Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde iosca » 14 Oct 2011, 20:03

Am o cunostinta cu vreo 40 de familii de albine, este pensionar de 61 de ani, fost dresor de elefanti in cadrul unui circ din Australia.
Azi a povestit omul o intamplare care ne-a amuzat foarte tare pe toti colegii participanti la cursurile pe masura 111 care suna cam asa: - vinerea trecuta, la birtul din colt, unde omul iese cu pensionarii seara (si nu numai) la o tuica mica, a fost intrebat de un tanar (brunet) pe care-l cunostea bine, daca nu vrea vreo 5-10 stupi. Stiind de la mine ca mi s-au furat cativa stupi (pe linga mine mai sunt cativa cunoscuti in aceasi situatie) a parut f interesat:
- Pai cu cat ?
- Cu un milion, e bine ?
- E bine, zece batranul, unde-i ai si cand mi-i poti da ?
- Diseara cand se intuneca ne intalnim aici si mergem si-i luam. (aici am cateva semne de-ntrebare pt ca avea nr meu :?: )

Seara lua omul dacia papuc pe care o are, merse la carciuma si dupa ce luara cate 2-3 paharele repede (si circarului ii place), au plecat sa ia stupii. Au mers catre Ciuperceni iar la statia de epurare (stiu ca nu stiti denumirile dar nu conteaza. cei din zona stiu sigur si locul si pe 'nea Crercel)) tanarul ii spune sa faca la dreapta pe langa statie, loc in care batranul avea cei aprox 40 de stupi. Cand a ajuns la stupi, tanarul (brunet) i-a zis aici este, poti sa-ti alegi cati intra pe masina iar peste cateva zile o sa-ti mai dau inca atat.
- Pai astia-s ai mei ma fu....ti... mama si tat si...... A iesit un scandal (sunt prea multe detalii dar va imaginati ) dupa care tanarul a fost fugarit cu masina pana a intrat in padurea de plop din apropiere. Politia a raspuns (din spusele batranului circar) ca n-are rost sa se inregistreze cu un A.N. pt ca este declaratia unuia impotriva altuia si orice efort ar face, ar fi fara izbanda. In plus furtul nu s-a consumat.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde Mircea77 » 14 Oct 2011, 20:59

"Super tare". Pai ala merita sa primeasca o bataie sora cu moartea......sau, ma rog, in viitor sa aiba "grija" de el.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde CLAU » 16 Oct 2011, 16:29

ieri am fost si eu la o stupina,surpriza dupa 4 ani de cand am aceasta vatra ce credeti gasesc .21 de lazi rasturnate stupina este in gradina uni localnic din satul respectiv dar c-am la 150-200 metri de casa lui.sun la vecinul care este politai si ii spun situatia ,el imi spune ca cei din comuna nu lucreaza sambata dar suna el la politaiul din comuna ca sa vina sa constate ok.astept 2ore 3ore ia politaiul de unde nui deci nu a venit asa ca am fost nevoit sa ridic lazile si sa le asez o sa revin cu poze
CLAU
 
Mesaje: 19
Membru din: 16 Oct 2011, 15:13

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde liviu1965 » 16 Oct 2011, 16:50

Iti recomand sa -l contactezi pe colegul Achile.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde CLAU » 16 Oct 2011, 17:34

ai adresa cu respect
CLAU
 
Mesaje: 19
Membru din: 16 Oct 2011, 15:13

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde liviu1965 » 17 Oct 2011, 07:46

CLAU scrie:ai adresa cu respect


memberlist.php?mode=viewprofile&u=274
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 16 vizitatori