Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

După ce selecție este aleasa matca de albine?

Mesajde Mihaiii » 04 Iun 2017, 09:33

Salut, am 2 roiuri, și o data la câteva zile, am controlat seara sa vad dacă au matci, și cum sunt.
Primele matci, la ambii, au fost frumușele, și ca să nu le caut de nebun, le-am însemnat cu markeru. La al doilea control, am găsit alte regine, dar acestea au fost imense, practic îți săreau în ochi și fără sa le însemnezi, când pășeau, treceau lejer peste albine, erau mari și galbene, foarte frumoase.... La al treilea control am găsit doua puțe de regine, mici și negre, care nu au mari diferențe...
Deci aici nu este vorba de o lupta între regine, pentru ca ultimele regine sigur nu făceau fata contra unei regine uriașe... Deci; după ce criteriu își schimba albinele regina?
Problema a fost ca nu am eliminat toate botcile, adică am făcut o, dar nu am scuturat rama, și atunci unele au scăpat, asta este... Nu am vrut sa le deranjez prea mult.
Gândul la vederea reginelor mici, ma face sa cred ca reginele mari și frumoase, au fost scoase din stup de albine, de ce?
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: După ce selecție este aleasa matca de albine?

Mesajde yuonyuon » 04 Iun 2017, 10:01

practic leai omorat cu mana ta . dar nu sti asta inca.

Data viitoare rupe botcile necorespunzatoare si lasa 2-3 la jumatea ramei. Si daca vrei sa verifici se face foarte usor fara deranj. daca matca a ecluzionat nu mai ai ce deranja.
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: După ce selecție este aleasa matca de albine?

Mesajde Mihaiii » 04 Iun 2017, 10:20

yuonyuon scrie:practic leai omorat cu mana ta . dar nu sti asta inca.

Data viitoare rupe botcile necorespunzatoare si lasa 2-3 la jumatea ramei. Si daca vrei sa verifici se face foarte usor fara deranj. daca matca a ecluzionat nu mai ai ce deranja.

Pai 2-3 botci, fix asta am și făcut... Doar ca pana la urma am vrut sa îm țin 2 regine pentru siguranță, în doua nuclee, și am tăiat o botca de pe fiecare rama...si surpriza, am verificat nucleele a doua zi, și albinele nici nu băgau în seama botcile(mari, frumoase)... Doua o noapte m-am gândit ca sigur au murit reginele în ele, și m-am pus sa deschid botcile si sa vad în ce stadiu sunt reginele... Dar erau goale, nici măcar lăptișor de matca nu aveau...
Prin drenaj, ma refer la scuturatu ramelor, ca să observ fiecare botca, ca asa, ce am văzut cu albinele pe rame, am rupt tot, dar se pare ca au rămas și ascunse... Asta este, probabil o sa cumpăr 2 regine împerecheate...pentru ca sunt roiuri ajunse pe 10 rame și sunt full de albină, ar fi păcat sa le pierd...
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: După ce selecție este aleasa matca de albine?

Mesajde yuonyuon » 04 Iun 2017, 10:41

pa 10 rame? aia sunt stupi nu roiuri. e alta treaba .

nu se "mesteca" in stupi in situatii de genu, dar e bine ca ai curiozitate si inveti pa viitor.

Daca vroiai sa prinzi matci . le puneai in cutiute peste rame ... nemarcate!
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: După ce selecție este aleasa matca de albine?

Mesajde Mihaiii » 04 Iun 2017, 13:33

yuonyuon scrie:pa 10 rame? aia sunt stupi nu roiuri. e alta treaba .

nu se "mesteca" in stupi in situatii de genu, dar e bine ca ai curiozitate si inveti pa viitor.

Daca vroiai sa prinzi matci . le puneai in cutiute peste rame ... nemarcate!

Roiuri sau familii, ce or fi ei... Doar ca încep sa scadă, nu am mai băgat rame cu puiet, și nefiind puiet ca să înlocuiască albinele.. Dar asta este... Orice greșeală este un învăț.. Tura viitoare o sa iau reginele cele mai frumoase și o sa le închid pana inspecteze fiecare rama...
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: După ce selecție este aleasa matca de albine?

Mesajde Closcutz » 04 Iun 2017, 14:06

Data viitoare trebuie sa fi citit manualul apicultorului macar o data sau sa chemi un apicultor cu experienta si sa-l cinstesti cu o bere rece si o gogoasa.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: După ce selecție este aleasa matca de albine?

Mesajde yuonyuon » 04 Iun 2017, 14:12

daca zici ca scade "poporu" e clar ca ai numa albina batrana acolo si nu iti va acepta matca . va trebuii sa muti lada in alt loc si dupaia sa i dai botca/matca . daca mai astepti se va bezmeticii. spopr la treaba poate ies e ceva:))
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: După ce selecție este aleasa matca de albine?

Mesajde Mihaiii » 04 Iun 2017, 15:08

Closcutz scrie:Data viitoare trebuie sa fi citit manualul apicultorului macar o data sau sa chemi un apicultor cu experienta si sa-l cinstesti cu o bere rece si o gogoasa.

Apicultorul cu experienta cere 50 de lei pe "ședința", ca bere nu bea, ii pocăit.
yuonyuon scrie:daca zici ca scade "poporu" e clar ca ai numa albina batrana acolo si nu iti va acepta matca . va trebuii sa muti lada in alt loc si dupaia sa i dai botca/matca . daca mai astepti se va bezmeticii. spopr la treaba poate ies e ceva:))

Roiurile sunt făcute din 7 mai, am mai pus rame cu puiet... Și acuma în fiecare mai este câte o rama cu puiet capacit. Într-un roi am reușit sa găsesc regina însemnată(probabil este și împerecheata, oua nu am văzut, dar a trecut destul timp, și a fost vreme frumoasa) , în celalalt nu m-am băgat sa deranjez, dar sigur este o reginuta mica... În fine, poate își face treaba cum trebe și nu am probleme... Dacă nu, alta. As fi pus botci dacă as mai fi avut, dar din păcate nu am... De asta am vrut sa populez nucleele, pentru situații de genu, dar nu a fost sa fie..
Problemele au apărut cand roiul cu regina mica o inceput sa își facă botci de salvare, nu am reușit sa le elimin pe toate, și acuma m-am ars. Capturarasem o data o matca din el, direct din botca, nu se vedea botca din cauza albinelor, dar m-am luat după cântecul matcii din botca... Botca mare, frumoasa... Când am băgat regina în cușca de matci, o ieșit afara prin coluarul de acces al albinelor :)) ceva gen:"cufărul mare dar cheia mica"...
Mersi, la fel, bafta cu treaba.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori