Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde stefanmadalin » 16 Apr 2017, 19:49

Ce nu va plac gaurile? Ma nebunilor, s-a dus postul, e liber la gauri.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde gabimihai » 21 Apr 2017, 17:45

Eu cred in ce spune Mishu05, are dreptate, personal am vandut si vand miere clientilor vechi si fideli care stiu ce fel de miere am. Acestia au adus alti clienti, dar pana nu au vorbit cu mine si nu au gustat din mierea celui care m-a recomandat, nu au cumparat. Perioadele de vanzare sunt variate, iarna si primavara vand mai mult decat vara sau toamna. Vanzarea e mai mare si atunci cand se termina un cules, pentru ca acei clienti sau colegii ma intreaba cand scot mierea X. Pe langa miere vand si polen,tinctura,pastura, propolis brut, apilarnil (in cantitati mai mici). Apoi promovarea e baza, felul cum arata un borcan de miere, eticheta,etc. Vreau sa va spun ca am avut si am clienti care doreau numai borcane tip ursulet. Le-am explicat ca mereu am acest tip de borcan si au inteles. Asa ca, una peste alta se poate face bani din apicultura, dar cu investitii si seriozitate, dar nu te imbogatesti sau nu iti cumperi masina... Acoperi cheltuielile si mai ramane ceva.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Bezna Zorilor » 31 Iul 2017, 14:50

Se vinde orice, daca stii cum sa vinzi. Chiar si in online. Adevarat ca apicultori sunt multi, din fericire pentru albina, dar din pacate pentru portofelul vostru. Caci asa, isi promova unul pe net ratza fripta la el in curte, si era o buluceala de zici ca se dadea pe gratis...caci presupun ca ratza fripta si data in poarta nu vinde toata lumea pe net, nu ca n'are omul ratze, ci ca n'are o idee.

Imaginile...fac cat miile de cuvinte. Insa capul trebuie sa va mearga. Sau va luati fotograf, unul cu simt. Imaginea, trebuie sa mearga omului drept la suflet. Si nu pe saituri, ca pe alea nu stau oamenii decat sa isi clateasca ochii, si din pacate sunt prea multe saituri in care producatorii ofera multa gargara, multa literatura, pentru un parlit de borcan de gem. Se urmareste eludarea adevarului, producatorul scrie pretul si o palma de text despre bio si sanatate si nu pune si cantitatea, ca sa vada omul informatii clare, nu sa se enerveze completand un formular de comanda si asteptand raspuns. Sau pune niste poze cu perspectiva modificata pentru a realiza iluzii optice, de exemplu un borcan mic si umflat care in poze pare imens, etc.

Toata lumea vrea sa aiba pe feisbuc cat mai putini prieteni ca sa nu vada pe newsfeed postari aberante. Asa nu. Prieteni multi, unfollow la toti si postari la greu cu stupina voastra ca si cum ar fi parte din sufletul vostru si pentru asta traiti. Nu postari cu Dracnea, cu Arsenie Boca si cu BOR, sau cu alte frustrari care ne frustreaza pe totz.

Nu va mai plangetz. Hai, spor la bani si minte multa! Pupix la totz!

Eu de exemplu m'am hotarat sa iau miere de la cineva de pe forum care scrie frumos, si am gasit vreo cativa. Da' eu is numa' una. Urmaritzi, asadar, clientul pe platformele de socializare si rupeti'i coada, nu'l lasatz.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Hunbee » 31 Iul 2017, 15:53

Deci dragi colegi, am primit pupici, am primit idei. Gata acum frumos facut poze si postat pe feisbuc.
Viitorul arata bine. Un pic in " bezna" din cauza saturatiei pietei, dar hei! Suntem optimisti...ca "zorile".
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Bezna Zorilor » 31 Iul 2017, 18:54

Am ras, mai mult de ce am scris eu decat de ce ai scris tu, dar nu conteaza. :))

Acuma tot omu' sta conectat pe feisbuc chiar si de pe wc-ul din fundul curtii. Voua asta va scapa, probabil. Ce saituri, ce promovari. Feisbuc, tati. Urmariti clientu' pe feisbuc.

La cat scriu unii pe forumul asta, n'au cum sa zica faptu' ca n'au timp de postari pe feisbuc.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde yuonyuon » 31 Iul 2017, 19:21

deci pana la urma ce trebuie sa facem mai exact?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Bezna Zorilor » 31 Iul 2017, 22:24

Cont pe feisbuc, te faci prieten cu toti si toate, le dai la toti unfollow ca sa nu vezi pe newsfeed postarile lor, si torni la greu poze cu stupina ta si cu mierea care curge din borcane. Artistice sa fie, sa sparga retina, sa debordeze de abundenta si optimism. :)) Nici photoshop nu iti trebuie sa le mai colorezi putin. Exista pe net photoshop online sau altul care baga filtre misto, polarr v2 se numeste, e gratis. Faci si niste colaje in paint care sa arate bogatie, chiar daca esti sarac...pajisti, stupi, chestii din astea, chiar daca asta presupune umpic de eludare de adevar. :)) Bafta!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde yuonyuon » 31 Iul 2017, 22:58

Bezna Zorilor scrie:Cont pe feisbuc, te faci prieten cu toti si toate, le dai la toti unfollow ca sa nu vezi pe newsfeed postarile lor, si torni la greu poze cu stupina ta si cu mierea care curge din borcane. Artistice sa fie, sa sparga retina, sa debordeze de abundenta si optimism. :)) Nici photoshop nu iti trebuie sa le mai colorezi putin. Exista pe net photoshop online sau altul care baga filtre misto, polarr v2 se numeste, e gratis. Faci si niste colaje in paint care sa arate bogatie, chiar daca esti sarac...pajisti, stupi, chestii din astea, chiar daca asta presupune umpic de eludare de adevar. :)) Bafta!
Nustiu daca ai observat si la tv se fac reclame numa pentru respectiva audienta (medicamente ,pastile, droguri,condimente si bors magic:))). aia care ar trebuii sa vindem noi mierea dar e i dau banii la farmacii. eu dau o mare parte din miere la persoane invarsta.

Pa facebook stau tot apicultori pe grupri si sa mint uni pe altii , adica vand unii echipamente , nu merge chiar asa. dovada e cat ai dat tu pa facebook?
Se vinde da nuprea?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Bezna Zorilor » 01 Aug 2017, 12:35

Nu am inteles prea mult din mesajul tau, nu stiu daca din cauza semnelor de punctuatie sau simpla randuire a cuvintelor, dar am inteles esentialul. Ai auzit de expresia "laba in cerc"? Nu se vinde mierea in grupurile cu apicultori, ca acolo fac toti acelasi lucru. Toata manevra o faci de pe profilul tau, postezi pe el, ca sa nu poti fi acuzat ca scuipi in ciorba altuia. Grija mare intot acest timp - sa te faci constant prieten cu multa lume, oameni din toate categoriile sociale :)) (astia vin pe recomandare de obicei, prieteni ai prietenilor, ti'i recomanda oricum feisbucul, ca sa te ajute). Bine ar fi la numele de utilizator sa ai trecut si ceva cu/despre miere, ca sa stie omul cu cine se face prieten si ce o sa ii apara pe newsfeed de la tine. Ca sa nu existe discutii, neplaceri si desprieteniri. Bafta!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde tiih » 01 Aug 2017, 13:32

Bezna Zorilor scrie:Se vinde orice, daca stii cum sa vinzi. Chiar si in online. Adevarat ca apicultori sunt multi, din fericire pentru albina, dar din pacate pentru portofelul vostru. Caci asa, isi promova unul pe net ratza fripta la el in curte, si era o buluceala de zici ca se dadea pe gratis...caci presupun ca ratza fripta si data in poarta nu vinde toata lumea pe net, nu ca n'are omul ratze, ci ca n'are o idee.

Imaginile...fac cat miile de cuvinte. Insa capul trebuie sa va mearga.


Capul trebuie sa le mearga la toti..inclusiv la matematica si una din disciplinele sale...statistica matematica...

Sa lucram cu date:
1.media multianuala a productiei de miere din tara
2.consumul de miere pe cap de locuitor
3.consumul intern de miere
4.importurile de miere....etc..etc
Atunci veti vedea ca doar cel mult 1/3(33%) din mierea produsa in tara se poate vinde la un pret bun in tara...si maxim 1/6 (16%) dintre apicultori pot sa-si vanda mierea la un pret bun...
Restul e vrajeala...santem la mana procesatorilor....a subventiilor....sau trebuie sa avem o alta slujba sau sa producem si altceva de la familia de albine...ca sa supravietuim...
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde yuonyuon » 01 Aug 2017, 14:00

Bezna Zorilor scrie:Nu am inteles prea mult din mesajul tau, nu stiu daca din cauza semnelor de punctuatie sau simpla randuire a cuvintelor, dar am inteles esentialul. Ai auzit de expresia "laba in cerc"? Nu se vinde mierea in grupurile cu apicultori, ca acolo fac toti acelasi lucru. Toata manevra o faci de pe profilul tau, postezi pe el, ca sa nu poti fi acuzat ca scuipi in ciorba altuia. Grija mare intot acest timp - sa te faci constant prieten cu multa lume, oameni din toate categoriile sociale :)) (astia vin pe recomandare de obicei, prieteni ai prietenilor, ti'i recomanda oricum feisbucul, ca sa te ajute). Bine ar fi la numele de utilizator sa ai trecut si ceva cu/despre miere, ca sa stie omul cu cine se face prieten si ce o sa ii apara pe newsfeed de la tine. Ca sa nu existe discutii, neplaceri si desprieteniri. Bafta!
Partea cu facebooku am inteleso total , gata cu facebucu. Esentialul era "LUMEA NU MANACA MIERE IN ROMANIA" .

Cea ce ne povestesti suna frumos si foarte realizabil ,e greu cand nu iei toti factori in calcul ,

(offtopic) merg vanzarile la blackberry??
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Bezna Zorilor » 01 Aug 2017, 14:27

In afara de statistici matematice si rationamente, dupa cum zicea prietenul Lu'pul albinelor, omul e o fiinta spirituala. Nu faceti abstractie de ochi si de simtire! :))

Nu sunt mare consumatoare de miere, si nici de zahar in general, dar sunt una dintre persoanele care cumpara in functie de cum ii face cu ochiul...si cu textul. Presupun ca nu sunt singura. Voi omiteti cateva lucruri importante, impiedicandu'va de rationalizari. Care, ce'i drept, sunt adevarate, insa nu trebuie folosite ca motiv pentru a nu vedea si partea celalta. (mai sus mentionata).

Nu am anul asta vin pentru vanzari in masa, ma invart, momentan, in cercuri restranse si cunostinte. Mai au oamenii mure, insa in tara asta (si nu doar) putini stiu sa faca vin din altceva in afara de struguri. Tuica, da, vin nu prea. Unii nici n'au auzit. :))

Sanatate, spor si spiritualitate cat mai multa!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Dragos2006 » 01 Aug 2017, 15:31

Traim in epoca in care deja mierea este transportata liofilizata iar vinul sub forma de concentrat . Cine nu se adapteaza la noile vremuri va disparea de la sine si nimeni nu ii va simti lipsa. Deja sunt apicultori care tranzactioneaza miere in moneda virtuala pe platforme unde intra oameni care stiu ce este un produs apicol si platesc pe cale de consecinta . Cine mai crede ca sta ca mierea in curte si ii va batea cineva la poarta sa i-o cumpere este pierdut.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Bezna Zorilor » 01 Aug 2017, 16:21

Ce vorbesti acolo, mai? Cunosc apicultori bogati precum cunosc si producatori de vin bogati. In cea mai mare parte a timpului, eu traiesc in capitala. Bucurestenii, si presupun ca nu doar ei, sunt disperati sa cumpere produse bio, eco...sau cat se poate direct de la tarani, tocmai din cauza motivelor pe care le'ai enuntat, dar pacat ca nu gandesti in sistemul cauza-efect. Cat despre vinul acela super mistificat de care spui, am facut greseala sa beau de cateva ori pe la niste terase, tot aici la capitala, si sa nu mai dorm doua nopti la rand dupa un parlit de pahar. Ca pun astia droguri si pastile. :)) De aceea subscriu la ce am scris mai sus.

Pentru amicul de mai sus din Braila, nu vreau sa inteleaga ca il sfatuiesc sa isi faca schimbare de sex, insa toti ar trebui sa stie ca femeile au cel mai mult succes in vanzarile din domeniile patronate de barbati. Sunt oameni care nu sunt mari consumatori de miere (aici putem sa vorbim despre orice alt produs), dar cumpara de la o persoana anume pentru ca ii place de persoana aia. Pe sistemul asta, m'am imprietenit cu o femeie de la mine din piata din cartier. Nu neaparat pentru ca este femeie, ci pentru ca e o persoana foarte placuta, vinde tot ce are in gradina (sta intr'o comuna care se numeste Adunatii Copaceni si face naveta in Bucuresti), iar eu de cate ori trec prin piata ma opresc la ea, iar in datile in care nu am nevoie de nimic si se intampla doar sa trec pe langa ea, tot iau cate ceva. Pentru ca imi place de ea ca persoana.

Continuati sa va plangeti si sa nu urmariti natura umana, si o sa aveti foarte mult succes la vanzari... :(
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde yuonyuon » 01 Aug 2017, 17:06

Bezna Zorilor scrie:Ce vorbesti acolo, mai? Cunosc apicultori bogati precum cunosc si producatori de vin bogati. In cea mai mare parte a timpului, eu traiesc in capitala. Bucurestenii, si presupun ca nu doar ei, sunt disperati sa cumpere produse bio, eco...sau cat se poate direct de la tarani, tocmai din cauza motivelor pe care le'ai enuntat, dar pacat ca nu gandesti in sistemul cauza-efect. Cat despre vinul acela super mistificat de care spui, am facut greseala sa beau de cateva ori pe la niste terase, tot aici la capitala, si sa nu mai dorm doua nopti la rand dupa un parlit de pahar. Ca pun astia droguri si pastile. :)) De aceea subscriu la ce am scris mai sus.

Pentru amicul de mai sus din Braila, nu vreau sa inteleaga ca il sfatuiesc sa isi faca schimbare de sex, insa toti ar trebui sa stie ca femeile au cel mai mult succes in vanzarile din domeniile patronate de barbati. Sunt oameni care nu sunt mari consumatori de miere (aici putem sa vorbim despre orice alt produs), dar cumpara de la o persoana anume pentru ca ii place de persoana aia. Pe sistemul asta, m'am imprietenit cu o femeie de la mine din piata din cartier. Nu neaparat pentru ca este femeie, ci pentru ca e o persoana foarte placuta, vinde tot ce are in gradina (sta intr'o comuna care se numeste Adunatii Copaceni si face naveta in Bucuresti), iar eu de cate ori trec prin piata ma opresc la ea, iar in datile in care nu am nevoie de nimic si se intampla doar sa trec pe langa ea, tot iau cate ceva. Pentru ca imi place de ea ca persoana.

Continuati sa va plangeti si sa nu urmariti natura umana, si o sa aveti foarte mult succes la vanzari... :(
pai iti trimit o tona de miere la bucuresti ca la braila sa stie ca se bate cu vasluiul si tulcea. eu in braila mea asa cum este, dau cam 1 tona(borcane) pana in iarna . am dat si la bucuresti pan spitale si in germania chiar si in Maroc a ajuns mierea de braila. merge da problema e ca imi place mai mult sa lucrez la stupi decat sa caut clienti toata ziua . plus ca mai am si alte activitati .
Dar de bogatie hai sa o lasam mai usurel ce inseamna bogatie 10 mi de euro?? ce zici acolo te imbeti cu apa rece , trebuie sa lovesti mai sus. Eu stiu ca e frumos sa visezi dat tre sa te mai trezesti din cand in cand. e adevarat ca la bucuresti e alta treaba .gandestete pe termen de 5 ani ce poti sa realizezi din vanzari(miere vin etc) si trage linie vezi daca merita , is 5 ani pana la urma , merit asau nu? daca ai sti cu cate persoane "visatoare" vb in fiecare zi si nu iau in consideratie partea cu " rupt oasele" si la primu hop cedeaza, banuiesc ca la tine e primul an unde incepe sa miste treaba sau doar vrei sa te auto incurajezi.

in apicultura trebuie sa faci de la 5 tone in sus si sa ai unde sa o dai angro . noi nu ne vaitam aici doar analizam situatia .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Bezna Zorilor » 01 Aug 2017, 19:10

Am inteles ce spui tu acolo, insa in apicultura e mai greu sa platesti muncitori ca sa faca treaba pentru tine...oamenilor le e frica de albine, si nu doar asta cat...ce sa faca...sa mai invete o meserie? Care, vorba aia...nu e pentru toti. Eu sar peste muncile campului, vezi tu... Eu si sora'mea platim muncitori :)), sclavi pe plantatie cum se zice. Ce fac eu e doar "mistificarea" vinului. :))
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori