Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde marius_sl » 14 Aug 2017, 14:25

Ceva oarecum asemanator am observat la trei roi care nu au vrut sa stea pe rame si au construi faguri dupa diafragma.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 172
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde yuonyuon » 14 Aug 2017, 14:31

Toti avem cate o farama de adevar in cea ce spunem , uni mai mult altii mai putin , sunt constient ca subiectul e mult prea complicat , desi ar as vrea sa l inteleg . nu prea sunt sanse din 3 vorbe pe forum. Gata cu exemplele ca nu fac politica . daca aveti ceva carti de recomandat sau teste pe acest subiect . va multumesc.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Ioan Guist » 14 Aug 2017, 14:33

Pentru namzeb

Vezi-ti ma de treaba !! "E la mintea cocosului "ca-i mai bine intr-un "grajd" inchis ermetic. Si
b.) albina prefera sita de deasupra capului ca doar asa-i mai bine ca si noi avem aerisire la WC tot deasupra si noi avem horn la casa si noi (e la mintea cocosului) aerisim o data la luna in iarna si uite ce bine da lapte vaca in grajd si porcul se ingrase in cotetul de stejar !!
Albina aia (cu verghete de aur) o plecat fiinca lada nu a fost oparita, flambata si a fost pozitionata gresit fta de polul magnectic.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde yuonyuon » 14 Aug 2017, 14:37

Ioan Guist scrie:Pentru namzeb

Vezi-ti ma de treaba !! "E la mintea cocosului "ca-i mai bine intr-un "grajd" inchis ermetic. Si
b.) albina prefera sita de deasupra capului ca doar asa-i mai bine ca si noi avem aerisire la WC tot deasupra si noi avem horn la casa si noi (e la mintea cocosului) aerisim o data la luna in iarna si uite ce bine da lapte vaca in grajd si porcul se ingrase in cotetul de stejar !!
Albina aia (cu verghete de aur) o plecat fiinca lada nu a fost oparita, flambata si a fost pozitionata gresit fta de polul magnectic.
iar confundati mamiferele cu lumea albinelor :))))

Da dom le am inteles e vb de dioxid ce carbon . eu de 3 ani mortalitate zero urdinul deschis 30 X 2 cm , ce sa mai e aproape cat sita din fund . hai ca am inteles fenomenu gata . a fost creat pentru iernat in depresiuni si ierni mediteraniene. sau poate si pastorat intensiv . sanatate!
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Ioan Guist » 14 Aug 2017, 14:39

State scrie:
Ioan Guist scrie:Constantene, vorbim pe privat .Nu are rost sa intru in inca un clinci de discutii interminabile.


Nea Ioane, te rog..Îți expui ideea și atât.
Ce te faci daca găsești 50 de mesaje. Stai să răspunzi la toți? Dă-i drumul pe țeavă si fiecare cum poate pe urmă,nu?


Noi, daca gasim pe jos pe privat 20 sau 50 de mesaje, le luam de acolo si ne ducem la Politie sa le declaram. Daca cel ce le-a trimes nu are indentitate, se cheama ca mesajul se ia frumos si se arunca la cos.
Pentru edificare urmareste cu rabdare si :
https://www.youtube.com/watch?v=7AuP186vvwo
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Ioan Guist » 14 Aug 2017, 14:41

yuonyuon scrie:
Ioan Guist scrie:Pentru namzeb

Vezi-ti ma de treaba !! "E la mintea cocosului "ca-i mai bine intr-un "grajd" inchis ermetic. Si
b.) albina prefera sita de deasupra capului ca doar asa-i mai bine ca si noi avem aerisire la WC tot deasupra si noi avem horn la casa si noi (e la mintea cocosului) aerisim o data la luna in iarna si uite ce bine da lapte vaca in grajd si porcul se ingrase in cotetul de stejar !!
Albina aia (cu verghete de aur) o plecat fiinca lada nu a fost oparita, flambata si a fost pozitionata gresit fta de polul magnectic.
iar confundati mamiferele cu lumea albinelor :))))

Da dom le am inteles e vb de dioxid ce carbon . eu de 3 ani mortalitate zero urdinul deschis 30 X 2 cm , ce sa mai e aproape cat sita din fund . hai ca am inteles fenomenu gata . a fost creat pentru iernat in depresiuni si ierni mediteraniene. sau poate si pastorat intensiv . sanatate!


Stai asa nu pleca ca avem si felul III

Nu .NU ai inteles !! Nui vorbade dioxid de carbon. De cu totul si cu totul altceva. Sita AV nu denumita asa fiinca o sa cada paduchii pe acolo !! Ci din cu totul si cu totul alt avantaj Avantaje !!
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde State » 14 Aug 2017, 14:45

Ioan Guist scrie:
State scrie:
Ioan Guist scrie:Constantene, vorbim pe privat .Nu are rost sa intru in inca un clinci de discutii interminabile.


Nea Ioane, te rog..Îți expui ideea și atât.
Ce te faci daca găsești 50 de mesaje. Stai să răspunzi la toți? Dă-i drumul pe țeavă si fiecare cum poate pe urmă,nu?


Noi, daca gasim pe jos pe privat 20 sau 50 de mesaje, le luam de acolo si ne ducem la Politie sa le declaram. Daca cel ce le-a trimes nu are indentitate, se cheama ca mesajul se ia frumos si se arunca la cos.
Pentru edificare urmareste cu rabdare si :
https://www.youtube.com/watch?v=7AuP186vvwo


Sa știi ca am întâlnit în viața reală niste"bomboane" de oameni. Pe forum nu știu dacă au 3-4mesaje. Mă rog, pentru mine conteaza mai mult OMUL, nu userul. Trecem peste și te întreb: vrei sa dezbatem niste probleme actuale de tratare contra varroa?
Facem un topic la Tratamente?
Lasă gura lumii, că știi cum e vorba aia păcătoasă...
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde yuonyuon » 14 Aug 2017, 15:09

Ioan Guist scrie:Stai asa nu pleca ca avem si felul III

Nu .NU ai inteles !! Nui vorbade dioxid de carbon. De cu totul si cu totul altceva. Sita AV nu denumita asa fiinca o sa cada paduchii pe acolo !! Ci din cu totul si cu totul alt avantaj Avantaje !!


Aoleu da chiar ... era sa uit . si denumirea e pusa strategic . foarte multi au inteles complet gresit (datorita sau din cauza logici) .
Sa inteleg ca are legatura tot cu marea mediterana cumva?Sau nu conteaza ce mare . da apa sa fie ?
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde namzeb » 14 Aug 2017, 16:11

Cine se supara sa-i taiem nasul spuse Pacala, eu la 70 de ani ai mei nu dau sfaturi si nu spun ca stupul este wc, sau alta camera, dar asta este observatia mea daca nu convine nu o luati in consideratie si aruncati-o la cos.Multumesc ,cu respect :? fiecare isi face cotetul cum se pricepe.
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Ioan Guist » 14 Aug 2017, 23:56

namzeb scrie:Cine se supara sa-i taiem nasul spuse Pacala, eu la 70 de ani ai mei nu dau sfaturi si nu spun ca stupul este wc, sau alta camera, dar asta este observatia mea daca nu convine nu o luati in consideratie si aruncati-o la cos.Multumesc ,cu respect :? fiecare isi face cotetul cum se pricepe.


Domnule, tot respectul meu. daca am gresit cu vre-o exprimare, rog iertare. Chiar nu va era destinata ...dizertatia. Sunteti un Om de nota 10. Chiar va urmaresc atent.
M-am folosit de exemlu propus de Dumneata ca sa scot in evidenta neclaritatile noastre comune.
Multumesc de intelegere si .. succes.Faceti parte dintre cei cei pe care daca as avea nr d etelefon i-as suna cand sunt in trecere in zona sa bem o cafea . Sa mai dezbatem ...infinitul.

Numai bine.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Ioan Guist » 15 Aug 2017, 00:14

yuonyuon scrie:
Ioan Guist scrie:Stai asa nu pleca ca avem si felul III

Nu .NU ai inteles !! Nui vorbade dioxid de carbon. De cu totul si cu totul altceva. Sita AV nu denumita asa fiinca o sa cada paduchii pe acolo !! Ci din cu totul si cu totul alt avantaj Avantaje !!


Aoleu da chiar ... era sa uit . si denumirea e pusa strategic . foarte multi au inteles complet gresit (datorita sau din cauza logici) .
Sa inteleg ca are legatura tot cu marea mediterana cumva?Sau nu conteaza ce mare . da apa sa fie ?


E super clar acum.Intre noi nu poate exista un dialog. Am sa va evit. Rog reciproca.Sunteti din punctul meu de vedere ...irecuperbil ca si logica aplicata.. :D

Numai bine !
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde ignatov andrei » 15 Aug 2017, 06:03

Nu este ironie...
Este o realitate cruda!

In urma (ne)CERCETARII altora (chiar ca te apuca rasul ce duce la dureri de burta si falci), multi ne-am apucat sa schimbam suportul pe care se imprima partiturile, cat si instrumentele...
Interpretii, dar si dirijorul, raman aceeasi... ei n-au nicio vina!
Ii putem dota chiar si cu aparatura ce poate "canta" singura, fara efortul celorlati!

Ca nu se mai canta ca inainte... vax!

Cu ce ne ajuta finetea in executie (interpretare), cand multumirea si suficienta personala reprezinta esenta vietii?!?
Cu ce ne ajuta faptul ca unii cantareti sunt saraci...?!?
Manelistii, au bani?!?
Manelistii, o duc bine?!?
Manelistii sunt cei mai cunoscuti?!?
Asta conteaza (fir-ar mama ei al dracu' de fiere)...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde ignatov andrei » 15 Aug 2017, 06:32

"WC-ul" in care stau albinele, este prevazut cu o gaura, pe unde ies si intra albinele!
Cand gaura este inchisa, este necesara o aerisire suplimentara, normal!
Acum, ca-i dedesupt, ca-i la capac, ca-i la podisor... nu conteaza!
Dar cand WC-ul este pus pe un loc stabilit si are gaura deschisa, alta aerisire nu mai este necesara.

Trebuie sa completez un raspuns:
- nu doar la fundul cu plasa, ci la toate tipurile de lazi, cu aerisiri suplimentare si imbunatatite, cand aceste aerisiri sunt deschise, albina traieste mai putin...

Acum, sa mai "cerceteze" si altii, m-am saturat sa produc rasete si disconfort...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Ioan Guist » 15 Aug 2017, 07:00

ignatov andrei scrie: 1 Acum, ca-i dedesupt, ca-i la capac, ca-i la podisor... nu conteaza!
2 nu doar la fundul cu plasa, ci la toate tipurile de lazi, cu aerisiri suplimentare si imbunatatite, cand aceste aerisiri sunt deschise, albina traieste mai putin...
3 Acum, sa mai "cerceteze" si altii, m-am saturat sa produc rasete si disconfort...!



1 Doamne si cat conteaza .Conteaza enorm ! Vorbiti asa ... faceti afirmatii , sustineti la... contra. Probati, faceti dovada.
2 Revin.Ba din contra !
3 Nu produceti nici un disconfort ! :lol:
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde ignatov andrei » 15 Aug 2017, 07:05

ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde ignatov andrei » 15 Aug 2017, 07:15

Ioan Guist scrie:Vorbiti asa ... faceti afirmatii , sustineti la... contra. Probati, faceti dovada.


Am pierdut dovada, bata-va norocul sa va bata...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori