Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde pvc » 20 Aug 2017, 19:37

Mare grija la tepari!
pvc

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 20:56

pvc scrie:Culese de pe net:
Nemtanu Catalin Cine-i “golanul si handicapatul”?Sun “maestrul” care cu chiu si vai imi raspunde dupa vreo cateva zile, ii spun durerea mea si , hopa, se tipa la mine spunand:”ca el a zis de atatea ori in live-uri ca el nu marcheaza reginele”!!..i-am zis ca nu stiam,si i-am readus aminte ca atunci cand l-am intrebat daca sunt marcate m-a asigurat ca da!!!..era o alta minciunica care se adauga la multe altele. Capacul a fost ca atunci cand au inceput sa oua am gasit cate 3-4 oua in celule,,,l-am sunat iar, i-am lasat raspuns pe fb..dar, bineinteles nu mi-a mai raspuns. Eram foarte suparat, imi vedeam visurile spulberate..asa ca, am luat legatura cu prietenul care mi l-a recomandat si i-am zis patania mea,,,si normal, acesta i-a spus si imediat “maestrul” m-a “apostrofat” gingas si subtil, cum numai el stie, in privat!!!..Problema mare a fost ca “renumitele regine” ale “maestrului” nu au supravietuit peste iarna…intrasem am uitat sa va spun cu 34 de familii si am iesit din iarna cu 26!!!,,fara niciuna de la el,,,,mentionez ca nu am pierdut decat regine!! Anul acesta am prins 14 roiuri singur, “nu mi-au umblat vecinii prin stupina cum a zis “maestrul”, si am aproxim 40 familii,,in conditiile in care am infiintate de mana mea o cultura de mure(1500mp) si una de aronia(3000 mp)…deci….fara falsa modestie,,dar ca sa te ocupi de acestea,,,nu prea ai timp sa fii “GOLAN”…eventual “Handicapat”!!
Cred ca apicultura se face si s-a facut din totdeauna fara decimetri patrati si fara minciuni si golanii dar, “golani si handicapati” ca “maestrul A….I Ig…ov nu ar trebui lasati sa duca in eroare tineri care vor lideri adevarati si nu excroci de josnica speta, nu imberbi si imaturi precum “maestrul excroc” care ia banii inainte si motiveaza ca i-au mancat prigoriile reginele!!!. Maestre, a citi in live din carti e usor,,tu nu ai avut niciodata stupi, tu nu ai scos niciodata miere,,tu esti un “Golan” batran, betiv, mincinos care umbli numai sa pacalesti lumea . Esti plin de frustrari , “maestre” si nu poti trai in societate, civilizat. Eu am invatat si invat de la oameni care au cunostinte solide teoretice si practice despre apicultura, eu intreb precum oameni ca Daniel, Ilie, Costica si mai ales Nicu..omul care adiministreaza peste 400 de familii, care munceste de dimineata pana seara si care daca il sun de 20 de ori pe zi imi raspunde cu aceeasi bunavointa,rabdare si dorinta de a impartasi, si care ma incurajeaza mereu sa merg inainte. Lasa-ne in pace “Maestre Ign…V”, ramai in lumea ta,,a minciunilor si excrocheriilor si iti mai zic ceva…sa-mi dai banii inapoi nenorocitule si excrocule..daca nu, sa ii ai pe piept!!! Imi este mila de familia ta care te suporta! Apropos, ce controlai tu la banci? Erai luat de zgarda de nevasta si ca sa nu stai afara te baga lumea inauntru si-ti dadea de mancare si de baut..pt ca esti un alcoolic, da , asta esti, cu mintea bolnava care are nevoie de asistenta medicala!
Îmi place · Răspunde · 3 · Ieri la 11:37

Dap ! Nu e primul caruia respectivul, autointitulatul tata-mama-nasul teoreticienilor, i-o trage in cel mai ordinar mod.
Deh... cand se intampla sa puta mizeria pe net il veti vedea cum dispare pentru o vreme din peisaj, apoi copac-copacel incepe sa prinda iarasi grai si in final isi ia iarasi viteză... cand amușina alti posibili musterii-punatori de bot la ”structurile” dansului.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
alt stupar

Mesajde cristian bh » 20 Aug 2017, 21:10

alt stupar scrie:
Nemtanu Catalin Cine-i “golanul si handicapatul”?Sun “maestrul” care cu chiu si vai imi raspunde dupa vreo cateva zile, ii spun durerea mea si , hopa, se tipa la mine spunand:”ca el a zis de atatea ori in live-uri ca el nu marcheaza reginele”!!..i-am zis ca nu stiam,si i-am readus aminte ca atunci cand l-am intrebat daca sunt marcate m-a asigurat ca da!!!..era o alta minciunica care se adauga la multe altele. Capacul a fost ca atunci cand au inceput sa oua am gasit cate 3-4 oua in celule,,,l-am sunat iar, i-am lasat raspuns pe fb..dar, bineinteles nu mi-a mai raspuns. Eram foarte suparat, imi vedeam visurile spulberate..asa ca, am luat legatura cu prietenul care mi l-a recomandat si i-am zis patania mea,,,si normal, acesta i-a spus si imediat “maestrul” m-a “apostrofat” gingas si subtil, cum numai el stie, in privat!!!..Problema mare a fost ca “renumitele regine” ale “maestrului” nu au supravietuit peste iarna…intrasem am uitat sa va spun cu 34 de familii si am iesit din iarna cu 26!!!,,fara niciuna de la el,,,,mentionez ca nu am pierdut decat regine!! Anul acesta am prins 14 roiuri singur, “nu mi-au umblat vecinii prin stupina cum a zis “maestrul”, si am aproxim 40 familii,,in conditiile in care am infiintate de mana mea o cultura de mure(1500mp) si una de aronia(3000 mp)…deci….fara falsa modestie,,dar ca sa te ocupi de acestea,,,nu prea ai timp sa fii “GOLAN”…eventual “Handicapat”!!
Cred ca apicultura se face si s-a facut din totdeauna fara decimetri patrati si fara minciuni si golanii dar, “golani si handicapati” ca “maestrul A….I Ig…ov nu ar trebui lasati sa duca in eroare tineri care vor lideri adevarati si nu excroci de josnica speta, nu imberbi si imaturi precum “maestrul excroc” care ia banii inainte si motiveaza ca i-au mancat prigoriile reginele!!!. Maestre, a citi in live din carti e usor,,tu nu ai avut niciodata stupi, tu nu ai scos niciodata miere,,tu esti un “Golan” batran, betiv, mincinos care umbli numai sa pacalesti lumea . Esti plin de frustrari , “maestre” si nu poti trai in societate, civilizat. Eu am invatat si invat de la oameni care au cunostinte solide teoretice si practice despre apicultura, eu intreb precum oameni ca Daniel, Ilie, Costica si mai ales Nicu..omul care adiministreaza peste 400 de familii, care munceste de dimineata pana seara si care daca il sun de 20 de ori pe zi imi raspunde cu aceeasi bunavointa,rabdare si dorinta de a impartasi, si care ma incurajeaza mereu sa merg inainte. Lasa-ne in pace “Maestre Ign…V”, ramai in lumea ta,,a minciunilor si excrocheriilor si iti mai zic ceva…sa-mi dai banii inapoi nenorocitule si excrocule..daca nu, sa ii ai pe piept!!! Imi este mila de familia ta care te suporta! Apropos, ce controlai tu la banci? Erai luat de zgarda de nevasta si ca sa nu stai afara te baga lumea inauntru si-ti dadea de mancare si de baut..pt ca esti un alcoolic, da , asta esti, cu mintea bolnava care are nevoie de asistenta medicala!

Dap ! Nu e primul caruia respectivul, autointitulatul tata-mama-nasul teoreticienilor, i-o trage in cel mai ordinar mod.
Deh... cand se intampla sa puta mizeria pe net il veti vedea cum dispare pentru o vreme din peisaj, apoi copac-copacel incepe sa prinda iarasi grai si in final isi ia iarasi viteză... cand amușina alti posibili musterii-punatori de bot la ”structurile” dansului.

Stupare,ai avut an bun,cateodata si mai ales in ultima vreme ai mai zis-o si la obiect ,fiind chiar surprins,....de asta zic ca nu-ti da bine a creste si tu closte.
cristian bh

Mesajde teinegru64 » 20 Aug 2017, 21:18

alt stupar scrie:

Nu am crezut ca poti fi asa de parsiv.Mai vinzi propolis?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 21:26

Da. uneori mai vind.
Dar caz ca al pretenarului ala al tau care sa ceara banii inapoi ca nu-i mai mergeau vanzarile la propolisul tinctura... nu am mai nimerit!
Si cand te gandesti ca poza peste tot in mare enoriaș besericos :oops:
Ultima oară modificat de alt stupar pe 20 Aug 2017, 21:33, modificat 1 dată în total.
alt stupar

Mesajde pvc » 20 Aug 2017, 21:29

Se pare ca au aparut ucenicii!
pvc

Mesajde pvc » 20 Aug 2017, 21:36

Acesta este un mesaj privat
s
Dată expediere: 16 minute în urmă
Expeditor: ignatov andrei
Destinatar: pvc

Aflu eu cine esti, nu te teme!
pvc

Mesajde pvc » 20 Aug 2017, 21:38

pvc scrie:Acesta este un mesaj privat
s

Urmare a amenintarii de mai sus angajez urgent un batalion de mercenari! Plata in regine carpatine neroitoare!
pvc

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 21:38

Auzi ma Teiule... dracu stie... voi in zona aia a voastra asa sunteti invatati, sa v-o trageti unul altuia si-apoi fuga la birt sa va dregeti si sa va impacati sau e doar o chestie de gașcă... tu cu ucenicii tai de care ne tot povestesti, cu mahestrii la care ai fost tu ucenic precum pretenarul de care ziceam plus ăsta de țepuie cu matcile, plus ursu care tepuie cu lazile ???
Da nu-i rau... bine ca la povestit povesti nu va-ntrece nimeni :lol:
alt stupar

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 21:40

pvc scrie:Acesta este un mesaj privat
s

Clasic ! :oops:
alt stupar

Mesajde cristian bh » 20 Aug 2017, 21:41

pvc scrie:Se pare ca.

de cand la intrarea in gradina botanica,....se vinde kk la cornet gusterilor.
cristian bh

Mesajde csaa » 20 Aug 2017, 21:54

Ce draq discutam pe topicul asta????
Nici un argument pentru FA, nici un contraargument pentru fund plin. Doar ”eu asa fac, daca nu faceti ca mine sunteti fraieri” si, colac peste pupaza, mai apare si discutia asta despre matci / tepari.
csaa

Mesajde petru71 » 20 Aug 2017, 22:06

csaa scrie:Ce draq discutam pe topicul asta????
Nici un argument pentru FA, nici un contraargument pentru fund plin. Doar ”eu asa fac, daca nu faceti ca mine sunteti fraieri”

O postare extrem de pertinenta.
Mai trist e ca in ultimele zile si-au facut aparitia cativa oameni care chiar aveau ce sa spuna.
Lipsesc cu desavarsire explicatiile argumentate.
Poate cei care chiar stiu sunt plictisiti deja de subiect.
Sanatate !
petru71

Mesajde cristian bh » 20 Aug 2017, 23:15

Ce explicatii mai vreti,cinspe tone de miere nu-i un argument convingator?
ce sa mai discutam despre albina,discutia se poarta in garaj, loje private, caini caucazieni de paza imprejur.
Problema ii ca unu cu treisunu virgula paispe stupi are priza mai mare la gugustiuci decat stapanii lojelor,...or asta nu se poate,...
cristian bh

Mesajde petru71 » 20 Aug 2017, 23:37

cristian bh scrie:Ce explicatii mai vreti,cinspe tone de miere nu-i un argument convingator?
ce sa mai discutam despre albina,discutia se poarta in garaj, loje private, caini caucazieni de paza imprejur.
Problema ii ca unu cu treisunu virgula paispe stupi are priza mai mare la gugustiuci decat stapanii lojelor,...or asta nu se poate,...

Stii cum vine asta tizule ?
Eu, gugustiuc, incerc sa invat cate ceva de la cei care stiu.
Ca de-aia stau pe forumul asta. Muzica e alta treaba... :mrgreen:
Si de buna vreme, nu mai gasesc nimic valoros postat (ca informatie apicola, evident).
Oricum, intre timp, am ajuns la o concluzie: cei mai multi apicultori sunt zgarciti cu informatia.
Sunt atat de zgarciti, incat, pentru mine, este evident ca nu vor sa mai spuna nimic relevant.
Spune-i lehamite, spune-i egoism, spune-i cum vrei. Faptele vorbeste (ma rog, postarile fara nici o substanta, doar muschi etalati).
Hai sa-i spunem pe nume: Vrei sa inveti ? Pe gratis nu ne jucam !!!
(Sunt putine exceptii, dar acestia sunt oameni dincolo de bani).

Am invatat in acest an, in timp ce dadeam cu capu' de lazi, ca toate cretiniile pe care le-am executat in mica mea stupina costa. Mult.
Costa matci, costa roi pe care i-am facut prost si tarziu, costa albina. Costa multa munca. Degeaba. Dar am invatat cate ceva.
Morala: daca vrei stii apicultura, trebuie sa platesti. Cat ?
Naiba stie...
petru71

Mesajde Mircea_63 » 21 Aug 2017, 02:25

Pitare, sper sa reusesc sa transmit clar ce vreau sa spun:
La inceputuri, cand am intrat pe forum, imi era greu sa inteleg tot ce se scrie. Am buchisit si cautat uneori pe net ca sa imi traduc. Dupa ce am inceput cat de cat sa inteleg, apare alta problema. Erau unele afirmatii contradictorii si fiecare era argumentata. A trebuit sa ma lamuresc despre masura fiecarui argument si sa inteleg, sa selectez de la cine vine informatia. Foarte important sa stii cine zice!
Am invatat foarte mult si ma speriu uneori de cat de putin stiu.
Am recitit topicul si vad foarte multa informatie. Daca exista cu niste ani in urma, as fi spus ca tine.

Un mic amanunt: in discutia asta in care unii iau de bun fundul plin, iar altii cu sita si poate ca fiecare are dreptate, nu se pomeneste de marimea populatiei. Un stup slabut, cu albina putina, nu se comporta la fel ca unul foarte bine populat.
Daca e vorba de iernare, umezeala e cel mai periculos dusman. Sita sa nu? Depinde ce populatie iernezi

Un stupar care are lazile doldora de albina afirma una, iar altul cu familii lesinate vine si il contrazice. Ce sa vezi? Amandoi au dreptate pe partea lor.

Se mai contreaza altii, ma uit la argumente si vad mestesug. Ce sa cred? In schimb am vazut cu ochii mei rezultate la X si caramizi sparte in piept la Y. Basca si reclamatii... Ma mai intreb a cui informatie e mai pertinenta?

Forumul nu e manual sistematizat. Dar informatie exista si inca multa.

La urma urmei, nimic nu te impiedica sa pui intrebari.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE