Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde iosca » 16 Sep 2011, 16:42

azi dimineata am descoperit ca mi-au fost furati 4 stupi (nu stiu daca din pacate sau din fericire ca n-au luat mai multi). De aprox. 20 de ani familia mea tine stupii la un canton silvic din apropiere si n-a lipsit pana acum nici un fir de ata.
Nu ma gandesc la cei 4 furati cat ma gandesc sa-i mut pe toti de acolo pt ca daca au putut lua 4, sigur ii pot lua si pe toti.
Am sunat la cativa cunoscuti de la posturile de politie din satele apropiate dar si la diversi prieteni care mi-au zis ca sunt foarte multi stupi furati in ultima luna din zona noastra dar deocamdata nu au nici o pista. Pur si simplu dispar fara urma. Din ce am mai auzit s-a gasit totusi acum vreo cateva zile o camioneta plina cu stupi pe traseul Craiova -Calafat, furati din alte zone.
Acum stau si ma gandesc: daca veneam azi noapte sa aduc sau sa iau vreun stup de acolo, asa cum se-ntampla des si ii gaseam acolo ? :x
Aveam toate sansele sa se termine rau, indiferent ca lovesti tu sau te lovesc ei pe tine(pt ca varianta discutiei amicale cam iese din calcul), tot rau se termina (ca-ti pierzi viata sau sanatatea, ca-ti pierzi libertatea, bine n-are cum sa se termine). In situatia asta putem fi pusi oricare dintre noi.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde Cristian IONITA » 16 Sep 2011, 18:37

Imi pare tare rau sa aud asta ... stiu ce este in sufletul tau .... si mie mi-a fost furat un stup acum cativa ani ...

Nu-mi ramane decat sa sper ca o sa-i gasesti ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde pedro » 16 Sep 2011, 19:10

si din zona mea (ARAD) au fost furati in ultimul timp multi stupi!
toate cazurile A.N.
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!
Avatar utilizator
pedro
 
Mesaje: 67
Membru din: 15 Mar 2011, 01:05
Localitate: Vasoaia,Arad

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde balasbebe » 16 Sep 2011, 20:56

Cunosc sentimentul de a fi pradat. Intr-un an m-au furat de 2 ori. Au luat o data si nu le-a ajuns. M-au cautat si a doua oara. Acum pe 30 septembrie am prima infatisare. Pana acum nu am recuperat nimic. Primesc avocat din oficiu, ca nu-mi permit sa-l mai si platesc. La al doilea furt inca nu s-au gasit hotii.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde iosca » 16 Sep 2011, 21:00

Eu am tot auzit apicultori care se plang de furtul stupilor da' nici prin gand nu mi-a trecut ca mi se vor fura si mie. In noaptea asta am lasat un baiat acolo iar maine noapte m-am hotarat sa-i mut acasa in gradina (cam inghesuiti dar e mai bine decat furati).
Sincer nu-i o paguba prea mare ( multumesc lui Dumnezeu ca n-au luat tot ce era acolo) dar ma deranjaza faptul in sine si ma tot gandesc care din cei ce stiau locul (pt ca este un loc unde nu are acces mai nimeni) posibil oameni in care am incredere sa-mi fi facut asta.
Sa fim sanatosi si totu-i bine !
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde dorindafi » 16 Sep 2011, 21:20

:mrgreen: salutare iosca
pe mine nu ma mira faptul ca i-a furat cat ma mira cum de i-ai lasat atata vreme acolo fara sa-tzi faci griji
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde iosca » 16 Sep 2011, 21:33

Salutare Dorine !
acolo este sediu de canton silvic, casa, imprejmuire, gradina, aproape de sat, daca nu treceam unul din noi., trecea padurarul, mai tot timpul este cineva acolo. De primavara pana cand ma intorc pe vatra am 2 paznici care daca nu-i nevoie de ei in camp sau unde sunt plecat cu stupii (din diverse motive, de ex la Sc 1 si 2 n-am nevoie de paza) ii duc la una din stupine pt cei cativa stupi ramasi in fiecare sa faca rame, sa repare, sa vopseasca sau mai stiu eu .....
In plus, stii cum e: zici ca nu mi se-ntampla mie ! Da' uite ca se mai intampla . Asta e'. Capul sus si merem mai departe
Ultima oară modificat de iosca pe 16 Sep 2011, 21:59, modificat 1 dată în total.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde iosca » 16 Sep 2011, 21:57

balasbebe scrie:Cunosc sentimentul de a fi pradat. Intr-un an m-au furat de 2 ori. Au luat o data si nu le-a ajuns. M-au cautat si a doua oara. Acum pe 30 septembrie am prima infatisare. Pana acum nu am recuperat nimic. Primesc avocat din oficiu, ca nu-mi permit sa-l mai si platesc. La al doilea furt inca nu s-au gasit hotii.


Macar aveti ce le lua ? Adica sa nu fie niste amarati care n-au de nici unele.

Mi-am adus aminte ca acum 2 ani mi-au furat 2 motoferastraie Stihl 440 si de pe o raba, bateriile, trusele cu chei, cric, rezerva, motorina etc. Am gasit numa' motoferastraiele la un minor, care a declarat la politie ca a fost cu un cunoscut de-al meu, a descris totul pan' la cel mai mic amanunt. L-au tot cercetat de atunci, dar pt ca era declaratia copilului impotriva declaratiei lui n-a patit nimic iar cand ne-ntalnim imi ranjeste sfidator in fata. Am fost tentat in cateva randuri sa-i astup ranjetul dar bine ca m-am abtinut. Oricum, a ajuns din om cu stare si familie buna, asa cum l-am cunoscut eu, un betivan amarat fara familie.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde jimm » 16 Sep 2011, 22:06

Nasol moment! Toti putem fi in aceasta situatie. Singura solutie este ca asiguram stupii astfel incat in momentul in care hotii vor sa fure sa aiba de suferit, gen fund detasabil.. cand ridica cutia sa iasa toata albina..
Acesti hoti merita sa primeasca cateva rame cu albina direct pe fata sa le treaca pofta de albina!!!
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde Cristian IONITA » 16 Sep 2011, 22:17

ne place sau nu .... cine fura stupi stie cat de cat ce si cum cu apicultura .... adica e stupar sau fura pentru un stupar ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde reformistul » 16 Sep 2011, 22:52

Trist si urat in acelasi timp. La mine se spune ca celui care fura un stup ii va muri cineva din familie (pentru ca albina e considerata o vietate sfanta). Un Dumnezeu avem! Imi pare rau ca se intampla astfel de lucruri. :(
reformistul
 
Mesaje: 242
Membru din: 08 Apr 2011, 11:31
Localitate: Iasi

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde Adi Hodis » 16 Sep 2011, 23:13

Iosca ... imi pare rau de necazul tau.

Necazul meu si al inca doi apicultori cu otravirea albinelor la rapitza, totalizand peste 350 de fam-ii ... vi-l amintiti ? ( astia mai vechi pe aici ) ... nah, pura intamplare ori pedeapsa de SUS ... inginerul acela, a murit la nici un an dupa.
Am ramas mirat pt. ca se prezenta sanatos.
Iata-l ... recitind prospectul Thiametoxan- ului ... la una dintre stupine.
Fişiere ataşate
27042010940 (Medium).jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde Adi Hodis » 16 Sep 2011, 23:17

Si o parte din stupi ... ce am prins in cadru.
Fişiere ataşate
27042010941 (Medium).jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde proapis13 » 17 Sep 2011, 08:30

Iosca,sincer imi pare rau pentru tine ca esti baiat de comitet
Mai bine ca nu ai fost acolo cand s-a intamplat ca cine stie ce se intampla

Si eu am plecat de la premisa ca nu mi se poate intampla mie iar ca dovada
sa stii ca anul asta in total am avut stupii nepaziti in diferite locatzii
de pe 10 mai pana pe 24 august ;ín padure,la munte si in camp deschis
fara nici-o problema

Acum catziva ani in urma unui var de-al meu i s-au furat 30 fam de albine
Cautand si facand pe detectivul a gasit faptasii insa neavand probe si martori nu a avut ce sa le faca
La un an sau doi dupa disparitzia stupilor cei trei banuiti de furt
s-au rasturnat cu camionul plin cu lemne intr-un ogas la mica distantza
de locul din care furasera stupii.
Bilantzul accidentului?camionul distrus in totalitate - au recuperat decat motorul -
unul dintre ei nu-si mai poate folosi mana dreapta nici dupa recuperari,
altul a ramas cu un picior dupa el ,iar al treilea paralizat de la brau in jos
s-a sfarsit la un an dupa accident din cauza unor complicatzii hepatice
Acesta a marturisit totul cu 2-3 zile inainte de a pleca la Domnul
asta-i viata
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde iosca » 17 Sep 2011, 09:02

Eu cred ca nu-i valabil numa' pt furatul de stupi, ci pt orice rau facut. "Cineva" sau "ceva" le regleaza pe toate si pe toti, ne da atat cat meritam iar cand sarim calu' ne da cate un sut in fund de numa' numa'. Ma simt putin ....vinovat sa ma bucur (cu toate ca nu-i o bucurie ci un sentiment de oarecare multumire ca s-a facut dreptate) de raul altuia da' "dupa fapta si rasplata".
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: noaptea trecuta mi-au disparut 4 stupi

Mesajde tassevasi » 17 Sep 2011, 22:40

Astazi la prinz primesc un telefon de la un cunoscut ,care ma intreaba CIT COSTA UN STUP , ca el vrea sa faca o afacere ,i-a propus cineva ca-i da 5 cu 1000 de lei , daca e bine .
Eu cautam sa-l lamuresc ca nu-i bine sa cumperi acum ,ca poate sunt roi slabi ,fara mincare si multe altele ,el nu mai ca ma duc si-i aleg ca are multi .
Ca in final sa aflu ca e un tigan ce se ocupa cu furatul stupilor si apoi ii plaseaza la cei cu bani si dornici de chilipir .
I-am spus ca e cel mai mare pacat daca ii cumpara ,mai ales ca stie ca sunt furati .
El vroia sa ma cheme sa-i aleg eu, ca sa nu se pacaleasca ???
Cind am auzit astea credeam ca inebunesc de ura .
Acum va spun si dvs ,tineti-i cit mai pe aproape , puneti senzori de miscare , alarme ,poate-i descurajam pe acesti nenorociti .
Numai bine si sa nu mai auzim de asa ceva .
Avatar utilizator
tassevasi
 
Mesaje: 89
Membru din: 09 Mai 2011, 14:36
Localitate: Pitesti - Bascov - AG 57 ani

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori