Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde lucky5strike » 07 Iul 2017, 15:45

Hai sa mai scadem tonul, ca doar nu crestem viespi.

Pozele alea sunt specifice situatiei cand matca oua peste puterea de ingrijire a albinei. Matca poate sa fie in regula, poate sa nu fie. Eu as scutura doua rame mai ocupate de larve din roiul ala si le-as inlocui cu doua cu puiet capacit, luat din familii bune... folie, cules/sirop s.a. dichisuri...

Peste doua saptamani, umblam si daca treaba continua, s-ar putea sa fie de la matca...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde Shrek » 07 Iul 2017, 16:12

Eu as face astfel: ochesc cea mai slabă familie, ii i-au matca cu tot cu rama si o înlocuiesc cu matca cu robinetu' stricat. Bineinteles cu tot ritualul de orfanizare , bla, bla..... Dupa o saptamana, moțiune de cenzură! Daca merg bine, le las in pace, de nu , unire scrie pe ele. Da' daca dansu' o fi facut roi cu o rama de puiet , la iarna o sa aibă mai multe rame! Goale!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde yuonyuon » 07 Iul 2017, 16:15

lucky5strike scrie:Hai sa mai scadem tonul, ca doar nu crestem viespi.

Pozele alea sunt specifice situatiei cand matca oua peste puterea de ingrijire a albinei. Matca poate sa fie in regula, poate sa nu fie. Eu as scutura doua rame mai ocupate de larve din roiul ala si le-as inlocui cu doua cu puiet capacit, luat din familii bune... folie, cules/sirop s.a. dichisuri...

Peste doua saptamani, umblam si daca treaba continua, s-ar putea sa fie de la matca...
in locul siropului eu as adauga o rama plina cu miere si pastura si cred ca intro saptamana ar iesii roiul perfect. :))) dupaia faguri artificiali . si end of story, in perioada asta matca nu mai oua ca nebuna ca tres a iasa si puietul capacit . asta ar fi o metoda simpla pentru incepatori . dar cea eficienta ramane cea a domnului ignatov .

anul trecut eu luam capacit cu albina scuturata dupa puiet larvar intro lada separat si adaugam la roi seara dupa ce se linisteau (dar nu in timpul culesului)
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde Mihaiii » 07 Iul 2017, 18:11

Nu este vorba de formare roi, roiul este format deja de ceva timp, 4 rame full de albină tot le are, dar întradevar, multa albină bătrână! Am scuturat tinerele, sper sa fie totul în regula. Poate nu ajungeam sa am problema asta, dar prima lor matca a început sa depună foarte puține oua după abia 30 de zile, atunci m-am enervat și am cumpărat alta, deci; 30 de zile de la ou la matca, după câteva zile sa vad cum oua, dupaia 3 zile orfanizarea, și iara 7 zile matca cumpărată si acomodarea ei. Întradevar, am mai adăugat rame cu puiet, dar și acel puiet a îmbătrânit :D odată cu acest roi, am mai format unul, care acuma este pe 8 rame full cu albina și majoritatea ramelor cu puiet capacit de sus pana jos, larvar și oua, dar aici matca a fost foarte harnica si grăbită.
Am scuturat 3 rame cu doica, sper ca în câteva zile sa revină situația la normal, mai ales ca ar sa mai ecluzioneze si din puiet, dacă nu, asta este, unificare sau alta matca.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde yuonyuon » 07 Iul 2017, 22:06

doica e clasa"muncitoreasca" . daca nu ai albina deaia majoritara la roi insemna ca roiul nu e roi, si e format prost, si nici viitor fericit nu va avea.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Matca împerecheate sau ce?

Mesajde ignatov andrei » 08 Iul 2017, 00:28

Mihaiii scrie:am observat ca este cam putina albină....

Mihaiii scrie:Nu este vorba de formare roi, roiul este format deja de ceva timp, 4 rame full de albină tot le are,

Mihaiii scrie:Ai copii? Sper sa nu își dorească sa devina ca matale, ca ar fi de rău.

Mihaiii scrie:Mulți nu înțeleg ca forumul este pentru ajutor

Mihaiii scrie:eu am pus o simpla într bare, nu ai fost obligat sa îmi răspunzi,

Mihaiii scrie:Și da, fac pe educatul,

... :?: :?: :?:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori