Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentabila

Mesajde moromete » 12 Apr 2017, 10:35

Va salut,

Stimati apicultori, dupa ce am intrebat pe acest forum sau pe cel vechi...daca apicultura este rentabila...sa stiu si eu daca ma reapuc de ea sau o las pe mai la pensie ca un Hobby...iata acum revin cu o informare.

Dupa ce toata lumea a constatata ca procesatorii dau bani putin pe miere...in schimb romanii in loc sa cumpere mierea romaneasca o cumpara pe cea straina din supermarketuri... eu am intalnit un caz de o stupina care a reusit sa invinga "sistemul" !

Si-a facut site pe web de prezentare, cu produsele.
Oamenii suna si comanda sau scriu pe site !
Ei vin cu borcanele si cu adresele la marginea orasului si le predau unui taximetrist !
Taximetristul livreaza si incaseaza si a doua zi se intalnesc din nou dimineata pentru livrari si decontari !

Am citit ca acest fenomen de a livra catre cetateni direct de la fermieri se petrece de mai mult timp in america ...in cartea lui David Korten - Corporatiile conduc lumea !

Acum un site web simplu poate fi si 100 de Eu - suficient cat sa-ti prezinti mierea si sa te gaseasca clientii ! Pentru catalog de produse mai sofisticat si pe mai multe limbi costa evident ! Dar sa zicem ca pentru inceput nu e mare lucru un site de 100- 200 de Eu !

Cele bune,
Mugur Stefan
moromete
 
Mesaje: 15
Membru din: 07 Mar 2012, 18:24

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde cucubau » 12 Apr 2017, 10:56

Nu as zice ca este imposibil, problemea trebuie analizata si gasite cele mai bune solutii. Nu prezentarea constituie problema ci transportul de la producator spre beneficiar.
Pentru prezentare se pot gasii solutii cu costurii foarte foarte micii, poate chiar zero .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde moromete » 12 Apr 2017, 17:21

Eu cred ca intai trebuie sa ajungi la client...cu prezentarea ... ca sa te aleaga pe tine. Mai apoi trebuie sa-i si convingi ca ce ai tu e mai bun decat ce gasesc prin supermarketuri. Vorbesc ded clienti cu bani care te gasesc pe mobil in pauza de la servici sau chiar cand stau la stop....Altfel...o iau din supermarket...si la tine ajung doar intermediarii...si nici nu mai trebuie atunci sa-ti faci probleme cu transportul 8-) !
moromete
 
Mesaje: 15
Membru din: 07 Mar 2012, 18:24

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde teinegru64 » 12 Apr 2017, 17:39

Ai inviat?Prin' @012 visai la fel. Cuncurenta bato'firma. :D
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Hunbee » 12 Apr 2017, 17:53

In saracia, lipsa de productivitate,consum intern slab, legislatie deficitara etc, ne tot caca mintea tot felul de variante, de la statul pe marginea drumului ca traseistele, vanzare la colegi, vecini, pana la datul la taximetrist si online, batutul din usa in usa sau la vanzarea direct "afara".
Toate astea demonstreaz ca daca produci putin si primesti bani de rahat, viat e grea si te chinui sa vizi cu chinuiala en detail.

.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde balasbebe » 12 Apr 2017, 18:27

Apicultura nu se mai poate practica daca iesi la pensie. Eu am 60 de ani si ma gandesc cat se poate de serios sa ma las de apicultura.
Se intampla ceva ciudat, este ca si la loto sau la pescuit. Bagi bani si nu ai nici macar un borcan de miere in casa.
Nu se mai coseste, nu mai sunt vaci, doar oi, peste tot se cultiva sau se erbicideaza, s-a schimbat clima, apare seceta.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde moromete » 12 Apr 2017, 18:28

teinegru64 scrie:Ai inviat?Prin' @012 visai la fel. Cuncurenta bato'firma. :D


@teinegru nu cred ca am avut ocazia sa ne cunoastem ! nici macar in spatiul virtual !
moromete
 
Mesaje: 15
Membru din: 07 Mar 2012, 18:24

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde moromete » 12 Apr 2017, 18:31

In saracia, lipsa de productivitate,consum intern slab, legislatie deficitara etc, ne tot caca mintea tot felul de variante, de la statul pe marginea drumului ca traseistele, vanzare la colegi, vecini, pana la datul la taximetrist si online, batutul din usa in usa sau la vanzarea direct "afara".
Toate astea demonstreaz ca daca produci putin si primesti bani de rahat, viat e grea si te chinui sa vizi cu chinuiala en detail.

.


@Hunbee, te invit daca mintea ta "cacă" s-o faci prin alte subiecte ! Multumesc anticipat !
moromete
 
Mesaje: 15
Membru din: 07 Mar 2012, 18:24

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde teinegru64 » 12 Apr 2017, 18:44

Hunbee scrie:Toate astea demonstreaz ca daca produci putin si primesti bani de rahat, viat e grea si te chinui sa vizi cu chinuiala en detail.

.

Serios ...cine mai are.....miere 2015 de salcam sa planga.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde thomas » 12 Apr 2017, 21:30

Apicultura poate fi rentabila in Romania doar in 2 cazuri:

1. Gasesti o modalitate sa vinzi in strainatate cu minim 5E/kg.

2. Te asociezi cu mai multi apicultori onesti si formezi o cooperativa care sa poata negocia pretul cu un lant sau mai multe de supermarketuri.

In ambele cazuri cerintele sunt 2: onestitate si calitate.

UE si Ro vrea invers: onestitate, calitate la pret de cacao. Ceea ce mi se pare o bataie de joc si manipulare in folosul granzilor. Adica putin din teoria conspiratiei, care poate fi adevarata.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Shrek » 12 Apr 2017, 22:14

Io cre' ca apicultura poate fi rentabila numai in conditii industriale gen celei practicate peste ocean ,văzută in videoclipuri si povestită pe forum. Cu o singura conditie: pretul de productie a mierii si profitul apicultorului ( in fapt un salariu decent), însumate sa fie tot timpul sub pretul oferit de " procesatori ". Altfel, nu poate fi decat o sursa de completare a veniturilor, iluzorie zic io, pentru ca nu se iau in calcul toate cheltuielile gen munca apicultorului si amortizarea materialelor folosite , ori posibilitatea unor ierni ca aceasta care iti poate reduce semnificativ " septelul". Povesti de genul vânzării "la borcan " din usa in usa ori online sunt simple povesti. Volumul de vanzari nu poate acoperi un salariu decent! Ori cel putin nu am aflat eu pana acum.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Closcutz » 12 Apr 2017, 23:49

Dle Shrek cred ca solutiile dlui Thomas sunt mai realiste. Degeaba produci mult si bun dc ti se ofera pret de batjocura, tot nu iesi prea bine. Sau mai corect spus altii din lantul trofic vor prospera pe spinarea noastra.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde bio » 13 Apr 2017, 08:00

moromete scrie:Va salut,

Stimati apicultori, dupa ce am intrebat pe acest forum sau pe cel vechi...daca apicultura este rentabila...sa stiu si eu daca ma reapuc de ea sau o las pe mai la pensie ca un Hobby...iata acum revin cu o informare.

Dupa ce toata lumea a constatata ca procesatorii dau bani putin pe miere...in schimb romanii in loc sa cumpere mierea romaneasca o cumpara pe cea straina din supermarketuri... eu am intalnit un caz de o stupina care a reusit sa invinga "sistemul" !

Si-a facut site pe web de prezentare, cu produsele.
Oamenii suna si comanda sau scriu pe site !
Ei vin cu borcanele si cu adresele la marginea orasului si le predau unui taximetrist !
Taximetristul livreaza si incaseaza si a doua zi se intalnesc din nou dimineata pentru livrari si decontari !

Am citit ca acest fenomen de a livra catre cetateni direct de la fermieri se petrece de mai mult timp in america ...in cartea lui David Korten - Corporatiile conduc lumea !


In Romania cam greu sa mearga acest sistem deoarece la fiecare 4-5 case este cite un apicultor care are produse apicole de vinzare atit pentru vecini cit si pentru rude iar metoda de distributie prin intermediul unui taximetrist este moarta din nastere -- taximetristii sunt cei mai parsivi dupa bani . Se va ajunge ca adaosul taximetristului sa depaseasca pretul de productie a produsului respectiv .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Danielu » 13 Apr 2017, 11:13

Eu zic ca nu e chiar asa, cel putin din punctul de vedere al site-ului. Daca vrei sa faci treaba si sa vinzi mai mult de 100 de borcane / luna, trebuie sa investesti si-n site-ul in grafica, mentenanta, hosting, SEO si cel mai greu promovare.
Un site nu poate fi un inlocuitor bun pentru un produs prost, dar nici invers, un produs bun nu poate inlocui un site prost.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde moromete » 13 Apr 2017, 11:34

Danielu scrie:Eu zic ca nu e chiar asa, cel putin din punctul de vedere al site-ului. Daca vrei sa faci treaba si sa vinzi mai mult de 100 de borcane / luna, trebuie sa investesti si-n site-ul in grafica, mentenanta, hosting, SEO si cel mai greu promovare.
Un site nu poate fi un inlocuitor bun pentru un produs prost, dar nici invers, un produs bun nu poate inlocui un site prost.


De acord !... si nu e asa de greu cu promovarea...aveti in vedere ca exista o tendinta in randul consumatorilor romani de a cumpara cat mai sanatos si de la producatorii nostri...totul e sa le faci cum trebuie !
moromete
 
Mesaje: 15
Membru din: 07 Mar 2012, 18:24

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde moromete » 13 Apr 2017, 11:53

bio scrie:
moromete scrie:Va salut,

Stimati apicultori, dupa ce am intrebat pe acest forum sau pe cel vechi...daca apicultura este rentabila...sa stiu si eu daca ma reapuc de ea sau o las pe mai la pensie ca un Hobby...iata acum revin cu o informare.

Dupa ce toata lumea a constatata ca procesatorii dau bani putin pe miere...in schimb romanii in loc sa cumpere mierea romaneasca o cumpara pe cea straina din supermarketuri... eu am intalnit un caz de o stupina care a reusit sa invinga "sistemul" !

Si-a facut site pe web de prezentare, cu produsele.
Oamenii suna si comanda sau scriu pe site !
Ei vin cu borcanele si cu adresele la marginea orasului si le predau unui taximetrist !
Taximetristul livreaza si incaseaza si a doua zi se intalnesc din nou dimineata pentru livrari si decontari !

Am citit ca acest fenomen de a livra catre cetateni direct de la fermieri se petrece de mai mult timp in america ...in cartea lui David Korten - Corporatiile conduc lumea !


In Romania cam greu sa mearga acest sistem deoarece la fiecare 4-5 case este cite un apicultor care are produse apicole de vinzare atit pentru vecini cit si pentru rude iar metoda de distributie prin intermediul unui taximetrist este moarta din nastere -- taximetristii sunt cei mai parsivi dupa bani . Se va ajunge ca adaosul taximetristului sa depaseasca pretul de productie a produsului respectiv .



Domnule Bio, eu vorbesc de un caz concret...avem acces la comenzile omului ca doar noi i l-am facut ! Si nu sunt putine ! Si ma bucur sincer pentru ei ca reusesc sa faca treaba si sa ofere miere de calitate romanilor ! E drept ca stau relativ aproape de un oras mare dar uite ca se poate ! Si livreaza si prin Posta Româna sau curieri !
Ultima oară modificat de moromete pe 13 Apr 2017, 12:04, modificat 1 dată în total.
moromete
 
Mesaje: 15
Membru din: 07 Mar 2012, 18:24

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori