Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 17:57

Bun. Si ca sa lamurim nitzel si problema pretului.
In genere, cand se discuta de un ”pret al mierii” fiecare intelege ce vrea. Adica in felul lui, personal.
Unii inteleg pretul la borcan, altii se gandesc la pretul la care si-ar vinde ei o parte sau toata productia, chit ca aceasta poate insemna cateva zeci de kilograme, altii viseeaza saa obtina per kilogramul lui de miere mai ceva decat ia australianul pe manuka.

Acuma. In acest an, la achizitor s-a platit la prima strigare ( adica pentru cine suna si intreaba) 8.5 pe rapita si 9 lei poly. Repet, pret pentru cine-ntreaba !!! Pentru volume mari, tet-a-tet.

In aceiasi perioada, la un alt tip de beneficiar, s-au tranzactionat cantitati insemnate la 10.5 -11 lei. Nu e mare diferenta cand vorbim in sute de kg, e SEMNIFICATIVA cand discutam de ”șpe tone.
Mai departe, fiecare dupa cum crede. Si poate !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 18:01

filip scrie:Roiuri reale ori virtuale in hartii?
Curios e ca unora le tot mor stupii si in fiecare an acceseaza PNA-Ul.......... :lol:

Felipe, nu te alinta gratuit.
Singura legatura ce-o am cu PNA-ul este ca am luat medicamentele prin program, pana acu” vreo 2 ani. Si asta nu e o lauda, din contră, dar realmente nu am gasit timp sa ma ocup de alte achizitii prevazute.
Pentru voi, pensionarii, ar trebui sa va fie jena ca nu ati reusit sa accesati PNA-ul asta. Ca si-asa stati bine cu timpul liber... si la urma-urmei este UN DREPT legal. Si mai da-i dracu de struguri, ca nu tot timpu-s asa acrii cum vreti voi sa-i faceti !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde filip » 20 Aug 2017, 18:15

alt stupar scrie:
filip scrie:Roiuri reale ori virtuale in hartii?
Curios e ca unora le tot mor stupii si in fiecare an acceseaza PNA-Ul.......... :lol:

Felipe, nu te alinta gratuit.
Singura legatura ce-o am cu PNA-ul este ca am luat medicamentele prin program, pana acu” vreo 2 ani. Si asta nu e o lauda, din contră, dar realmente nu am gasit timp sa ma ocup de alte achizitii prevazute.
Pentru voi, pensionarii, ar trebui sa va fie jena ca nu ati reusit sa accesati PNA-ul asta. Ca si-asa stati bine cu timpul liber... si la urma-urmei este UN DREPT legal. Si mai da-i dracu de struguri, ca nu tot timpu-s asa acrii cum vreti voi sa-i faceti !

Eu nu am timp de pierdut sa indeplinesc cerintele birocratice pentru PNA,asa ca prefer sa caut clienti noi si sa vand productia cu borcanu.
Da sunt unii care fara Fonduri UE si PNA ,apicultura nu-i rentabila.Astia sunt asistati sociali de lux nu apicultori.
Le tot mor albinele si nu progreseaza de loc ,un fel de urmasi ale lui Manole.Ce achizitioneaza anul asta mor la iarna.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 18:18

Da. Aici iti cam dau dreptate. Curios ca, in proportie covarsitoare, sunt aceiasi care viseaza sa vanda kilu miere la en-gros cu de trei ori cotația mondiala.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde filip » 20 Aug 2017, 18:26

alt stupar scrie:Da. Aici iti cam dau dreptate. Curios ca, in proportie covarsitoare, sunt aceiasi care viseaza sa vanda kilu miere la en-gros cu de trei ori cotația mondiala.

Apoi nu pot sa nu remarc ca aproape toti procesatorii au fost si inca unii sunt distribuitori de siropuri.
Subventionarea siropului nu a mierii a dus la invatarea unora la sporuri mari la cantar.Ori definitia mierii data de un clasic in viata:
”Orice sirop trecut prin gusa albinei e miere.Dar au fost unii care nici macar nu s-au obosit sa treaca siropul prin gusa albinei”
Si ne miram de preturile de achizitie ?
1kg siropegal un kg de miere ca pret,intreb eu unde e munca apicultorului?
Ori cei care nu dau sirop sunt neprofesionisti,fraieri,etc
Uite ca fraierii si-au facut piata de desfacere si sunt cautati..........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 18:44

aici ai inceput (iarasi) sa bati campii :lol:
Niciun procesator nu-ti ia in zi de azi miere care contine sirop. Mierea se ia pe analize, ca altfel si-ar fabrica-o singur, ca nu prea stiu multi procesatori la care sa le scrie ”fraier” pe frunte.
Siropul are o destinatie precisa - iernare si stimulare, restul e apanajul unor ticalosi care numai stupari nu se pot numi.
Dar tu n-ai de unde sa stii de-astea, ca vinzi la borcanel, nu ?
Si iarasi strugurii sunt acrii :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 18:50

Si ca sa revenim un pic la titlu topicului...
Prieteni, cine a fost cu capul pe umeri si-a facut calculele cu bugetul 2017 la un pret previzionat al mierii de 7-7.5 lei. Toate semnalele intracolo duceau.
De asemenea s-a luat in calcul o medie a productiei trasa rau in jos de nenorocitul de 2017.
A rezultat un cost maxim suportabil per kg. miere sau echivalent (alte produse apicole) de cel mult 6 lei.
Ca a dat Dumnezeu ca pretul sa fie ceva mai bun si productia asisderea... e bonus ! Sa fie primit ! :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde Hunbee » 20 Aug 2017, 19:13

Corecte cifre.
Cine nu se incadreaza in ele e pe minus. Din pacate.
Cerne sita puternic.
Plus ca piata de endetail e suprasaturat pt ca tot stuparu incearca sa vinda la borcan pt ca isi da seama ca engros nu ii sustine stupina.
Stiu multe povesti cu batalii pt clientela de borcan.
Spunea undeva gica mosu ca nu a vandut in piata. Normal. Clientul e asaltat de oferte la tot pasul, la servici, pe la vecini, prieteni,margine drumului, etc, deci nu mai cumpara din piata.
Cum spunea cineva unii vand mierea din usa in usa.
Ps. Remarcile facute anterior nu erau atacuri la persoana si descriau fenomene generale, nicidecum persoane individuale sau colegi de forum.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde filip » 20 Aug 2017, 19:19

Hunbee scrie:Corecte cifre.
Cine nu se incadreaza in ele e pe minus. Din pacate.
Cerne sita puternic.
Plus ca piata de endetail e suprasaturat pt ca tot stuparu incearca sa vinda la borcan pt ca isi da seama ca engros nu ii sustine stupina.
Stiu multe povesti cu batalii pt clientela de borcan.
Spunea undeva gica mosu ca nu a vandut in piata. Normal. Clientul e asaltat de oferte la tot pasul, la servici, pe la vecini, prieteni,margine drumului, etc, deci nu mai cumpara din piata.
Cum spunea cineva unii vand mierea din usa in usa.

In apicultura conteaza si cine te recomanda in vanzarea cu borcanul,daca nu ai un”frate mai mare”

https://www.youtube.com/watch?v=30IGO2vSd78
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde Hunbee » 20 Aug 2017, 20:04

Ma rog, conteaza multe...si nu prea, daca consumul scade, sau in cel mai bun caz stagneaza.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde filip » 20 Aug 2017, 20:18

Hunbee scrie:Ma rog, conteaza multe...si nu prea, daca consumul scade, sau in cel mai bun caz stagneaza.

Consumatorul de miere e din diferite paliere.
Consumatorul ce cauta suvenir pe cand se intoarce in strainatate.
Consumatorul care cauta ”miere vie”neancalzita,vegani,etc
Consumatorul traditional.
Ori pentru a intra in gratiile acestor consumatori trebuie sa fii serios,sa ai miere de calitate.
Un consumator multumit te recomanda..........increderea se castiga in timp si se pierde intr-o clipa.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 21:10

Filip, eu (nefericit exemplu, stiu ;) ) vand in jur de o tona, o tona jumate de miere pe an direct spre consumator. Si asta intrun oras mic, asa cum e Lipova plus cateva extensii spre Timisoara, Arad sau șfabi din zona plecati definitiv in Germania. Aici, august a fost luna de varf.
Dar... pentru tona asta si jumatate eu nu as face apicultura comerciala. Nu la volumul asta de munca si nu la incasarile aduse de o tona data la borcane... :lol:
Mai simplu spus... as pacali pe Dumnezeu de zile si familia de bani. :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 21:12

Hunbee scrie:
Ps. Remarcile facute anterior nu erau atacuri la persoana si descriau fenomene generale, nicidecum persoane individuale sau colegi de forum.

Bun. Pace ! :idea:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde gica.mosu » 20 Aug 2017, 21:14

O vorba din popor zice:marfa buna....bani aduna :shock: si daaaa,tatuca meu avea o vb =marfa buna indiferent care se vinde de la poarta=usa ;) valabil in toate domeniile de activitate inclusiv la albine :idea: cu conditiea cand dai=vinzi un borcan-bidon de miere s-au altceva ...sa te uiti si-n suuuus (stiti voi de ceeee) :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde Catalin Rotaru » 21 Aug 2017, 08:25

Se vede clar din context....unitatea stuparilor si "actiunile " baietilor destepti "divide et impera"
Catalin Rotaru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Mar 2016, 09:29

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde jonny_it » 21 Aug 2017, 19:09

Closcutz scrie:Si acum intrebarea de baraj! Cum reusiti sa supravietuiti avand in vedere costul de productie? Pai banuiesc ca in primul rand taiati salariul minim "pt fraier" de pe lista...


La mine aprox 80% din costul de productie este reprezentat de motorina/benzina.
Daca nu as consuma combustibil as da bani pe sirop, deci tot aia e :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori