut asa si asa, am facut site si am distribuit prin 7 taximetristi, am vandut astfel atatea tone, etc... ” erai credibil.
Asa... cu texte gen ”putem invinge sistemul (sic!) daca vom face asa si asa, putem castiga atatia bani daca incercam asta si asta... vise dețarte bazate pe speranțe de 2 lei !
E plina Romania de ”apicultori cu vise mărețe” dar purtători eterni de șalopete cu buzunare prin care șuieră vântul an după an...

Dar nu-i nimic. Continuati sa sperati.
Nu stiu daca ce a scris Karl Marx - religia, opiumul popoarelor - este sau nu adevarat insa sunt absolut convins ca eterna speranta, bazata pe filmuletele de pe YouTube, e hașișul apicultorilor.

Continuati sa sperati. E gratis si tine de foame/frig/sete !

Dar la familie v-ati gandit ? Tot acelasi meniu ii puneti pe masă, felul I - iluzii, felul II - sperante, felul III - răbdări prajite ???
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde cristi_vidican » 15 Apr 2017, 13:24

Nu vă luați voi după alt_stupar ...
Ia priviți voi aici la un exemplu. Nu știi niciodată când poți fi tu un Abrajam Lincoln (al apiculturii românești). :lol:

S-a nascut pe 12 februarie 1809, intr-o ferma modesta din Kentucky.
Cand avea 7 ani, familia sa si-a pierdut toate proprietatile.
I-a murit mama, cand el avea 9 ani.
A fost nevoit sa munceasca de mic la fermele vecinilor, pentru a-si intretine familia, de aceea nu a putut merge la scoala.
Educatia formala pe care a primit-o a fost una sporadica, de 1 an de zile, in total.
Si-a pierdut sora mai mare (care a avut grija de el de cand le-au murit mama si pana ce tatal lor s-a recasatorit), cand el avea 19 ani.
La 23 de ani, a esuat in afaceri – desi economia inflorea in regiune, magazinul pe care l-a cumparat pe credit a dat faliment.
A avut o dorinta fierbinte de a aduce o contributie pozitiva in natiunea sa. Dar, tot la 23 de ani, a pierdut cursa pentru un post in Legislatura statului Illinois.
A inceput sa studieze – de unul singur – Dreptul, citind carti de Drept (nu se putea inscrie la Facultatea de Drept, deoarece nu avea educatie formala).
A candidat din nou la 25 de ani si a obtinut un mandat de 4 ani in Legislatura Generala Illinois, ca membru al Partidului Whig; aici si-a castigat o reputatie de politician capabil si cinstit.
La 26 de ani, si-a pierdut prima iubita, Anne Rutledge.
A fost admis in avocatura la 27 de ani si a devenit un avocat de succes, fiind celebru pentru istetimea sa.
La 33 de ani s-a casatorit cu Mary Todd, fiica unei familii instarite, detinatoare de sclavi. Si-a pierdut 3 fii (din cei 4 pe care i-a avut), care au murit de tineri, la varstele de 4, 12, respectiv 18 ani, motiv pentru care Abraham Lincoln si sotia sa au suferit de depresie.
La 37 de ani a obtinut un mandat de 2 ani in Congresul SUA (in Camera Reprezentantilor). In timpul acestui mandat din Congres, a avut primul esec important din cariera sa de politician: si-a pierdut mare parte din sprijinul politic, deoarece a pledat impotriva Razboiului Mexico-American si a criticat dur dorinta de glorie militara a Presedintelui SUA de atunci (James K. Polk).
La 39 de ani, a pierdut un post de comisar in Agentia Federala a Terenurilor din domeniul public.
Dupa ce si-a terminat mandatul de 2 ani din Congresul SUA, s-a retras din politica pentru a se dedica, in urmatorii 12 ani, meseriei de avocat; a devenit un avocat faimos.
A revenit in politica la 45 de ani, in cadrul Partidului Republican, pentru a lupta impotriva extinderii sclaviei (in alte state din SUA) si impotriva divizarii natiunii.
La 46 de ani, a pierdut un loc in Senatul SUA.
In anul urmator – la 47 de ani – a pierdut cursa pentru postul de Vice-Presedinte.
2 ani mai tarziu – la 49 de ani – a pierdut din nou in cursa pentru un post in Senat. Abraham Lincoln a atras totusi, prin discursurile sale, atentia intregii natiuni, si a fost ulterior propus pentru functia de Presedinte al SUA. Era apreciat atat pentru convingerile sale politice, cat si datorita corectitudinii si integritatii sale.
La 51 de ani (in 1860), a fost ales al 16-lea Presedinte al SUA; a fost primul presedinte din Partidul Republican. In sfarsit, anii lungi de perseverenta si munca asidua i-au fost rasplatiti.

Și dacă tot ați citit până aici, diferența dintre unii care speră și alții care speră și reușesc e dată de perseverență și muncă bună.
Problema e că unii doar speră.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde alt stupar » 15 Apr 2017, 13:51

Dap.
Faceti precum Abraham.
Lasati-va barbișon si asteptati pana incepe sa va incarunțească.
Cea mai exactă prognoză a... infloririi succesului !

Cu putin noroc, poate va face Hollywood-ul niste filme motivaționale despre voi, pentru următoarea generatie de apicultori. Post-morten, of course !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde filip » 15 Apr 2017, 15:48

E mult mai simplu sa spunem ca fara Ajutor de Minimis si Fonduri UE,apicultura nu e rentabila.Asta tine loc de a cauta solutii si a cauta noi clienti.
Eu am vandut toata productia de anul trecut cu borcanul si acum fac liste de asteptare pentru noua productie.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde kiloz » 15 Apr 2017, 19:58

Probabil pentru 2018-2019!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Mishu05 » 16 Apr 2017, 01:02

Moromete, visezi cai verzi pe pereti. Am un site ( fara SEO) de cativa ani buni. Nu a venit nici macar 1 comanda de acolo, nici macara UNA.
Am pe masina autocolante cu site-ul, telefon, denumire. De aproape 2 ani. UN SINGUR TELEFON nu am avut, UNUL SINGUR in tot timpul asta.
Vand o foarte mare parte din productie la borcan. Pana nu vorbesti cu clientul sa vada ca poata avea incredere, nu faci nimic. Poti sa faci razboiul stelelor pe un site sa le cada falcile tuturor care il vad. Pana nu vorbeste apicultorul cu el, nu are incredere.

Dar eu cred ca tu esti pe aici pentru a pescui niste apicultori creduli sa le faci si lor site cu zeci/sute de comenzi pe luna, asa-i?
Alimentele se vand greu in online. Sau deloc. Nu mai vorbi prostii.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Jean Valjean » 16 Apr 2017, 16:19

[quote="cristi_vidican"]Nu vă luați voi după alt_stupar ...
Ia priviți voi aici la un exemplu. Nu știi niciodată când poți fi tu un Abrajam Lincoln (al apiculturii românești). :lol:

Eu cred ca, privind retorspectiv, ar fi fost bine sa nu fie chiar asa de perseverent.
Povestea ta este foarte motivanta, doar ca ai uitat un mic si neinsemnat amanunt: cand, in sfarsit, a ajuns presedinte, s-au gandit unii sa-l impuste.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde cristi_vidican » 16 Apr 2017, 16:24

Jean Valjean scrie:
cristi_vidican scrie:Nu vă luați voi după alt_stupar ...
Ia priviți voi aici la un exemplu. Nu știi niciodată când poți fi tu un Abrajam Lincoln (al apiculturii românești). :lol:

Eu cred ca, privind retorspectiv, ar fi fost bine sa nu fie chiar asa de perseverent.
Povestea ta este foarte motivanta, doar ca ai uitat un mic si neinsemnat amanunt: cand, in sfarsit, a ajuns presedinte, s-au gandit unii sa-l impuste.

Postarea mea era una ironică.
Mai ales pusă alături de postarea lui Adi, căruia îi împărtășesc ideile și în această privință.
Acum, în prezentarea modelului lui Lincoln, e și aici un adevăr.
Perseverența ajută.

Concluzia era: perseverență, dar și muncă.
În domeniul apicol văd mulți care doar perseverează în a visa. când îi întrebi când au mai dat pe la stupi .... pauză, lipsă, gaură
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde ciptheman » 16 Apr 2017, 19:30

anul asta e mai mult gaura :shock: !
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori