Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupi prost lucrati

Mesajde gabimihai » 12 Iul 2017, 21:25

Asa procedeaza unii...producatori, fixeaza utilajele pentru un stas anume si da inainte cu productia, fara a mai verifica calibrarea utilajelor pentru respectarea dimensiunilor zilnic. mai poate fi si un muncitor bezmetic care nu il intereseaza ca stupul nu se imbina perfect sau nu se potrivesc caturile, daca e diferenta de 3-4 mm nu cred ca e o problema, dar noi stim ce inseamna sa tii stupii afara vara si iarna, lemnul lucreaza in dauna noastra. Spun acest lucru pt. ca m-am convins de stupii de la Nehoiu, la inceput a fost bine, dar in anii urmatori jale. De aceea am renuntat demult si am cumparat scandura si am tinut-o la uscat un an in hala apoi mi-a facut stupii perfect, nu am probleme cu imbinarile si au trecut 4 ani.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Stupi prost lucrati

Mesajde varza » 13 Iul 2017, 13:18

La fel s-a intamplat si la mine .... Dar doar la primele cutii .Le-am cumparat si apoi cand sa le populez..... surpriza rama "pica" in cutie :)) . Nu sunt suparat pe producator asa ca am mai cumparat de la el de cateva ori cu mentiunea ca am avertizat producatorul cu privire la acest impediment...... urmatoarele cutii au fost ok (scandura de calitate,finisaje ok raportate la pret). Daca nimeream primele cutii prea mici cu siguranta nu mai cumparam da asa din mare se poate face usor mai mica :mrgreen:
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Stupi prost lucrati

Mesajde gica.mosu » 14 Iul 2017, 08:24

Oare mai sunt meseriasi in Romaniea.... 8-) ....Eu nu prea cred,pur si simplu ti se face greata prin targuri-piete cand vezi n feluiri de a face un stup(calitativ si cu dimensiunile STAS)....Nu cote respectate,nu imbinari trainice,scandura uscat aiurea, si altele :mrgreen: P.S-a facut o doamna la un "meserias" niste stupi...cand a asezat caturile....era oedistanta de 2 cm intre rame....I-am facut observatie...bine'ntales ca a fost nevoit sa le refaca dar,nu inainte de a ma apostrofa:ce-i mosule...ma inveti tu sa fac eu stupi ;) ...si i-am raspuns:cand faceam eu stupi,tu te jucai cu ...a 'n tarna :D ..si da, tara e plina din astiea care vor pret dar calitate nu... ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stupi prost lucrati

Mesajde teinegru64 » 14 Iul 2017, 11:59

gica.mosu scrie:Oare mai sunt meseriasi in Romaniea.... 8-) ....Eu nu prea cred,pur si simplu ti se face greata prin targuri-piete cand vezi n feluiri de a face un stup(calitativ si cu dimensiunile STAS)....Nu cote respectate,nu imbinari trainice,scandura uscat aiurea, si altele :mrgreen: P.S-a facut o doamna la un "meserias" niste stupi...cand a asezat caturile....era oedistanta de 2 cm intre rame....I-am facut observatie...bine'ntales ca a fost nevoit sa le refaca dar,nu inainte de a ma apostrofa:ce-i mosule...ma inveti tu sa fac eu stupi ;) ...si i-am raspuns:cand faceam eu stupi,tu te jucai cu ...a 'n tarna :D ..si da, tara e plina din astiea care vor pret dar calitate nu... ;)

De ce sa nu fie ?O fi murit ...universul dual ? Tocmai la dumneata ?
...(conceptul diviziunii lumii in principii antagonice, care completeaza in mod necesar intregul... lumina -intuneric, caldura-frig, miscare-repaus, mascul- femela, viata-moarte. ....bine- rau.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stupi prost lucrati

Mesajde gica.mosu » 20 Iul 2017, 21:30

Miticaaaaa, cred ca ar trebui adaugat si.....destepti vs nepriceputi :mrgreen: Desteptii=cei care fac lucru de mantuieala(lasa bre ca merge asa) iar cei NEPRICEPUTI= incepatorii...cumpara ce li se ofera, pun botul la pret in loc de caitate...si apoi ii da palme lu"MUTU"...pt ca au luat teapa ;) P.S- am stup facut de mine din '84 si inca il folosesc :shock: dar ,acum la cum se fac in max 5-6 ani sunt PRAF....Traieasca"MESERIASII".... :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori