Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Rame la "ciugulit"

Mesajde Mihaiii » 15 Mai 2017, 22:09

Am un stup blocat cu nectar(bine, aproape blocat)din cauza ca nu am intervenit cu catu la timp... Centrifuga nu am, asa ca m-am gândit sa agat ramele de un copac și sa le las la ciugulit, deci sa își culeagă nectarul și sa îl ducă în stup, ar fi o soluție? nu vreau sa amestec ramele de puiet cu ramele de miere, findca caturile oricum sunt 1/2, deci nici nu am cum sa le așez în cat...
Sau ma gândeam sa le scutur într-o balaie, sau ceva de genu, și ce rămâne sa scot cu o siringa, ca după sa bag nectarul în hrănitoare, dar nu știu, parca ar fi prea migălos.... Stupul nu o sa se mai blocheze, am pus catu, deci totul în regula, dar ramele alea vreau sa le curat neapărat :D centrifuga o sa iau, nu acuma, ci când o fi mai mare nevoie, doară nu strica dacă le las mai multa miere peste iarna... Pe mine nu ma deranjează, și cred ca nici pe ele nu o sa le deranjeze dacă după o diafragma o sa mai aibă ceva miere.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Rame la "ciugulit"

Mesajde Maco » 15 Mai 2017, 22:30

Dacă erau găini ar fi ok.dacă ai două caturi de 1/2..? ;)
Maco
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Iun 2016, 12:51
Localitate: Puchenii mari. prahova

Re: Rame la "ciugulit"

Mesajde Mihaiii » 15 Mai 2017, 22:34

Maco scrie:Dacă erau găini ar fi ok.dacă ai două caturi de 1/2..? ;)

Nu pot sa pun doua rame 1/1 între 8 rame 1/2...eu am zis sa le las sa le ciuguleasca albinele... Dar as putea sa le dau la găini, dar oare nu le distrug?
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Rame la "ciugulit"

Mesajde Mihaiii » 20 Mai 2017, 16:23

Nu recomand nimănui sa facă ceea ce am făcut eu, adică sa pună 6 rame la ciugulit, full cu miere... A doua zi am găsit o centrifuga la 300lei și am extras tot ce era nevoie, am scos 12kg jumate din doi stupi, care nu au avut rame de magazie deloc, deci au consumat sa le clădească... Îmi pare rău că nu am adăugat la producție și cele 6 rame băgate la ciugulit :))
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Rame la "ciugulit"

Mesajde un OM » 20 Mai 2017, 17:39

Tot patitu pricepe intr-un final.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 2 vizitatori


cron